İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
“KUPA TAKIMI YORAR”
“KUPA TAKIMI YORAR”
Haber Detayı
19 Ağustos 2019 - Pazartesi 18:26 Bu haber 2131 kez okundu
 
SON PAZARLIK
* 3 milyon 200 bin memur ve 2 milyon memur emeklisinin TİS görüşmeleri sürüyor. * Memur sendikaları hükümetin teklifini ‘Yok’ saydı. Başvuru süreci 23 Ağustos’ta bitecek. Uzlaşma sağlanmazsa kararı 24-28 Ağustos’ta hakem heyeti verecek.
GÜNDEM Haberi
SON PAZARLIK

* Yaklaşık 3 milyon 200 bin memur ile 2 milyona yakın memur emeklisinin 2020 ve 2021 yıllarındaki mali ve sosyal haklarını belirleyecek 5. Dönem Toplu Sözleşmesinin(TİS) görüşmeleri devam ediyor.
* Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti Başkanı Ali Yalçın arasında Bakanlıkta bir görüşme sonucu Bakan Selçuk, 2020'de yüzde 4+4, 2021'de yüzde 3+3 zam ve enflasyon farkından oluşan yeni bir teklifte bulundu.
* Birkaç gün önce de Türk-İş’e bağlı 17 sendikada 147 bin, Hak-İş ve DİSK’e bağlı50 bin işçi ile ilgili TİS görüşmeleri sonucu imzalanan (8+4 ve 150 lira iyileştirme) çerçeve zam anlaşması işçi ve sendikalar arasında şok yaratmıştı.
* Memur sendikaları peş peşe yaptıkları açıklamalar ile hükümetin teklifini kabul etmediklerini açıkladılar.
* Önceki gün açıklama yapan Ak Parti yanlısı Memur Sen Zonguldak temsilcisi Kamuran Aşkar ‘Teklif makul değildir’ dedi.
* Dün ise Türkiye Kamu Sen Zonguldak Şube Başkanı Kadir Bacıoğlu “Biz refah istedik, onlar sefalet önerdi. Biz, ekonomik kurtuluş önerdik; onlar ‘Esarete devam’ dedi” şeklinde eleştiride bulundu.
* TÜİK’in açıklamasına göre, yalnızca kiraya son yıl içinde gelen zam 100 lira. Ailenin aylık gıda harcamasına gelen zam 197 lira. Doğal gaza yüzde 18.6, elektriğe yüzde 34.8 zam geldiği hatırlatıldı.
* Aşkar, ‘Mutfak yangın yerine dönmüş, memurun ve emeklinin bütçesi tarumar olmuş’ diyen Aşkar “kamu işveren tarafından tez zamanda mali ve diğer taleplerimizi içeren yeni paket” beklediklerini belirtti.
* Türkiyr Kamu Sen İl Başkanı Bacıoğlu, Memur Sen’e de gönderme yaparak, ”Eylem kültürümüz var’ diyenleri de bir kez olsun bu kültürlerini memur ve emekli için hayata geçirmelerini istedi.
* Tartışmalar ve hükümet ile sendikalar arasında görüşmeler sürüyor. Yasaya göre kamu işvereni ile yetkili konfederasyon uzlaşma sağlayamazsa hakem heyeti süreci işliyor. 
* Buna göre, 21-23 Ağustos tarihleri arasında yapılacak başvuru sürecinden sonra karar vermek için 4 günlük bir süre kalıyor. Hakem heyeti uzlaşma olmaması durumunda 24-28 Ağustos tarihleri arasında karar vermek zorunda.
* Türk-İş’e bağlı Petrol İş’in örgütlendiği TÜPRAŞ’ta son kararı ‘Türkiye gerçekleri’ göz önünde bulundurularak Yüksek Hakem Kurulu, işverenin teklifi doğrultusunda vermişti. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: SON, PAZARLIK,
Yorumlar
Haber Yazılımı