google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
09 Ekim 2019 - Çarşamba 23:32 Bu haber 2748 kez okundu
 
T1 BiTTi... T2 TAMGAZ
Mithatpaşa Tünelinin hizmete sokulması için, girişte yapılacak Viyadük ve Kavşak çalışmasının da tünel ile birlikte eş zamanlı bitirilmesi isteniyor.
GÜNDEM Haberi
T1 BiTTi... T2 TAMGAZ

Zonguldak ve Havalisinde trafik, ulaşım sorununu çözmek için başlatılan yol, tünel ve viyadük çalışmaları devam ediyor.

Kozlu Değirmenağzı Tünel ve Viyadüğü ile Sapça ve Üzülmez Tünellerinin açılmasından sonra İhalesi 2013’te yapılmış olan Mithatpaşa T1-T2 tünellerinin bitirilmesi için start verildi.

Şehir Merkezi İkinci Makas mıntıkasında başlatılan Mithatpaşa T1 (200m)tünel inşaatları bitti. Bin 500 metre uzunluğundaki T2’lerde çalışma yapılıyor.T2’lerin birinde 370m, diğerinde 470 m. Açılmadık alan kaldı.

Çanakkale’den getirilen Tünel içi yarım küre kalıpları ile betonlama ve tünel açma çalışmaları birlikte yapılıyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Kasım ayı başında yapacağı Zonguldak gezisinin yaklaşmasıyla birlikte, tünel inşaatlarında çalışan sayısı arttırılarak 305 kişiye çıkartıldı.

Tünellerin inşaatını ÖDF Yılmazlar Firması yapıyor. Bilindiği gibi Mitatpaşa tünel inşaatı ihalesini Bayburt İnşaat almış, yapılan itiraz neticesi Kamu İhale Kurumu(KİK) ihaleyi ÖDF’ye vermişti.

ÖDF, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ilgisi üzerine, tüneller konusunda Türkiye’nin sayılı firmalarından UTN İnşaatı bünyesine kattı.

Konu ile ilgili Ak Parti Zonguldak İl Yönetim Kurulu Üyesi Muammer Avcı, İkinci Makas’tan Kilimli’ye kadar, içerisinde T2, T1,T0 ve Aslan Kayası tünellerinin de bulunduğu Kilimli Sahil Yolu projesi toplam bedelinin 126 milyon lira olduğunu belirtti.

Avcı, Değirmenağzı Tünellerinin (İlk Tüp: 1.468m, Viyadük: 268m, 2.Tüp: 350m) 108 milyona, Üzülmez Tünellerinin 72 milyona, Sapça Tüneli’nin 41 milyona, yapılacak olan Kilimli+ Filyos arası 8 tüplü tünel geçişinin 1.3 milyar liraya mal olacağını ileri sürdü.

Diğer taraftan, Mithatpaşa Tünelinin hizmete sokulması için, girişte yapılacak Viyadük ve Kavşak çalışmasının da tünel ile birlikte eş zamanlı bitirilmesi isteniyor.

AK Parti İl Başkan Yardımcısı Avcı, Cumhurbaşkanı Sayın Tayyip Erdoğan’ın, seçim kazanılan illere yaptığı ‘Teşekkür’ ziyareti çerçevesinde gerçekleşecek gezide: Mitatpaşa Tüneli, Kilimli Sahil Yolu, Sahilde yapılacak ‘Zonguldak Merkez Camii’ inşaatında inceleme ile Zonguldak’ta yapılacak yatırımların açıklanacağını belirtti.

Zonguldak’ta başlatılan Tünel-Viyadük çalışmalarının 2020 Haziran ayı içinde bitirilmesinin planlandığı gelen haberler arasında.

ÖZEL HABER: Adnan KÜÇÜKVAR

Kaynak: Editör:
Etiketler: T1, BiTTi..., T2, TAMGAZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı