TEHLİKE ÇANLARI ÇALIYOR!
Haber
17 Kasım 2020 - Salı 17:55 Bu haber 1978 kez okundu
 
TEHLİKE ÇANLARI ÇALIYOR!
Zonguldak Merkez’de yoğun bakım doluluk oranı yüzde 80 kapısına dayandı
COVİD-19 Haberi
TEHLİKE ÇANLARI ÇALIYOR!

Küresel ölçekte sağlık krizine yol açan coronavirüs vakaları Kasım ayı ile birlikte artış göstermeye devam ediyor. Sonbahar ayları başlangıcında kontrol altında ilerleyen pandemi dönemi Kasım ile birlikte adeta kontrolden çıktı. Vatandaşların yetkililer tarafından verilen tavsiyelere uymaması, sağlık kurumlarında yoğunlukların oluşmaya başlamasına sebep oldu.

Zonguldak’ta Kasım ayı itibari ile başlayan artış trendi son dönemde kontrol altında tutulamayarak yoğun bakım üniteleri de dahil olmak üzere büyük yoğunluklara sebebiyet verdi. Yaşanan vaka artışlarının akabinde Zonguldak İl Hıfzısıhha Kurulu aldığı kararlar ile ana caddelerde sigara içme yasağı getirmiş, ayrıca çay ocaklarının önündeki masaların kaldırılacağını açıklamıştı.

Vaka sayılarında yaşanan astronomik artışlar sebebiyle Zonguldak Merkez’de bulunan yoğun bakım ünitelerinde yüzde 80’e yakın doluluk oranına ulaşıldığı öğrenildi. Yerel sağlık kaynakları yaşanan durumu ‘Çok ciddi’ olarak nitelendirirken Atatürk Devlet Hastanesi’nde 61, Bülent Ecevit Üniversi’nde bulunan 70 yoğum bakım yatağının bir çoğunun dolu olduğu öğrenildi. Yoğun bakım servislerinin yanı sıra normal servislerde ise yüzde 50 kadar doluluk oranı olduğu belirtildi.

Aşırı vaka olduğu için ölüm rakamlarının da yüksek olduğunu belirten yetkililer, entübe hastaların rahat nefes alması için kullanılan Ventilatör makinelerinin ise yeterli sayıda olduğunu açıkladı. Bu süreçte kurallara uyulması gerektiği ve yaşlıların korunması yönünde tedbirlerin sıkı şekilde uygulanması gerektiği uyarısında bulunan yetkililer Kasım ve Ocak ayında pandeminin yoğun şekilde yaşanacağı uyarısında bulundu.

Diğer taraftan, şehirde yaşanana artışlara paralel olarak sağlık çalışanları arasında da bulaş rakamlarının yüksek olduğu öğrenildi. Yetkililer sağlık kurumlarının felç olmaması için tedbirlerin sıkı şekilde uygulanmasını hatta daha sert tedbirlerin alınması gerektiği yorumlarında bulundular.

Haber: Batuhan KARAMALAK

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: TEHLİKE, ÇANLARI, ÇALIYOR!,
Yorumlar
Haber Yazılımı