Haber Detayı
10 Ağustos 2019 - Cumartesi 00:16 Bu haber 2135 kez okundu
 
TADIMIZ KAÇTI...
- Haberi
TADIMIZ KAÇTI...

  • Milyonlarca işçi-memur grev sürecinde, kurbanlık satışları durgun, şeker ve tatlı fiyatları arttı. Bayram öncesi tadımız kaçtı.

*Piyasadaki pahalılık ve işsizlik yanında, acil ihtiyaç maddelerine gelen zamlar dar gelirlilerin moralini bozdu.

*Hükümetin yüzde altmışı açlık sınır altında maaş alan emeklilere reva gördüğü yüzde 5 zam sonrası gözler kamu çalışanlarına verilecek zamlara döndürüldü.

*Ancak, Kamuda çalışan milyonlarca işçi ve memur için hükümet ile sendikalar arasında süren Toplu İş Sözleşme sürecinin ‘Grev’ aşamasına gelmesi, bayram öncesi ülke genelinde ‘Şok’ yarattı.

*Bu gün itibarıyla, ‘Sözleşme belirsizliği’ olan ve ‘Grev kararı’ alan sendikaların bekleyişine, masa başında görüşmeleri süren sendikaların karamsarlığı eklendi.

*Bayram öncesi piyasalardaki durgunluk, alışverişlere de yansıdı. Kurban vecibelerinin yerine getirilmesi için kurulan ‘Kurban satış alanlarında’ alış-verişler yok denecek kadar az.

*Kurban fiyatlarının yüksekliği nedeniyle kurban kesecek vatandaşlar, ucuz yol olan ‘Bağış’ı tercih ederken, ellerindeki parayı tasarruflu kullanmayı hedefliyor.

*Diğer taraftan, sadece bayramlarda tüketimi artan şeker piyasası da zamlanarak canlandığı gözleniyor. Gözlemciler Türkiye de ki şeker pazarının 500 milyon lira olduğunu bunun 300 milyon liralık kısmının iki bayramda harcandığını belirtiyorlar.

*Yetkililer, ‘Enflasyon rakamlarında üretici fiyat endeksinin yüzde 20'lere dayandığını ve kur baskısını tüm sektörlerde olduğu gibi hissettiklerini bu yıl bayram şekerine yüzde 10 zam geldiğini’ belirtiyor.

*Dün Zonguldak’ta inceledik, şeker fiyatları 18-25 lira arasında, çikolata fiyatları 30-65 lira arasında değişiyor. Tulumba tatlısı 18 lira, şekerpare 20Tl, baklava çeşitleri 55 liradan satılıyor.

*Şeker satıcıları, merdiven altı üretim şekerlerden şikayetçi. ‘Vatandaş, kesesine uygun şeker almak için ucuz ve kalitesize yöneliyor. Piyasadaki denetimler sıklaştırılmalı’ diyor.

*Vatandaşlar ise, fiyatlardan şikayetçi. ‘Çarşı-pazarda zabıtaların görülmeyişi moral bozuyor’ diyor.

*İlgililer, alış-veriş yapan vatandaşların, satış yerlerini gezerek fiyat ve kalite egzersizi yapmasını tavsiye ediyor.

HABER: Adnan KÜÇÜKVAR

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: TADIMIZ, KAÇTI...,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı