“SUYA YÜZDE 30 DEĞİL, YÜZDE 11 ZAM YAPTIK” google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
19 Kasım 2020 - Perşembe 14:05 Bu haber 666 kez okundu
 
“SUYA YÜZDE 30 DEĞİL, YÜZDE 11 ZAM YAPTIK”
SİYASET Haberi
“SUYA YÜZDE 30 DEĞİL, YÜZDE 11 ZAM YAPTIK”

Zonguldak Belediyesi Başkan Vekili Yusuf Deniz, Zonguldak Belediyesi Meclis Toplantısı’nda suya yapılan zam kararı ile ilgili konuştu. 
Zonguldak Belediyesi Başkan Vekili Yusuf Deniz, “Suya yüzde 30 değil yüzde 11 zam yaptık. Suya zam kaçınılmazdı.” dedi. 
Kamuoyunun yapılan zamla ilgili yanlış bilgilendirildiğini söyleyen Başkan Vekili Deniz;  “Bu yüzde 11'lik zammı çarpıtarak kamuoyunu yanlış bilgilendiriyorlar yüzde 30 olarak kamuoyuna lanse ediliyor. Kayıp kaçak olayımız çok fazla. Barajdan çıkan suyun yüzde 45'ini faturalandırabiliyoruz. 2012’deki bütçe toplantısında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) zamanında belediye2.8 yapmış bugüne kadar 8 yıldır zam yapılmamış. Bugün itibariyle yüzde 11'lik zam yapıldı. Bu yüzde 11'lik zamıda çarpıtarak kamuoyunu yanlış bilgilendiriyorlar yüzde 30 olarak kamuoyuna lanse ediliyor. Bizim yaptığımız zam 2.8'den suyun fiyatı 3.1 oldu. Yani yüzde 11'likbir zam artışı oldu. Yüzde 11 zam makul bir zam elbette ki bizde isteriz vatandaşımıza zam yapmayalım bu tür zam artışını yansıtmak istemeyiz günümüz şartlarında suyunda bir maliyeti ve giderleri var. Buna göre isteyerek yapılan bir zam değil ama zorunlu yapılan bir zam.” ifadelerine yer verdi.
“KAYIP KAÇAK ORANIMIZ ÇOK FAZLA”
Barajdan gelen suyun yüzde 45’ini faturanı bilendiklerini ve yüzde 60 kaçak olduğunu söyleyen Deniz; “Kayıp kaçak olayımız çok fazla barajdan çıkan suyun yüzde 45’ini faturalandırabiliyoruz.  Yüzde 60 civarı hala kayıp kaçağımız var. Bunlar vatandaşımızın kullandığı ve ana hartelerde olan kaçaklar kayıp kaçağı düşürdüğümüz zaman ilerde suyun fiyatını tekrar indirebiliriz. Alt yapı çalışmalarımız devam ediyor. Kayıp kaçağı düşürmeye çalışıyoruz.  Personel alımı bütün belediyelerde oluyor. İhtiyaca göre alım yapılıyor. Bizde fazla personel alımı yok personel giderlerinin artması gayet normal maaşlara zam geliyor, pirim vesaire gayet normal bu giderler. Kamuoyunda verilen sayılar abartı 100-110 civarında personel alımı oldu.” dedi.

Haber: Muhammet KARAPINAR

Kaynak: Editör:
Etiketler: “SUYA, YÜZDE, 30, DEĞİL,, YÜZDE, 11, ZAM, YAPTIK”,
Yorumlar
Haber Yazılımı