“SOSYAL MEDYA DOLANDIRICILARINA KARŞI DUYARLI OLUN” google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
24 Kasım 2020 - Salı 13:42 Bu haber 1084 kez okundu
 
“SOSYAL MEDYA DOLANDIRICILARINA KARŞI DUYARLI OLUN”
GÜNDEM Haberi
“SOSYAL MEDYA DOLANDIRICILARINA KARŞI DUYARLI OLUN”

Zonguldak Ticaret İl Müdürü İsmail Maden, sosyal medya hesapları üzerinden Ticaret Bakanlığı’nın yâda diğer kamu kurum ve kuruluşlarının adlarının ya da logoları kullanılarak tüketicilerin kredi kartı bilgileri dolandırıcılığa maruz kalmamaları konusunda uyarılarda bulundu. 

“KREDİ KARTI AİDATI SOSYAL MEDYADAN İPTAL EDİLMEZ”
Kredi kartı dolandırıcılarına karşı dikkatli olun diyen İsmail Maden, “Bazı sosyal medya hesapları üzerinden Ticaret Bakanlığımız ya da diğer kamu kurum ve kuruluşlarının adları ya da logoları kullanılarak “Geçirdiğimiz pandemi dönemine istinaden bankaların kredi kartı aidat iade işlemleri başlamıştır. İadenizi almak için yukarıdaki linke tıklayın.” ve benzeri şeklinde bazı paylaşımlar yapılmaktadır. Tüketicilerimizin kredi kartı bilgileri kullanılarak dolandırıcılığa maruz kalmamaları ve mağduriyet yaşamamaları için bilinmelidir ki; 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile kart çıkaran kuruluşların tüketicilere yıllık üyelik aidatı ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartını sunma zorunluluğu getirilmiştir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından uygulamaya getirilen "Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ’in “Banka ve Kredi Kartı Ücretleri” başlıklı maddesi ile kart aidatlarına ilişkin düzenlemeler yapılmıştır. Söz konusu madde ile kart çıkaran kuruluşların ‘Yıllık üyelik ücreti tahsil etmedikleri bir kredi kartı türünü tüketicilerin kullanımına sunmak zorunda oldukları, kredi kartlarının özelliklerine göre yıllık olarak belirlenecek tutar kadar ücretlendirileceği, kartlardan alınan bu ücretlerin ancak tüketiciyi borçlandırıcı nitelikteki ilk kullanımı müteakip yıllık olarak alınabileceği, kesintisiz en az 180 gün hareket görmeyen kredi kartından bu kart hareketsiz kaldığı müddetçe yıllık üyelik ücreti alınamayacağı” gibi hususlar hüküm altına alınmıştır.” dedi. 
 “KREDİ KARTI DOLANDIRICILIKLARINA KARŞI DİKKATLİ OLUNMALI”
Maden, Bu düzenleme gereği kredi kartlarından kart aidatı alınabilmekte olup, Bakanlığın ya da diğer kamu kurum ve kuruluşlarının adları ya da logoları kullanılarak kredi kartı aidatlarının iadesinin yapıldığını iddia eden sosyal medya hesaplarına itibar edilmemesi, vatandaşlarımızın bu tür dolandırıcılıklara karşı dikkatli olması gerekmektedir. Kart aidatlarına ilişkin olarak alışveriş taahhüdüne bağlı ücret alınmaması ve söz konusu mevzuat hükümlerine aykırılık oluşturabilecek uygulamalarla karşılaşılması halinde öncelikle kart çıkaran kuruluşa başvurulması gerekmektedir. Kart kullanım ücreti dışında Kart çıkaran kuruluş ile uyuşmazlığın çözülememesi durumunda ilgili Kanun kapsamında 2020 yılı için 10 bin 390 liranın altında olan uyuşmazlıklar için 'Tüketici Hakem Heyetli Başkanlığı’mıza, bu tutarı aşan uyuşmazlıklar için Tüketici Mahkemelerinde dava açılmadan önce, dava şartı olarak arabulucuya başvurulması gerekmektedir.” şeklinde açıklamasını sonlandırdı.

Haber: Muhammet KARAPINAR

Kaynak: Editör:
Etiketler: “SOSYAL, MEDYA, DOLANDIRICILARINA, KARŞI, DUYARLI, OLUN”,
Yorumlar
Haber Yazılımı