0
Haber Detayı
09 Eylül 2018 - Pazar 15:37 Bu haber 1686 kez okundu
 
TRAFİK’TE ‘GÖSTERİŞ’ SORUNU ÇÖZMEZ…
GÜNDEM Haberi
TRAFİK’TE ‘GÖSTERİŞ’ SORUNU ÇÖZMEZ…

 

ADI TATİL…

Yerel seçimler dolayısıyla ‘Terk’ ettiğimiz ‘Yaz tatili’ eğlence-dinlencesini, Kurban Bayramı’ içine sıkıştırmaya çalıştık. Onu da yüzümüze gözümüze bulaştırdık.

Akraba-ı talukat’ı ziyaret için otobüs ile Karadeniz yollarına düştük. Kısa ziyaretlerin ötesinde, zevk aldığım tek bir olay oldu. Güneysu da Yeşilköy altından geçen dere de serinlemek için yüzdüm. ‘Denize şortla, dereye donla girilir’ keyfiyetinin zevkini yaşadım.

Dere üzerindeki kemer köprünün bakım-onarımını seyrederken, buz gibi akarsu da batıp-çıkmanın zevkini anlatmak mümkün değil. Maçası tutan denesin bence. Hem kalbini kontrol etmiş hem de ‘Dere’ keyfi yaşamış olur.

Erken bıraktık, Rize ve dolayları gezisini. Ne maça gidebildim ne de Ekrem Yılmaz dostumun ‘Kaçkar tırmanışı’ için yaptığı davete icabet edebildim.

Olsun. Bir hafta gün olarak az elbette. Dişimin kovuğuna yetmedi. Allah sağlık versin, telafi ederiz.

Bayram sonrası, Zonguldak’a dönüşte ilk gözüme çarpan, Vilayet binasından Soğuksu semtine caddelere yayılan Trafik Polisleri oldu. İl Emniyet Müdürü Sayın Turanlı’nın başlattığı ikinci ‘Trafik güvenle akacak’ operasyonu devam ediyor. Şehre yeni gelen biri ‘Hayırdır, bunca polis?’ diye soruyor.

Bilindiği gibi iki ay önce yine başlatılmıştı bu ‘Bedava otoparkçılara müdahale’ operasyonu. Becerilemedi. Bu gün devam eden operasyonda becerilemeyecek. Çünkü, ‘Çözüm palyatif’. Çözüm geçici ve gösterişe yönelik.

Şehir merkezinde 350 duraklı taksi, 350 semt dolmuşu, 150 köy arabası var. Birkaç yerde market gibi şubesi olan taksi durakları var. Bu şehirde 160 bin araç, 50 bin konut, 100 bin nüfus var. Trafiği ilgilendiren basit matematik bu... Bu insan ve araç yoğunluğuna rağmen; yol fukarası, açık-kapalı otopark fukarası bu şehir.

Adım başı polis dik, araç sürücülerine nefes aldırma… Nereye varacak bu işin sonu?

Çizgiden geç’ diyorsun yayaya… Trafik lambası mı var? ‘Koyun gibi caddeye çıkma’ diyorsun vatandaşa… Cadde-kaldırım arasında parmaklık mı var? Vatandaşa üst-alt geçit mi yaptın kardeşim!

Efendim ‘O dediğin işler, belediyenin işleri’ denmesin sakın. Sorun, anonim bir sorun. Çözümü sadece ‘Trafik’ eliyle çözülecek sorun değil. Trafik, Üniversite, belediye ve Tabela Dernekleri birlikte kafa yormalı. Bu günü kurtarmak için, ‘Reklamlar geçidi’ filmi çevrilmemeli.

Sen çok katlı iş merkezini, Adliye Sarayını, Müftülük binasını, Vilayet sarayını şehrin göbeğine dik, sonra da ‘Trafik’ rezaletine çare ara… ‘Politikanın İngilazcası’ yada ‘büyüklere masallar’ bunlar…

Yılların birikimi bu ‘Trafik rezaleti’. Çizgiden geçmek, koyun gibi caddeye çıkmak, caddede bedava park, caddeye masa- sandalye koymak, havalı korna ile zevk yapmak…

Kaldırımı dükkanın uzantısı saymak, dükkanın pisliğini caddeye süpürmek, seyyarlara hürriyet… Bunlar yılların verdiği alışkanlıklar… Alışkanlıklar huy edinilmiş ve adet-gelenek halini almış

Başarılı olmanın mümkünü yok. Bu işler organize işler. Siz ‘Twitter’dan, ‘Falanca yer de kaldırım işgali var müdürüm’ diyen vatandaşa ‘O işi belediyeye anlat’ derseniz, bu işler olmaz.

Emniyet kemeri kullanmayan, Aşırı hız yapan, araç sürerken cep telefonu ile konuşan, alkollü araç kullanan736 araça ve sürücülerine 30 bin değil, 50 bin lira ceza kes… Bence mahsuru yok. Zaten, bu işlerin ‘Şehir içi trafik sorunu’ ile ilgisi yok.

Yanisi şu… Trafik sorunu ‘Komplike’ bir sorundur. Siz vatandaştan, alışkanlıklarını kesip, kurallara uymasını istiyorsunuz ya? Siz de önce ‘Kurumlararası Mutababakat’ sağlayın.

Geçen hafta, Elmas TV’de, Zonguldak-Kozlu yolu başlangıcında başlanan ‘Uğur Mumcu Kavşak düzenlemesinin’ trafik sorununa çözüm olmayacağını söyledim. ‘Katkısı olmayacak’ demedim. Bölgeye ve şehre ‘Görüntü’ katacağı şüphesiz.

Sonuç: Alternatif yol, üst-alt geçit, açık-kapalı otopark, cadde-kaldırım işgallerine son, taksi-dolmuş-köy arabalarına depo, görüntü ve gürültü kirliliğine son verilmedikten sonra...

Yapılan işler ‘Desinler’ ve ‘Politika’ yapmaktan öte gitmez…

CHP’NİN SON UMUDU

Dün CHP’nin yani 95 yıllık Parti’nin seneyi devriyesi idi…

Ancak, Atatürk’ün kurduğu ve Cumhuriyet’in kuruluşuna direk katkı yapan CHP’nin, emperyalizme karşı verdiği mücadele unutulmuşa benziyor.

15 yıldır iktidarda olan AKP’ye karşı her seçimde alınan yenilgilerle, adeta ömür tüketiyor CHP. CHP son yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçiminde de şok yaşadı. Parti oyları, Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin aldığı oydan az çıktı. Onuncu kez seçim kaybeden Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ise bu sonucu ve parti içi sızlanmaları görmezden gelmeye devam etti.

CHP tabanı, bu gelişme sonrası umudunu yitirmeye başladı. Bu gün- yarın yerel seçimler yapılır. Belediye Başkan adayları belirleme işi yine antidemokratik olarak genel başkan ve mevcut MYK üyelerine mi bırakılacak diyor taban..

Parti tabanı, ön seçim istiyor. Parti tabanı güvenoyu kurultayı istiyor. Bunlar yapılmazsa, yerel seçimlerde alınacak mağlubiyetin sorumlusu genel merkez olacaktır.

Parti içi muhalefet, bir deklarasyon yayınlayıp, Kılıçdaroğlu ekibinin dikkatini çekti.

Gerçekten de, Demokrasi ve Cumhuriyete olan inancın gereği, CHP’ye olan ihtiyaç yadsınamaz. Ortada on tane yenilgi varsa, ortada bir ‘Arıza’ var demektir. ‘AKP ülkeyi yönetemiyor’ denmenin ötesinde, siz CHP’yi yönetebiliyor musunuz diye bakmak lazım. İyi yönetmekten kasıt, koltukta oturmaksa, Sayın Tayyip Erdoğan da 15 yıldı5r koltukta oturuyor. Siz Sayın Erdoğan’ı beğenmiyorsunuz eyvallah.  Ancak, AKP’lilen Erdoğan’ı beğeniyor. Kılıçdaroğlu yönetimini kendi partilileri beğenmiyor.

Bu konuda CHP’nin gövdesini oluşturan ‘Cumhuriyetçi Sol’un, 26. Dönem milletvekillerinden bir bölümü (Şerafettin Üstünkol, Ali Özcan, Necati Yılmaz, Hasan Bozkurt, Gaye Usluer, Mehmet TÜm, Fikri Sağlar, Namık Havutçu, İbrahim Özdiş, Yıldız Biçer, Akın Üstündağ, M. Lütfi Baydar yine bir araya gelip, durum değerlendirmesi yaptı ve CHP Tabanına ‘Bu muhalefette Kutladığımız son 9 Eylül olacak… Ama tek şart güvenoyu KURULTAYI VE ÖNSEÇİM’ diye seslendi.

 

MUSTAFA TURHAN SAĞLIĞINA KAVUŞUYOR

Zonguldak Milli Eğitim eski il, Orta Öğretim eski Genel Müdürlerinden Mustafa Turhan sağlığına kavuşuyor.

Kalbe giden beş damarın tıkalı olması nedeniyle yaklaşık iki hafta önce Ankara Başkent Hastanesi’nde bay-pas ameliyatı olan Turhan’a ayak damarlarından alınan parça, tıkalı olan beş kalp damarı ile değiştirildi. Başarılı bir ameliyat sonrası Ankara’da ki evinde istirahat eden Turhan’ın sağlık durumu her gün daha iyiye gidiyor.

Kalpteki ritim bozukluğu nedeniyle Turhan’ın doktor kontrolleri devam ediyor.

Gazetemiz köşe yazarlarından Mustafa Altıntaş geçen hafta Ankara’da Sayın Turhan’ı evinde ziyaret ederek Zonguldaklıların selamlarını iletti.

 

KOZLU LİMANI’na DİKKAT…

Kozlu Limanı ile ilgili sorunları sürekli aktarıp, önlem alın ‘Vahim sonuçlar’ doğabilir’ diyorduk.

Dediğimiz oldu… Palamut dönemi başladı. Gelen büyük kayıklar(GIRGIR) maalesef Kozlu Limanı içine , liman ağzında yayılmış olan koruyucu mendirek kayaları yüzünden giremiyor.

Bilindiği gibi Ocak 2018’de meydana gelen şiddetli fırtına nedeniyle  200 metrelik koruyucu mendirek yıkılmış ve 4/5 milyon liralık zarar meydana gelmişti. Zarar bir tarafa, liman ağzına toplanan kalalar tehlike arz etmeye başlamıştı.

13 Haziran da Kozlu Kaymakamı Ahmet Karakaya başkanlığında toplanan ekip, liman ve çevresinde alınacak önlemleri sıraladı. Liman ağzındaki kayaları temizlenmesi, uzun mendirek lambasının yakılması, liman ağzına ikaz şamandıralarının konması ve limanı gözetleyen kameraların çalışır hale getirilmesi not edildi, ilgililere havale edildi.

Maalesef, kurumlar arsı mutabakat olmadığı için, alınan kararlar rafa kaldırıldı. Bu gün her an için bir tehlikeni, ölümlü kazanın olması kuvvetle muhtemel.

Biz ikazlarımızı yazılı ve sözlü olarak yapmaya devam ediyoruz. Yarın bu konuya devam edeceğiz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: TRAFİK’TE, ‘GÖSTERİŞ’, SORUNU, ÇÖZMEZ…,
Yorumlar
Haber Yazılımı