TTK’NIN ÇİNLİLERE SATIŞI UYARISI! google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
15 Ekim 2020 - Perşembe 15:43 Bu haber 1610 kez okundu
 
TTK’NIN ÇİNLİLERE SATIŞI UYARISI!
“TTK’nın Çin’li şirketlere satışının ön hazırlığı mı yapılıyor?” diye soran Erkmen’den
SİYASET Haberi
 TTK’NIN ÇİNLİLERE SATIŞI UYARISI!

İYİ Parti Zonguldak İl Başkanı Yavuz Erkmen, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’ne sunulan ve Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK)’nu yakından ilgilendiren yeni Torba Yasa ile ilgili de, “Torba Yasa’da kamuda faaliyet gösteren TTK, TKİ, Eti Gümüş, Eti Maden gibi kurumları bünyesine alarak Özel Hukuk Tüzel kişiliğine Sahip A.Ş statüsünde Maden Holding Kuruluşu gerçekleştirilmektedir. Ayrıca bunu Türkiye Varlık Fonuna devrederek madenlerle ilgili faaliyetler Sayıştay ve TBMM denetimi dışına çıkarılmaktadır” dedi.

Erkmen parti binasında düzenlediği basın toplantısında gündemi de değerlendirerek, partisinin her geçen gün ivme kazandığını ve pandemi döneminde yaşanan sıkıntılarla ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

“İNSANLARIMIZ EKONOMİK ZORLUKLARLA BOĞUŞUYOR”

Türkiye’de de etkili olan Pandemi sürecinde çok sayıda esnafın mağdur olduğunu hatırlatan İYİ Parti il Başkanı Yavuz Erkmen, gündemle ilgili şunları söyledi;  “İYİ Parti her geçen gün büyüyen ve yapılan anketlerde pek çok partiyi geride bırakıp 3üncü sıraya yükseldi. İYİ Parti önümüzdeki süreç içinde yapılacak olan seçimlerde iktidara gelecek olan bir partidir. Çünkü milletin sesine kulak veren, milletin dertlerini dert edinip meclis kürsüsünde bunları açıkça ifade eden tek lider var oda Genel Başkanımız Meral Akşener’dir. Her zaman söylüyoruz sadece borçlanma üzerine insanları bankalara doğru itekleyerek, onlara kredi kullandırarak ve bu kredilerinde zamanı geldiğinde nasıl ödeneceğini düşünmeden hem bankaları hem de vatandaşı bir yerde çıkmaza doğru sürükleyen bir sistemi şuanda yaşıyoruz. Kullandırılan kredilerin ödeme zamanı geldi şimdi insanımız bir taraftan ben bunları nasıl ödeyeceğim diye düşünüyor bir taraftan da ekonomik sıkıntı içerisinde günlük ciroları kazanamayan kişiler, siftah yapamadan dükkanlarını kapatan kişiler hayatımı nasıl geçireceğim, çocuklarıma nasıl bakacağım düşüncesi içerisinde. İnsanlarımız ekonomik zorluklarla boğuşuyor.

Pandemi dolayısıyla belediyelere insanımızın yanında olması, esnafımızın yanında olması için bir takım önlemleri alın, yardımcı olun diye genelgeler çıkartılmasına rağmen bunların hiçbiri yapılmadı. Şuanda kahveci esnafı arkadaşlarımız çok zor durumdalar. Bununla birlikte birçok sektörü örnek olarak verebiliriz. Bunlar Zonguldak’ta hepimizin yaşadığı, gördüğü, bildiği, bu zorlukların nasıl üstesinden gelineceği konusunda insanların her an düşündüğü konular. Bu konulara çözüm gelmesi insanlarımızın mutlu olması gerekiyor. Biz bunun derdindeyiz ve bunun için çaba sarf ediyoruz. Bunlarla ilgili önlemleri de sürekli dile getiriyoruz. Üniversitenin açılmamış olması, yüz yüze eğitimin tam anlamıyla başlamamış olması özellikle hizmet sektöründeki esnaf arkadaşlarımızı bu anlamda çok büyük mağduriyetin içine sokmuştur” diye ifade etti.

“AYNI ŞEYLER TTK’NIN DA BAŞINA GELECEKTİR”

İYİ Parti Zonguldak il Başkanı Yavuz Erkmen, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan ve TTK’yı yakından ilgilendiren yeni torba yasa ile ilgili de yaptığı açıklamada, “TBMM’ ye sunulan yeni Torba Yasa teklifinde ilimizin geleceğini yakından ilgilendiren bir hususun olduğunu ve bu konunun hem Zonguldak halkının bilgisine sunulması, hem de bundan etkilenecek başta GMİS olmak üzere çalışanlarımızın dikkatli şekilde bundan sonraki gelişmeleri takip etmesi, açısından kamuoyu ile paylaşılması faydalı görülmektedir.

Şöyle ki, Torba Yasada kamuda faaliyet gösteren TTK, TKİ, Eti Gümüş, Eti Maden gibi kurumları bünyesine alarak özel hukuk tüzel kişiliğine Sahip A.Ş statüsünde Maden Holding Kuruluşu gerçekleştirilmektedir. Ayrıca bunu Türkiye Varlık Fonuna devrederek madenlerle ilgili faaliyetler Sayıştay ve TBMM denetimi dışına çıkarılmaktadır.

Türkiye Varlık Fonu, Maden Holding bünyesindeki maden sahalarını ve ruhsatlarını kısa bir süre işletip, sonrasında satışa çıkartılmasını gerçekleştirecektir. Bunun anlamı Türkiye Varlık Fonu’nun yapısı ve bugüne kadar bünyesine aldığı kurumların başına ne geldiyse ve ya geliyorsa aynı şeyler TTK’nın da başına gelecektir.

Nitekim geçtiğimiz Nisan ayında Çin Devleti İhracat Sigortası Kuruluşu Sinosure ile Türkiye Varlık Fonu arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde Çinli altyapı, ulaşım, müteahhitlik, madencilik, enerji, şirketlerinin Türkiye’deki satın alma, yatırım, ortalık ve hisse alımları, danışmanlık amaçlı 5 milyar dolarlık finansmanın Çinli Şirketlere sağlanacağı yazılı ve görsel basında yer almıştı.

Bu da bize yasa teklifindeki düzenlemeler göz önüne alındığında Maden Holding bünyesindeki kurumların Türkiye Varlık Fonu’na parasal kaynak bulma amaçlı kullanılacağının işaretlerini göstermektedir. Bugüne kadar 70 milyar doları aşkın özelleştirme yapılarak ülkemizin önemli kamu şirketlerini elden çıkaran iktidarın, şimdi yer üstünde satacak şirket ve ya varlık kalmayınca ya da çok aza inince şimdi sıranın yeraltı değerlerimize geldiğinin görüldüğüdür, dolayısıyla tahminimiz TTK’nın da Çinli Şirketlere satışının ön hazırlığının yapıldığıdır.

Bu açıdan bu yasa teklifinin akıbetinin Zonguldak kamuoyunca yakından takip edilmesi, amaçlı bu uyarımızı yapıyor, tarafımızdan da takip edileceğini kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.” şeklinde konuştu.

Haber: Çetin ÖZDEMİR

Kaynak: Editör:
Etiketler: , TTK’NIN, ÇİNLİLERE, SATIŞI, UYARISI!,
Yorumlar
Haber Yazılımı