İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber Detayı
06 Mart 2018 - Salı 16:10 Bu haber 2709 kez okundu
 
SP’den ittifak şartı
Kar, “Kriterleri karşılayan partilerle ittifak yapma konusunda bir sıkıntımız olmaz”
SİYASET Haberi
SP’den ittifak şartı

2019 yılında yapılması düşünülen Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili genel seçimleri öncesinde ittifak arayışları devam ederken, ittifak konusunda kilit parti konumunda bulunan Saadet Partisi başta AK Parti ile MHP ittifakı, ardından CHP, İYİ Parti ile ittifakı gündeme gelmişti.
Genel Başkanlar düzeyinde devam eden ittifak görüşmeleri devam ederken, Saadet Partisi il Başkanı Sadık kar düzenlediği basın toplantısı ile SP’nin istediği kriterleri karşılayan tüm partilerle ittifak yapmak istediklerini söyledi.
Türkiye’nin önemli bir süreçten geçtiğini Afrin’de devam eden Zeytin Dalı harekatı ve 2019’da yapılacak seçimleri değerlendiren SP il Başkanı Kar şöyle dedi.
 “TÜRKİYE GERÇEKTEN ÇOK SIKINTILI BİR SÜREÇTEN GEÇİYOR”
“Türkiye de çok önemli hadiseler cereyan ediyor. Bir taraftan Afrin hadisesi başlı başına ele alınması gereken, üzerinde uzun uzun düşünülecek çok hassas ve çok mühim bir konu. Diğer taraftan gemi azıya almış, bir türlü durdurulamayan ekonomik kötü gidişat. Faizin bütçe içerisinde en büyük kalem olması. Öbür taraftan Başkanlık sistemi ve bu sistemin yapısını tanzim edecek olan uyum yasalarının görüşmeleri, baskın seçim beklentileri, ittifak söylentileri vs.
Türkiye gerçekten çok sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Ve milli görüşün tek temsilcisi Saadet Partisi bu süreçte neler yapacak. 
Öncelikle bu süreç; Irak’ta inisiyatif Amerika’ya bırakmamızla başlamıştır. Ve bu gün gelinen noktada Amerika’nın Suriye de oluşturduğu, onbinlerce tır silah ve mühimmat yardımı yaptığı terör odakları ile savaş halindeyiz.  Tüm bu sonuçlar ABD ile olan stratejik ortaklığımızın ve İsrail ile olan dostluğumuzun sonucudur desek yanlış demeyiz. Bu gün bu dostluk ve ortaklık tanımlarımızı yeniden ve çok belirgin bir şekilde yapmamızın zarureti hasıl oluşmuştur.
Suriye’deki savaş zaten zor durumda olan ekonomimizi daha da içinden çıkılmaz duruma itmiştir. Bütçede en büyük gider kalemi faizdir. 2018 bütçesinde öngörülen faiz gideri 71,7 milyar TL dir. Aynı bütçede toplam yatırımlara ayrılan meblağ sadece 68 milyon TLdir. Her sene bütçe açığımız 65 milyar TL civarındadır. Borç stokumuz 2017 yılı sonunda 867 milyarı bulmuştur. 2018 sonundaki ekonomik tablo bundan daha zor bir yerde olacaktır. Ekonomideki zorluğumuz 2002 ile kıyas edilmeyecek duruma gelmiştir”
“BİZİM VİZYONUMUZA ONLARIN HAYALLERİ BİLE ERİŞEMEZ”
Uyum yasalarının bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini savunan Kar, ittifak konusunda SP’nin kriterlerini karşılayan her siyasi parti ile ittifak kurabileceklerini ifade ederek, “Bu arada referandumda Başkanlık Sistemi kabul edilmiştir. Hayata geçirilebilmesi için uyum yasalarının hemen çıkartılması gerekmektedir. Bu hafta TBMM de görüşülerek kanunlaştırılacaktır. 
Bu konuda Saadet Partisi olarak görüş ve önerilerimizi içeren çalışmayı önce Cumhurbaşkanıyla, Başbakanla, siyasi partilerle ve sivil toplum kuruluşlarıyla paylaştık. 16 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirilen referandum ile Anayasa’da önemli bir değişikliğe gidildi bu değişikliğin ülke idaresiyle ilgili bütün yasalarda düzenlemeleri ve değişiklikleri zorunlu kıldı. Uyum yasaları yapılırken adalet ve kaliteli bir yönetim şeklinin ön şart olarak benimsenmesi gerekmektedir.
Seçim Kanunları Ve Siyasi Partiler Kanunu’na Dair Tekliflerimiz
a. Engelli Seçim Sistemine Son Verilmeli: Yüzde 10 Barajı Tamamen Kaldırılmalı
b. Hazine Yardımı Bütün Partilere ve Hakça Yapılmalı
c. Partiler Arası İşbirliği İmkanı Oluşturulmalı
d. Basın Yayın Kuruluşlarının Tarafsızlığı Temin Edilmeli
e. Cumhurbaşkanı Adayı Göstermek İçin Gerekli 100 Bin İmza Şeffaf ve Kolay Olmalıdır.
Son zamanlarda seçim yaklaştıkça ittifak görüşmeleri de gündemin çok konuşulan maddesi haline gelmiştir
Saadet Partisinin her konuda olduğu gibi bu konuda da kriterleri vardır.
*Bizim siyasi üslubumuz var. Üslubumuz bize kucaklaşmayı emrediyor.
*Bizim yönetim anlayışımız; işi ehline vermektir.
*Bizim bir Türkiye vizyonumuz var. Hem içerisinde yaşayan insanlar ‘ne kadar güzel bir memleketim var’ desin, dışarıdan bakanlar da Türkiye’ye imrensin.
*Adalette 70’inci 80’inci sırada olmak istemiyoruz.
*Yolsuzlukta zirve yapan ülkelerin arasında sayılmak istemiyoruz.
*Biz ekonomik olarak dışarıya, bağımlı, muhtaç borca mahkûm bir ülke olmak istemiyoruz.
*Kendi sanayisini kurmuş, ihtiyacı olan her şeyi kendisi üretmiş, kendi kendine yeterli zirve yapan bir ülke olmak istiyoruz.
*Bizim vizyonumuz farklı. En büyük kalemin faiz olduğu bir bütçe istemiyoruz, denk bütçe istiyoruz.
*Asgari ücretin açlık sınırında kalmasına rıza gösteren bir ülke olmak istemiyoruz.
*Yarısı boşalmış, toprakların çoğu ekilmeyen, çiftçileri mağdur, geçim sıkıntısı çeken bir ülke olmak istemiyoruz.
*Biz Avrupa’nın, Amerika’nın etine, sütüne, mercimeğine, samanına, buğdayına muhtaç bir ülke olmak istemiyoruz.
*Bizim vizyonumuza onların hayalleri bile erişemez.
Bu kriterleri karşılayan partilerle ittifak yapma konusunda bir sıkıntımız olmaz” şeklinde ifade etti.  Haber: Çetin ÖZDEMİR

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: SP’den, ittifak, şartı,
Yorumlar
Haber Yazılımı