‘TTK’DAKİ İŞÇİ AÇIKLARINI GİDERİN’ google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
13 Ocak 2021 - Çarşamba 14:12 Bu haber 1391 kez okundu
 
‘TTK’DAKİ İŞÇİ AÇIKLARINI GİDERİN’
CHP Milletvekili Demirtaş’tan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’na çağrı:
GÜNDEM Haberi
‘TTK’DAKİ İŞÇİ AÇIKLARINI GİDERİN’

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş il binasında yaptığı basın toplantısında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

CHP il Başkanı Murat Pulat v Merkez ilçe Başkan yardımcısı Tayfun Özdemir’in de katıldığı toplantıda konuşan CHP Milletvekili Demirtaş, Zonguldak ekonomisinin güçlendirilmesi, TTK’ya işçi alınması, yatırımcılara teşvik uygulanması, Filyos projesi, Covid-19 ve birçok konuda değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’de işsizliğin arttığını, Türkiye’nin iyi yönetilmediğini borca dayalı ve dışa bağımlı bir ekonomik politika izlendiğini kaydeden Ünal Demirtaş düzenlediği basın toplantısında şu konulara değindi.

“ZONGULDAK’IN NÜFUSUNUN 18 YILDA GERİLEMESİNİN EN BÜYÜK SEBEBİ  İŞ OLANAKLARININ OLMAMASI”

“Tabi Türkiye’deki gündem özellikle bu ana akım medyaya baktığımızda suni bir gündem var.  Aslında bu suni gündemlerin, çakma gündemlerin amacı şu; Türkiye’yi yönetemiyorlar, yönetemedikleri için de bunun konuşulmasını, halkın gerçek sorunların konuşulmasına engel olmaya çalışıyorlar ve bundan da anladığımız başka nokta da şu; iktidarın artık acziyet içerisinde olduğunu görüyoruz. Oysa halkın gerçek gündemine baktığımızda; halkın gerçek gündeminde çok farklı konular var. İşsizlik var, yoksulluk var, açlık var, hayat pahalılığı var, zamlar var, ekonomik kriz var, geçim derdi var. Covid-19’un yarattığı ve kötü ekonominin ortaya koyduğu ekonomik kriz var. İşte bu anlamda Zonguldak’ımızda gerçekten, gerçek gündemine baktığımızda işsizlikle boğuşuyor, ekonomik krizle boğuşuyor, vatandaşlarımız geçim derdi ile boğuşuyor. Dolayısı ile biz buradan Zonguldak’ın ve ülkemizin gerçek gündemini konuşacağız.

Bugün itibari ile Türkiye gündemine baktığınızda, 10 milyon 700 bin işsizimiz var.  Çok büyük bir rakam ve işsiz sayısında Türkiye Cumhuriyeti tarihinin rekorunu kırmış vaziyetteyiz. Özellikle gençlerdeki işsizlik oranımız çok yüksek. Gençlerimiz üniversitelerden mezunlar bir meslek sahibi olmuşlar ve her hangi bir okuldan mezunlar iş arıyorlar ama iş bulamıyorlar.  Özellikle Zonguldak’ımızda da birinci sorun işsizlik. Zonguldak’ın nüfusunun 18 yılda gerilemesinin  en büyük sebebi Zonguldak’taki iş olanaklarının olmaması. Ekonomik krizin derinleşerek devam etmesi. Çünkü burada AK Parti politikaları yanlış mecrada yürüyor. Nasıl yanlış mecrada yürüyor; istihdam üreten bir ekonomi politikası izlenmedi. Borca dayalı, dışa bağımlı bir ekonomik politika izlendi ve bunun faturasını tüm Türkiye ödediği gibi Zonguldak’ta ödüyor.

“TTK’YA 5 BİN 100’ÜN ÜZERİNDE İŞÇİ ALINMASI GEREKİYOR”

Bu anlamda Zonguldak’ımızın en önemli gündem maddelerinden birsi Türkiye Taşkömürü Kurumu’ndaki işçi açıkları. Bakın 2002 yılında 18 bin işçi çalışırken, şu anda işçi sayısı 7 bin 727’ye düşmüş. Çok düşük bir rakam. Yani norm kadrosu 14 bin olmasına rağmen 7 bin 727’ye düşmüş. Yılbaşından sonra emekli olanlarla birlikte 7 binin altına da düşmüş olabilir. Şu anda bile Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda 5 bin 100’ün üzerinde işçi alınması gerekiyor. Yerin üstünde binlerce Zonguldaklı gencimiz var işsiz, yerin altında milyonlarca ton var kömür çıkartılmayı bekleyen ve Türkiye’nin de ihtiyacı var taşkömürüne ama biz bu kömürü çıkartamıyoruz. İşsizimize iş bulamıyoruz.  Biliyorsunuz geçtiğimiz dönemde bir çalıştay yapmıştık. Taşkömürü çalıştayı ve burada da bütün Zonguldak’ın paydaşlarını bir araya getirmiştik. Ticaret ve Sanayi Odası, sendika, Maden Mühendisleri Odası ve sivil toplumun diğer temsilcileri, üniversiteden değerli katılımcılar vardı. Neticede işçi alınması ve üretimin artırılması ile ilgili çağrıda bulunmuştu. O zaman aldılar ama yeterli mi, değil. Yine aynı seviyeye geri döndük. Bu işçi açıkları iş güvenliğini tehdit ediyor. İşte 2 gün önce bir maden işçimizi kaybettik Türkiye Taşkömürleri Kurumu’nda kaza oldu ve bir madenci yaşamını yitirdi. Bu anlamda acil ve ivedi olarak 5 bin üretim işçisinin Türkiye Taşkömürleri Kurumu’na derhal alınması gerektiğini düşünüyorum.

Bakın Plan ve Bütçe Komisyonu’nda biz bunu Enerji Bakanı’na söyledik. Dedik ki; ‘işçi açıkları var alın’ dedik. O da kabul etti, ‘evet işçi açığımız var almamız gerekiyor’ dedi. Ben buradan tekrar Enerji Bakanı’na çağrıda bulunuyorum. Yani Sayın Bakan elinizden tutan mı var. Neden hala iktidarsınız, her türlü yasayı çıkartabiliyorsunuz, her türlü kanunu çıkartabiliyorsunuz. Neden hala bu 5 bin üretim işçisi açığını gidermiyorsunuz. Onun için Sayın Bakana çağrıda bulunuyorum; Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürleri Kurumu’ndaki işçi açıklarını derhal ve ivedi olarak giderin. Bir Zonguldaklı olarak bunu özellikle istirham ediyorum.

“ZONGULDAK’TA SON 3 YILDA İSTİHDAMIN ARTTIĞINI GÖRMEDİM, SİZ GÖRDÜNÜZ MÜ?”

Bir başka konu yatırım teşvik konusu;  Zonguldak’a niye yatırımcı gelmiyor. Zonguldak’a neden üretim ve istihdam yapamıyoruz, yeterli düzeyde olmuyor diye sorguluyoruz sürekli. Ben milletvekili olduğum günden beri bu yatırım-teşviki konusunda çok duruyorum. Biliyorsunuz Zonguldak teşvik konusunda 3. derecede ama yan il olan Düzce 4. derecedeydi ve bundan dolayı bir haksız rekabet vardı.  Yatırımcılar Düzce’ye geliyordu, Zonguldak’a gelmiyordu. Sürekli bunu gündeme getire, getire Ticaret Odası da bunu sürekli gündeme getiriyordu. En son şöyle bir formül buldular. İlçe bazlı bir yatırım teşvik modeli ortaya koydular. Gökçebey ve Kilimle’yi bir üst dereceye çıkardılar. Bunun dışındaki ilçelerde yine 3. derecede yatırım teşvik modeli devam ediyor. Sayın Bakan Varank’a bir soru sormuştum; ‘Zonguldak’ta son 2 buçuk yılda ne kadar yatırım teşvik belgesi verdiniz’ diye. diyor ki, ‘2017, 2018 yıllarında 17’şer, 2019’da 23 olmak üzere ve 2020 yılı Haziran ayında da 19 olmak üzere toplam 76 adet yatırım teşvik belgesi düzenlenmiştir’ diyor Sayın Mustafa Varank. Yani yaklaşık 3 yılda 76 yatırımcı firmaya yatırım teşvik belgesi verilmiş ve diyor ki, ‘öngörülen sabit yatırım tutarı 1 buçuk milyar’ diyor, ‘istihdam ise 2 bin 48 kişi olacaktır’ diyor. Peki, gerçekten böylemi? Yani ben Zonguldak’ta son 3 yılda istihdamın arttığını görmedim, siz gördünüz mü?  Bu yatırım teşvik belgeleri verilmiş 76 işletmeye ama gerçek böyle mi? bir yatırımcı var mı? Maalesef yok. Zonguldak AK Parti döneminde sürekli kan kaybetmiş, ekonomi de kan kaybetmiş, göç vermiş” dedi.

“5 MASKEYİ DAĞITAMAMIŞLARDI. ŞİMDİ AŞI KONUSUNDA HATA YAPIYORLAR”

Geçtiğimiz Mart ayından bu tarafa Türkiye’de de devam eden Covid-19 salgını ile ilgili de konuşan Demirtaş, “Covid-19 salgını tüm hızı ile devam ediyor. 30 Büyükşehir ve Zonguldak hafızalara kazındı ve Sonbahar’da da bu tedbirlerin gevşetilmesi ile birlikte ortaya çıkan tabloda yine Zonguldak maalesef Covid-19 salgınında yine ağır bir yara aldı. Birçok arkadaşımız Covid-19’a yakalandı ve yaşamını yitirdi. Yani rakamlar iç açıcı değil. Demek ki salgını hem Türkiye’de, hem de Zonguldak’ta kötü yönettiler. Netice itibari ile sağlıkla ilgili şu anda Covid-19’la ilgili süreç devam ediyor. Son bir ayda alınan tedbirlerle birlikte biraz aşağı doğru inmeye başladı sayılar ama bunu son derece yetersiz buluyorum. Özellikle bu tedbirleri alma noktasında geç kalmışlardı, 5 maskeyi dağıtamamışlardı. Şimdi aşı konusunda hata yapıyorlar. Bakın aşıyı da dünyanın bütün gelişmiş ülkeleri aşılamaya başladılar, biz hala aşılama ile ilgili sürece başlayamadık.

Peki, salgın sürecinin ekonomi ayağı nasıl. Ekonomi ayağı da gerçekten iyi gitmiyor. Tüm Türkiye’de derin bir ekonomik kriz olduğu gibi Zonguldak’ta da biz belki 3’ncü krizi yaşıyoruz. Zaten salgından önce Zonguldak’ta bir kriz vardı. Bu iki kriz birlikte ilerlerken, bir de buna Covid-19’dan kaynaklanan 3’krizi aynı anda yaşıyor” şeklinde konuştu.

“ZONGULDAK EKONOMİSİNİ TEKRAR AYAĞA KALDIRACAĞIZ”

Zonguldak’ta teşvik politikalarının yetersiz olduğunu ifade eden Demirtaş, ““Orta ve büyük ölçekli ve esnafımızın sorunlarına baktığımızda gerçekten büyük sorunları olduğunu görüyoruz ve birçok talepleri oldu bizden. Kredi, vergi, Sosyal Güvenlik Kurumu ödemelerinin ötelenmesini ve daha uzun vadelere yayılmasından tutunda, nitelikli iş gücü sağlanmasına, iş güve planlamasının yapılmasına, devletin israftan kaçınmasına işte Almanya gibi ticari ilişkilerimizin güçlü olduğu ülkelerle kavga etmemekten ve diğer dünya ülkeleri ile başta Avrupa ülkeleri olmak üzere onlarla ilişkilerimizi iyi tutmaktan bu tür söylemlerden iş adamlarımızın rahatsız olduğunu hissettik. Çünkü bu tür söylemler istihdam yapan sanayicimize zarar verdiğini gördük. Bunların olmamasını diliyorlar ve yatırımın cazip tutulabilmesi için uzun vadeli, düşük faizli teşvik oluşturulmasını talep ediyorlar. Zonguldak’taki teşvik politikalarının yetersiz olduğunu ifade ediyorlar bize. Bu anlamda yatırım teşvik derecesinin yükseltilmesini talep ediyorlar. Ziyaretlerimizde sadece dert dinlemedik, çözüm önerilerini de aldık. CHP iktidarında mutlaka bu sanayicilerimizin, esnaflarımızın bu önerilerini alacağız ve o şekilde bunu en kısa zamanda uygulayacağız ve Zonguldak ekonomisini tekrar ayağa kaldıracağız” diye ifade etti.

“FİLYOS PROJESİ ZONGULDAK’IN EKONOMİSİNİN BİR ÇIKIŞ NOKTASI OLABİLİR”

Filyos projesi ile ilgili de açıklamada bulunan CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, “Filyos projesi Zonguldak’ın yaklaşık 40 yıldır konuştuğu, kimileri 2. Abdülhamit’in projesine Osmanlı dönemine kadar getiriyor ama ben kendimi siyasi hayatın içinde buldum bulalı Filyos projesini konuşuyoruz. Çok önemli bir proje aslında orta ve yüksek teknolojili ürünler üretme hedefi olan sadece Zonguldak ekonomisine değil, sadece Batı Karadeniz ekonomisine değil Türkiye ekonomisine de çok büyük katkı sunabilecek olan bir milli projedir aslında Filyos projesi. Dolayısı ile Zonguldak bu projeye sahiplendiği gibi Batı Karadeniz de sahiplendi. Bu anlamda da Batı Karadeniz’in yıldızının parlayabilmesi için ben son derece önemli görüyorum. Biz evet bu projenin yapımını destekliyoruz ve son derecede olumlu buluyoruz. Hatta hızlandırılması gerektiğini düşünüyoruz. Çok geç kalındı bu projenin hayata geçme noktasında. Çünkü bakın Zonguldak kurulduğu günden bu yana sanayi kentidir. Ağır sanayinin bel kemiğini oluşturan tesisler hep Zonguldak’ta kurulmuştur. Yan sanayilerle birlikte Zonguldak ağır sanayi kenti olmuştur. Ama 18 yıldır dediğim gibi geriye giden bir yapı vardı. Tersaneler hayata geçirildi 2005 yılında ama hayata geçirdiler 4-5 yıl tersaneler çalıştı ve 11 yıldır şu anda atıl durumda bekliyor sadece çalışan şu anda aktif anlamında çalışan bir tersane kaldı o da kendi çabaları ile bu işi götürmeye çalışıyor, işte 7 binlerden 700’lere düştü.  Filyos projesi bu anlamda aslında Zonguldak’ın ekonomisinin bir çıkış noktası olabilir. Burada orta ve yüksek teknolojili ürünler üretilecek olması ve istihdama da katma değerli ürünler üretilerek istihdama da büyük katkı sunacak olması, böyle bir şeyin planlanması son derece doğru ve yerindedir diye düşünüyorum” dedi.

Haber: Çetin ÖZDEMİR

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘TTK’DAKİ, İŞÇİ, AÇIKLARINI, GİDERİN’,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı