TTK'DA KIRMIZI ALARM! google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
11 Ekim 2020 - Pazar 14:30 Bu haber 1051 kez okundu
 
TTK'DA KIRMIZI ALARM!
GÜNDEM Haberi
TTK'DA KIRMIZI ALARM!

*** Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak küresel ölçekte bir sağlık krizine yol açan COVİD-19 virüsünün yaşattığı olumsuz tablo yaşamın her alanında kendisini hissettirmeye başladı. Ekonomi, politika, sosyal yaşam, eğitim hayatı gibi birçok alanda kriz yaratan COVİD-19 Sonbahar ve Kış mevsimine doğru yükseliş trendine devam ediyor.
*** Makro ve mikro ölçekte değişim gösteren vaka sayılarına ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz gün, “Bugün yeni  bin 629 hastamız var. Toplam ağır hasta sayımız bin 398. Ağır hasta sayımızı düşürmek için mücadele ediyoruz. Hastalarımızın durumu ilerlemeden tespit edebilmek için yoğun filyasyon çalışması yürütülüyor. Bu emeklere tedbirlere uyarak destek olun.” ifadelerini kullanmıştı.
*** Salgın seyrinin en dikkat çeken illerinde olan Zonguldak’ta geçtiğimiz hafta içi ise coronavirüse bağlı ölüm meydana gelmişti. Zonguldak’ta ‘Yeni normal’ kuralları Valilik öncülüğünde gerçekleştirilen denetimler ile kontrol edilmişti. 
*** Son olarak Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan’ın yanı sıra kurum ve daire müdürleriyle, Bahçelievler Mahallesi'nde coronavirüs salgınına yönelik denetime katıldı. 
*** Vali Tutulmaz, iş yerlerindeki hijyen, sosyal mesafe ve maske kurallarına uyulup uyulmadığını denetlerken, vatandaşları alınan tedbirlere uymaları konusunda da uyarıldı. Vali Mustafa Tutulmaz, vaka sayılarının kontrol altında olduğunu ifade ederek; “Vaka sayıları olarak Türkiye ortalamasının altındayız. Denetimlerimiz devam edecek.” dedi.
*** Diğer taraftan Zonguldak’ta vaka sayılarında en yüksek görünen ilçelerin Ereğli ve Çaycuma olduğu yerel sağlık kaynakları tarafından iddia edildi. Ereğli’de fabrikalarda yayılım gösteren coronavirüs Çaycuma’da ise tekstil fabrikalarında bulaşıya neden oldu. Kalabalık çalışma ortamlarından bulaşı yoğunluğu artarken Zonguldak’ta en çok korkulan kurum ise Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) olduğu açıklandı.
*** Vali Tutulmaz’ın, “Vaka sayıları olarak Türkiye ortalamasının altındayız”  ifadeleri herkese rahat nefes aldırırken, kent merkezinde vaka sayısının olası bir artışının TTK’da daha tehlikeli boyutlara ulaşabileceği yorumları yapıldı. Kalabalık çalışma ortamlarında son dönemde ortaya çıkan vakalar akıllara TTK’yı getirirken kurum içinde ise bu anlamda tedbirler en üst düzeyde. 
*** Yerel sağlık kaynakları coronavirüs salgınının kent merkezinde vaka sayılarında olası bir artışının ana etkenin,  TTK içinde yaşanabilecek vaka artış ile paralel olabileceğini bu konu dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: TTK'DA, KIRMIZI, ALARM!,
Yorumlar
Haber Yazılımı