google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
13 Şubat 2020 - Perşembe 18:19 Bu haber 3151 kez okundu
 
TELLERİ ÇALDILAR, SIRA DİREKLERDE !
Zonguldak’ın Kemerbaca Mahallesi bir nevi mahrumiyet bölgesini andırıyor. Üst sokaklardan Türk Telekom kabloları çalınıyor, alt sokakta kanalizasyon boruları patlıyor, belediyenin alt yapı çalışmaları için açtığı yaklaşık 2 metrelik çukur insanların can güvenliğini tehlikeye atmasına rağmen hiçbir güvelik önlemi alınmadan bekletiliyor. Kemerbaca Meydanı’nda yer alan çocuk parkının durumu ise içler acısı. Çocukların eğlenebilmeleri ve güzel vakit geçirilebilmesi için yapılan çocuk parkının yan tarafı adeta tehlike ve hastalık saçıyor. Zonguldak Belediyesi’nin bir süre önce çocuk parkının yanına da çalışma yapmasının ardından düzenleme yapmaması ise hem çocukların güvenilirliği açısından hem de görsellik açısından rezalet durumda bulunuyor. Mahallede üst sokaklardan gelen suyun meydanda birikmesini önlemek amacıyla açılan ve boru döşenmesini bekleyen yaklaşık 2 metre derinliğindeki çukur ise mahalledeki vatandaşların korkulu rüyası oldu. Kemerbaca’da yaşanılan en büyük sorun ise 13 gün önce Sarp ve Kayın Sokak’ta Türk Telekom’a ait kabloların çalınması. Yaklaşık 250 metre kablonun 2 kişinin direğe çıkarak çalmasının ardından vatandaşlar ne telefon ne de internet hizmeti alamıyorlar. İnternet ve telefon kullanamayan vatandaşlar, olayın ardından sadece 1 kez Türk Telekom’dan görevlilerin geldiğini ve 4 aydan önce çalınan kabloların yerine yenisini döşeyemeyeceklerini ifade ettiklerini söylediler. Aynı zamanda, mağdur olan vatandaşlar interneti ve telefonu kullanamamalarına rağmen fatura ödemeye devam edeceklerinin söylenmesi üzerine bir kez daha şok yaşadılar. Öte yandan, mağdur olmalarının başlıca etkeni hırsızların ise ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldığını iddia ettiler. Mağdur vatandaşlardan Burak Muslu, “Yetkililer herhangi bir müdahalede bulunmadılar. Sadece geldiler buraya gerekli incelemeleri yaptılar.” dedi. Cengiz Özbay ise; “Hırsızlık oldu, olan bize oldu. Devletin de malı çalındı.” şeklinde konuşarak mağduriyetlerini dile getirdi. Mahallede yaşanan diğer sorunlar ile ilgili konuşan vatandaşlar ise, “Benim telefonuma 80 TL fatura geldi. Hizmet alamadığım halde aradım bana ödeyeceksin diyor. Ya parayı vereceksin cayacaksın ya da ödeyeceksin diyor. Bu kadar haksızlık olmaz ki.” diyerek tepkilerini gösterdiler. Kemerbaca’nın bağlı olduğu Asma Mahalle Muhtarı Gürbüz Kuğu ise mahallelerde yaşanan sorunlar ile ilgili, “Belediye Başkanımızla görüştüm. Seçimden sonra yapılacak diye söz verdiler. Allah’tan başka kimseden korkum yok. Beni vatandaş seçmiş. El atmamız ve eksikleri tamamlamamız gerekiyor. Yapmazlarsa giyerim çizmelerimi Belediye’ye giderim.” dedi. Belediye’nin insanların yaşam kalitesini arttırmak için büyük yatırımlarla ilgili gayretleri gözlenirken, iç kesimlerdeki bir celsede halledilebilecek sorunların da unutulmaması bekleniyor.
GÜNDEM Haberi
TELLERİ ÇALDILAR, SIRA DİREKLERDE !

Zonguldak Üzülmez Kemerbaca Mahallesi bir nevi mahrumiyet bölgesini andırıyor. Her sokakta yaşanılan sıkıntıların Zonguldak Belediyesi tarafından göz ardı edilmesi vatandaşları adeta çileden çıkardı. Üst sokaklardan Türk Telekom kabloları çalınıyor, alt sokakta kanalizasyon boruları patlıyor, belediyenin alt yapı çalışmaları için açtığı yaklaşık 2 metrelik çukur insanların can güvenliğini tehlikeye atmasına rağmen hiçbir güvelik önlemi alınmadan bekletiliyor. Bunların yanı sıra Kemerbaca Meydanı’nda yer alan çocuk parkının çevresi ise içler acısı halde.

Kayın ve Sarp Sokak’ta Türk Telekom’a ait kablolar 13 gün önce 2 kişi tarafından saat 05.00 sularında direkten çalındı. Aradan 13 gün geçmesine rağmen Türk Telekom yetkilileri mahalleye sadece bir kez gelerek inceleme yaptılar. Konu ile ilgili vatandaşları bilgilendiren yetkilileri, 4 aylık zaman zarfı öncesinde yeni hattın çekilemeyeceğini de söylediler. Mağdur vatandaşlar ise bu durum karşısında fatura ödemek istemediklerini ifade ettiler. Ancak bekledikleri cevabı alamayan vatandaşlar, her ay fatura ödemeye devam etmeleri gerektiğini aksi takdirde cayma bedeli olan bin 500 TL’yi ödemek zorunda kalacaklarını öğrenerek bir kez daha hayal kırıklığı yaşadılar. Kemerbaca’da yaşayan vatandaşlar yaşadıkları sorunlar nedeniyle adeta çileden çıktılar.

MUSLU: “YETKİLİLER HERHANGİ BİR MÜDAHALEDE BULUNMADILAR”

Kabloların çalınmasının ardından mağdur olan vatandaşlardan Burak Muslu, “Sabah saat beş sularında elektrikler gitti. Tahminimce kabloyu çalarken şase yaptılar. Daha sonra direğe çıkıp kablonun bir ucunu kesiyorlar ve çalıyorlar. Yaklaşık 13 gündür internet yok. Mağdur olanlar var.  İnternet ve telefon erişimi olmayan 5-6 tane ev var. Yetkililer herhangi bir müdahalede bulunmadılar. Sadece geldiler buraya gerekli incelemeleri yaptılar. Kablonun 250 metre kadar çalındıklarını söylediler. Konuyu mahkemeye taşımayı düşünüyoruz. Önce imza toplamamız lazım. Bazı kişiler mahkeme işine girmek istemiyor. Bugün 13’üncü gün oldu biz hâlâ beklemedeyiz.” şeklinde konuştu.

ÖZBAY: “HIRSIZLIK OLDU, OLAN BİZE OLDU.”

Cengiz Özbay ise, “Sabah kalktım, internete bakayım dedim. Sonra internetin kesik olduğunu fark ettim. Meğer polisler gelmiş bakmışlar. Ardından Telekom yetkilileri geldi. Yetkililer 10 gün dediler ama 13 gün oldu hala yok. Bizler Telekom’a da söyledik. Kablo gelecek, 1 hafta dediler ama hala haber yok. Faturayı dondurmak istedim ama yapmadılar. Telekom’da sıkıntılı. Hırsızlık oldu, olan bize oldu. Devletin de malı çalındı. İnternette verilmedi.” dedi.

KARATAŞ: “HERKES DUYSUN SESİMİZİ”

Eyüp Karataş ise mahalle olarak mağdur olduklarını belirterek; “Kablolarımız çalındı. İnternetimiz yok. Ne gerekiyorsa yapılsın. Herkes duysun sesimizi. Ben davacıyım herkesten.” İfadelerine yer verdi.

“BU KADAR HAKSIZLIK OLMAZ”

Yaşadıkları olaydan dolayı mağdur olduklarını ve yetkililerin bir an önce çözüm bulması gerektiğini ifade eden vatandaşlar, “Şuanda 13 gündür mağduruz. Cayma bedeli adı altında bizden bin 500 lira para istiyorlar.  ‘Bekleyeceksiniz 4 ay sonra bağlayacağız’ diyorlar. Bu koskoca mahalle neden mağdur olsun?  Hırsızlar kabloları çaldı, ceremesini biz çekiyoruz.  Bu kabloları 2 kişi çalmış, 4 bin 500 liraya  satmış. Ne polis tutukladı ne de cezaevine attı. Bizden de bin 500 lira cayma bedeli istiyorlar. Benim telefonuma 80 TL fatura geldi. Hizmet alamadığım halde aradım bana ödeyeceksin diyor.  Ya parayı vereceksin cayacaksın ya da ödeyeceksin diyor.  Bu kadar haksızlık olmaz ki. Çocuklarımız internet üzerinden ders araştıramıyor, kardeşlerimizle iletişim kuramıyoruz.  Gerçekten çok mağduruz.” dediler.

HALK TEDİRGİN: ‘BELEDİYE DÜZELTMEDEN BIRAKIP GİDİYOR’

Mahallede üst sokaklardan gelen suyun meydanda birikmesini önlemek amacıyla açılan ve boru döşenmesini bekleyen yaklaşık 2 metre derinliğindeki çukur ise mahalledeki vatandaşların korkulu rüyası oldu. Lağım sularının biriktiği yola birde çukur eklenince vatandaşlar araçlarla evlerine ulaşmakta zorlanıyorlar. Belediye’nin kendilerini unuttuğunu ve hiçbir şekilde yatırım yapmadığını belirten vatandaşlar, “Belediye Başkanı’na haber verildiği zaman belediye ekipleri bakıyorlar, tespit yapıyorlar kırıyorlar. Kırdıktan sonra bir daha yapmak yok.  Belediye düzeltmeden bırakıp gidiyor.  Başka yerde çeşme var onun önünü de böyle yaptılar.  Boruyu döşediler. Yağmur yağdığı zaman kimse çeşmeden gidip su alamıyor. Yani mağdur durumdayız. Burada bir yaşlı arkadaşımız var. Kömürüm bitti diyor. Evinin önüne kömür çıkartamıyorlar. Zaten yaşlı karı-koca bunlar. Yapmayacaksan da eskisi gibi doldurup bırakılsın. Vatandaş içine düşmesin.  Belediye kazdığı yeri bıraksın. Halk tedirgin oluyor. Kazıp bırakıyorlar. “ dediler. 

KUĞU; “GİYERİM ÇİZMELERİMİ BELEDİYE’YE GİDERİM”

Kemerbaca’nın bağlı olduğu Asma Mahalle Muhtarı Gürbüz Kuğu ise mahallelerde yaşanan sorunlar ile ilgili, “Belediye Başkanımızla görüştüm. Seçimden sonra yapılacak diye söz verdiler. Yol her yerde bozuk. Sağ olsun ilgilenecek. Allah’tan başka kimseden korkum yok. Beni vatandaş seçmiş. El atmamız ve eksikleri tamamlamamız gerekiyor. Yapmazlarsa giyerim çizmelerimi Belediye’ye giderim.” dedi.

 

Haber: Fadime YILMAZ ELMA

Kaynak: Editör:
Etiketler: TELLERİ, ÇALDILAR,, SIRA, DİREKLERDE, !,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı