Haber Detayı
26 Mart 2020 - Perşembe 17:12 Bu haber 1176 kez okundu
 
TEHLİKENİN FARKINDA MIYIZ?
- Haberi
TEHLİKENİN FARKINDA MIYIZ?

Koronavirüs tehlikesi dünyanın önde gelen ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de ve Zonguldak’ta da her geçen gün artıyor.

Yaklaşık 1 ay önce ERDEMİR’e malzeme getiren 16 İran vatandaşının gözlem altına alınmasıyla Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi Ek Binası karantina bölgesi ilan edildi. 5 gün sonra ise 16 İranlı sürücünün sonuçlarının negatif çıkmasının ardından taburcu işlemleri gerçekleştirildi.

Türkiye’de ise ilk Koronavirüs vakası 10 Mart tarihinde tespit edilmesinin ardından, her ilde olduğu gibi Zonguldak’ta da tedbiriler genişletilerek artırıldı.  

13 Mart’ta ise Zonguldak Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, kentte uyulması gereken tedbirler açıklandı.

Kentte 15 Mart’ta umreden dönen karı-koca gözetim altına alındı. Ayrıca aynı gün Koronavirüs tedbirleri kapsamında ortak kullanım alanlarının kapatılması yönündeki genelge yayınlandı.

16 Mart’ta ise Zonguldak’ta kutsal topraklardan gelen 240 vatandaş evlerinde gözetim altına alındı. 17 Mart’ta ise Avrupa’dan gelen 10 yaşındaki bir çocuk ile Tıp Fakültesi’nde bir kişi gözetim altına alındı.  Sonrasında ise, Koronavirüs şüphesiyle 20 Mart’ta biri kadın, iki kişinin yanı sıra 3 kişilik Afgan aile gözetim altına alındı.

21 Mart’ta 8 kişi Koronavirüs şüphesiyle gözlem altına alındı. Bu arada 65 ve üstü yaş ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlar için sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 

22 Mart tarihinde ise Zonguldak'a gelen gemi mürettebatı ve tır şoförlerinin yanı sıra kentte ikamet eden 25 Afganistan uyruklu vatandaşın da yurtlara yerleştirilmesiyle yurtlarda gözetim altına alınan kişi sayısı 76'ya yükseldi.

Zonguldak’ta, 24 Mart’ta Halk Bankası’nda çalışan bir kişinin sonuçları pozitif çıktı. Aynı gün Soğuksu’da simitçide çalışan iki kişinin sonuçları ise pozitif çıktı.  Öte yandan, Pazartesi günü merkez ilçedeki Afgan uyruklu vatandaşlar gözlem altına alındı.

Bu sonuçlara göre;  Zonguldak merkez ilçede yaklaşık 400 kişi gözetim ve karantina altına alındı. Bu arada testleri pozitif çıkan yaklaşık 19 kişinin karantina süreci devam ediyor.

İlgili Bakanlıklar her alanda tedbirlerini artırırken, toplu yaşam alanları, AVM’ler, kafeler, restoranlar, çay ocakları, kahvehaneler, lokantalar geçici olarak kapatıldı. Şehirlerarası otobüsler, halk otobüsleri, dolmuşlarda da yolcu sayısı yüzde 50’ye düşürüldü.

İçişleri ve Sağlık Bakanlığı, “Sokağa çıkma yasağı” yerine,  “Herkes kendi olağanüstü halini oluştursun” tavsiyeleri ile sosyal izolasyon, yani herkesin “Evde Kal”ması şeklinde uyarılarda bulunmaya devam ediyor.

DOKTOR HASAN TOSUN’DAN ÖNEMLİ UYARI!

Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Hasan Tosun sosyal medya hesabı üzerinden durumun ciddi olduğunu hatırlatarak şöyle bir paylaşımda bulundu:

“Dünya üzerindeki hiçbir sağlık sistemi kritik sayının üzerindeki hastaya yataklı servis veya yoğun bakım hizmeti veremez. Bu kritik sayının üzerine çıkmamak biz doktorların değil siz vatandaşlarımızın elinde. Lütfen bize yardımcı olun ve evde kalın, eve misafir almayın, diğer insanlarla yakınlaşmayın. Sosyal izolasyon önlemlerine sıkı sıkıya uyun. Aksi takdirde aşırı yüklenme sonucunda kısır bir döngüye gireriz. Önce aşırı yüklenme olur, ardından sağlık personelleri hızla hasta olarak alandan ayrılmak zorunda kalır ve sistem çöker. Bunun olmaması sizin elinizde. Artık bireysel değil, toplumsal olma zamanı...”

Kaynak: Editör:
Etiketler: TEHLİKENİN, FARKINDA, MIYIZ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı