Haber Detayı
19 Nisan 2019 - Cuma 21:17 Bu haber 5362 kez okundu
 
TTK'NIN HEDEFİ 'VAR' OLMAK
Gözlemciler, açıklanan rakamlara Kandilli, İnağzı-Bağlık, TTK ve Özel Sektör üretimlerinin dahil olduğunu ileri sürdüler.
GÜNDEM Haberi
TTK'NIN HEDEFİ 'VAR' OLMAK

* Kömür Üreticileri Derneği(KÖMÜRDER) tarafından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen 3. Temiz Kömür Teknolojileri Çalıştayı ve fuarı düzenlendi.
* Türkiye de Kömür Üretiminin nasıl arttırılacağı tartışılan çalıştay da: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zafer Benli, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürü Ömer Bayrak, Türkiye Taşkömürleri Kurumu(TTK) Genel Müdürü Kazım Eroğlu, Demir Export Genel Müdürü Ramazan Yön,ve İmbat Madencilik Şirket ortağı N. Arif Kurtel konuştu.
* Milli Enerji ve Maden Politikası’nın kaynak ve teknolojide dışa bağımlılıktan kurtulmak için planlandığına dikkat çeken Müsteşar Yardımcısı Zafer Benli, MTA’nın çalışmalarıyla yer altı kömür rezervimizin 19 milyar tona ulaştığını açıkladı.
* TKİ Genel Müdürü Ömer Bayrak “TKİ olarak ellerindeki 2,2 milyar ton kömürün tamamını projelendirdiklerini, termik santral yoksa üretimi artırmanın anlamının da olmadığını” sözlerine ekledi
* Demir Export Genel Müdürü Ramazan Yön ise kömür üretme problemini ülke olarak aştığımızı artık güvenli ve ekonomik bir şekilde üretim gerçekleştirebildiğimizi belirtti.
* İmbat Madencilik Şirket Ortağı N. Arif Kurtel ise ülkemizde madenciliğin gelişmesinde en önemli sorunun finans sorunu olduğunu ileri sürdü.
* TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu ise, ithalatı önlemek için hızlı bir üretim ve randıman açısından hızlı yapılanmaya girdiklerini, yapılan üretim-ruhsat devirleriyle istihdam sağlayacaklarını belirti.
* Eroğlu, önümüzdeki 5-10 yıllık projeksiyonda ithal edilen 6-6.5 milyon tonluk koklaşabilir kömürün yüzde 60-70’nin ülkemizden karşılanacağını açıkladı.
* 6 Milyon ton kömürün yüzde 60’nın 3 milyon 600 bin ton satılabilir olduğunu ileri süren gözlemciler, Eroğlu’nun açıkladığı miktar içinde İnağzı-Bağlık, Kandilli, TTK ve Özel Sektör üretiminin de bulunduğunu ileri sürdüler.
* İhaleleri yapılan İnağzı-Bağlık ve Kandilli sahalarının ‘Rezerv belirleme çalışmaları’ bitince 5 bin işçi istihdamı ile hedef üretimin gerçekleştirilmesi bekleniyor.
* Gözlemciler: TTK’nın bu yıl 250 bin ton, Özel sektöründe 250 bin ton kömür çıkartması halinde Genel Müdür Eroğlu’nun açıkladığı hedeflere ulaşacağını belirtiyor.
* Gözlemciler, Eroğlu’nun açıkladığı bu rakamların “TTK’nın ‘Nihai hedefi” olduğunu, hedef tutmazsa; “TTK’nın ömrünün zayıflayacağını” belirttiler.

İNANIŞ

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: TTK'NIN, HEDEFİ, 'VAR', OLMAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı