İŞSİZLİK ARTTI
FARK YARATACAKLAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
KIŞ ORTASINDA ‘BAHAR’ HAVASI
Haber Detayı
04 Şubat 2018 - Pazar 20:31 Bu haber 7597 kez okundu
 
'TORBA YASAYI BU ŞEKİLDE KABUL ETMİYORUZ!'
GÜNDEM Haberi
'TORBA YASAYI BU ŞEKİLDE KABUL ETMİYORUZ!'

Maden Şehitleri Derneği Başkanı Çetin Yiğit, Torba Yasada yapılan düzenlemenin Zonguldak’ta ki maden şehidi ailelerinin faydalanamayacağını açıkladı. Başkan Yiğit, düzenlemede tarih ibaresinin olmaması gerektiğini belirterek “2003-2014 yılları arasında yapılan düzenlemeden Zonguldak’ta 50-60’tan fazla kişi yararlanamayacak. Eğer 1974 ile 2018 yılları arasında düzenleme yapılırsa hiç kimse mağdur olmayacak, düzenlemenin de bu şekilde yapılması gerekiyor” dedi. 


Yiğit, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık’ın danışmanı Oya Örener’ in kendisini aradığını belirterek; konuyu Pazartesi günü(Bugün) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’ na aktaracaklarını söylediğini belirtti. Düzeltilmezse büyük sıkıntı olacağını belirten Yiğit “Bunu Zonguldak’a gelip de müjde diye açıklayıp sonradan buna tarih ibaresi koymak yanlış bir şey. Yasayı bu şekilde kabul etmiyoruz. Bu şekilde çıkarsa 50-60 kişiden fazla yararlanan olmayacak” dedi.

ÖZEL HABER: 
Öznur GÜNEŞ

Maden Şehitleri Derneği Başkanı Çetin Yiğit, Torba Yasada yapılan düzenlemenin Zonguldak’ta ki maden şehidi ailelerinin faydalanamayacağını açıkladı. TBMM’ye sevk edilen 'Torba Yasa düzenlemesinde maden kazasında ölenlerin ailelerine devlette 1 kadro verilmesi haberi sevinç yarattı ancak Zonguldaklıları tamamen kapsamadığı ortaya çıktı.
Başkan Yiğit, düzenlemede tarih ibaresinin olmaması gerektiğini belirterek “2003-2014 yılları arasında yapılan düzenlemeden Zonguldak’ta 50-60’tan fazla kişi yararlanamayacak. Eğer 1974 ile 2018 yılları arasında düzenleme yapılırsa hiç kimse mağdur olmayacak, düzenlemenin de bu şekilde yapılması gerekiyor” dedi. 
Torba Yasada yapılan düzenlemede 7 Mart 1983 yılında Armutçuk’ ta meydana gelen kazada 103 ve 3 Mart 1992’de Kozlu’da ki grizuda hayatını kaybeden 263 madenciyi kapsamıyor. Yiğit, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık’ın danışmanı Oya Örener’ in kendisini aradığını belirterek; konuyu Pazartesi günü(Bugün) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’ na aktaracaklarını söylediğini belirtti.

YİĞİT: “BU YASAYI BU ŞEKİLDE ÇIKARMANIN HİÇBİR ANLAMI YOK”
Başkan Yiğit, Torba Yasadaki düzenlemeyle ilgili İnanış’ ın sorularını şöyle yanıtladı; “Maden şehidi ailelerine bir istihdam vermek için tarih ibaresi koymuşlar. Bizim de buna canımız sıkıldı. Bize kesinlikle tarih ibaresi olmayacak demişlerdi. Zonguldak Milletvekillerini aradım. Ben onlara maden şehidi sayısını vermiştim. Nasıl olması gerektiği konusunda önergemi de verdim. Bunun dışında bir şey yaptığınız takdirde Zonguldak’ta ikinci bir mağduriyet yaratmış olursunuz dedim. Yaptıklarının hiçbir anlamının olmayacağını vekillerimize söyledim. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık’ın danışmanı Oya Örener aradı. ‘Bize 1980’den itibaren olan sayıyı atar mısınız’ dedi. Türkiye genelinde 1514 maden şehidi olduğunu söyledim. Bunun Torba yasaya bu şekilde girmesi lazım, bu şekilde girmezse bu yasayı çıkarmanın hiçbir anlamı yok’ dedim. 1983 Kandilli, 1992 Kozlu grizusunda yakınını kaybeden aileler mağdur dedim. Danışman Pazartesi günü(Bugün) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ile görüşeceklerini söyledi. Torba Yasa Plan ve Bütçe Komisyonu’na gelmiş. İnşallah düzeltirler, düzeltmezlerse büyük sıkıntı olur. Bunu Zonguldak’a gelip de müjde diye açıklayıp sonradan buna tarih ibaresi koymak yanlış bir şey. Bu yasayı bu şekilde kabul etmiyoruz. Bu şekilde çıkarsa 50-60 kişiden fazla yararlanan olmayacak.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 'TORBA, YASAYI, BU, ŞEKİLDE, KABUL, ETMİYORUZ!',
Yorumlar
Haber Yazılımı