TEBRİKLER MADEN İŞÇİSİNE google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
26 Kasım 2020 - Perşembe 18:01 Bu haber 512 kez okundu
 
TEBRİKLER MADEN İŞÇİSİNE
GÜNDEM Haberi
TEBRİKLER MADEN İŞÇİSİNE

İşsiz ve dar gelirliye bir yük daha bindiren mevsim normali soğuklar, pandemi sürecine yaptığı olumsuz tesir ile moralleri hepten bozdu.

Derler ya, ‘İnsanın rast gitmezse işi, leblebi yerken kırılır dişi’.

 ‘Sorunların harman olduğu’ bir yöre ve ülkeyiz ya? Biri bitmeden biri başlıyor vesselam.

COVİD’in kol gezdiği piyasalarda, ‘Çalışamadığı’ için evine ekmek getiremeyen insanlara mı yanarsın, ekonomiye katkısı olan çalışanların mikrop kapmasına mı?

Doların yeniden 8 liraya göz kırpmasına mı yanarsın,  devlet desteği alamayan zordaki esnaf, sanatkar ve çalışanlara mı?

Zonguldak’ta ‘Pandemi’ çerçevesinde görev yapan ‘Resmi’ ağızlar, salgının şiddetini belirtmek için, pandemi hastanelerinin doluluk oranlarını açıklıyorlar. Ancak, verdikleri rakamlar birbirini tutmuyor.

Elbette, ‘Doluluk oranı yüzde 10 aşağı olsa ne olur, yukarı olsa ne olur?’ denebilir.

Pandemi sürecinin uzaması, sorunları katmerleştiriyor.

Devlet, can(Sağlık) ile cüzdan(Ekonomi) arasına sıkışmış durumda. Bir yandan ekonominin canlı kalması şart. Bir yandan mikrobun kontrol altına alınması…

An itibarıyla aşısı ve ameliyatı olmayan bu mikrobun etkisinin azaltmanın yolu, bireysel kontrol kurallarını uygulamaktır. Yani, mikrobun dünyaya yayılmaya başladığı ortam da, Mart 2020 itibarıyla ‘Tedbir-tedbir-Tedbir’ nakaratıyla tavsiye edilen ‘Maske-Mesafe-Hijyen’ kurallarını uygulamaktır.

Gerçek şu ki, alınan son tedbirler ‘İnsanların kafasını karıştırmış’ ancak, COVİD’in işini kolaylaştırmıştır.

Hastanelerdeki doluluk oranları ve karantina sayıları bunun göstergesi.

Düşünün, Türkiye Taşkömürleri Kurumu’nda(TTK) COVİD’li işçi sayısı son bir haftada 136’ya yükselmiş. 251 madenci de karantina altında.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS)Genel Başkanı Sayın Hakan Yeşil, haklı olarak alınan tedbirlerin daha da sertleştirilmesini istiyor.

Basın açıklamalarını, daha ziyade ‘İşçi alınsın’ teması üzerine kuran sendikacı, üyelerinin pozitif vaka itibarıyla dökülmesi karşısında tedirgin. Demek ki, alınacak işçi ile üye sayısının artıp, kasaya girecek paranın çoğalmasından önemli bir konu var.

İstihdama yapılacak her katkı, yöre ve ülke ekonomisine katma değerdir. Ancak, işe giren işçiyi koruyamazsan, bununda bir vebali vardır. Genel Başkan Yeşil, madenci hayatının evvelemirde, paradan önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Bu vesile ile teşekkür ediyorum, Sayın Yeşil’e.

Ortada vahim bir durum var. Toplum katmanlarını oluşturanlar, ‘Tedbir-Tedbir-Tedbir’ nakaratı çerçevesinde önce kendilerini kurtaracak; sonrasında çevrelerine ‘Sağlık’ açısından müdahalede bulunacaklar.

Kendine dikkat etmediği için, hastane kapılarına düşen vatandaşlarımız yüzünden pozitif olan ‘Sağlık çalışanları’ kadar, ülkesini ekonomik sıkıntıdan kurtarma adına canını dişine takıp, yeraltına inen madencilerimizi tebrik ediyorum.

 ‘Olmayan aşı, inşallah, maşallah’ gibi ‘Çene suyu çorba’ söylemlerle Korona’dan kurtulmak mümkün değil. Yapılacak olan korunmaktır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: TEBRİKLER, MADEN, İŞÇİSİNE,
Yorumlar
Haber Yazılımı