Haber Detayı
19 Mart 2020 - Perşembe 16:23 Bu haber 1867 kez okundu
 
“TEHDİDİN FARKINDAYIZ”
Güney Kore'nin Seul kentinde yaşayan Zonguldaklı Ezgi Darıcı, coronavirüs tehdidi ile ilgili yaşadığı zor günleri anlattı.
SPOR Haberi
“TEHDİDİN FARKINDAYIZ”

Çin'de ortaya çıkan coronavirüs (Covid-19), günümüzde ise Avrupa merkezli olarak yayılmaya devam ediyor. Çin’in ardından en fazla kayıp ise İtalya’da yaşanıyor. Asya'da ise bazı ülkeler daha önce MERS hastalığından edindiği deneyimle coronavirüse (Covid-19) karşı şu ana kadar başarılı bir mücadele verdi. Çin'in hemen yanı başında bulunan Güney Kore'de 8 binden fazla vaka olmasına rağmen ölü sayısı sadece 91. Olağanüstü hal ilan etmeden corona tehdidini kontrol altına almayı başaran Güney Kore’nin Seul kentinde 7 yıldır yaşamını sürdüren 29 yaşındaki Zonguldaklı Ezgi Darıcı, coronavirüs tehdidi ile ilgili yaşadıkları süreci anlattı.

“ULAŞMASI EN ZOR ŞEY OLAN MASKE”

Güney Kore’de yaklaşık 8 bin 400 enfekte olmuş hastanın bulunduğunu ifade eden Darıcı, “Güney Kore şu an coronanın en yaygın olduğu ülkelerden biri. Aynı zamanda son zamanlarda artış hızını büyük oranda düşürerek dünyada coronayla mücadele konusunda örnek alınan ülkelerden biri haline geldi. Kore’de bilgi akışı çok güzel işliyor. Burada en çok uygulanan tedbir ellerin sıkça yıkanması, maske takılması ve mümkün olduğunca ellerin yüze değdirilmemesi. K ore'de ben neredeyse herkeste diyeceğim, maske takıyor. Bazı hastaneler sadece corona hastalarına tahsis edilmiş durumda. Kore hükümeti evden çalışmayı tavsiye ediyor ancak; tabi ki evden çıkmamak zorunda gibi bir kural getirmiyor özel sektör için. Sokağa çıkma yasağı gibi bir şey söz konusu değil mesela. Burada şu an ulaşması en zor şey olan maske. Çünkü söylediğim gibi, bütün halk kullanıyor. Kendimizi güvende hissediyoruz. Hasta olursak nereye gideceğimizi biliyoruz, her şekilde bilgilendiriliyoruz." şeklinde konuştu.

Zonguldaklı Darıcı öte yandan, "Tehdidin farkındayız ancak önlem alıyoruz, sürekli bilgilendiriliyoruz. Her şeye rağmen kendimi burada güvenli hissediyorum." dedi. Haber: Fadime YILMAZ ELMA

Kaynak: Editör:
Etiketler: “TEHDİDİN, FARKINDAYIZ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı