Haber Detayı
24 Nisan 2019 - Çarşamba 17:47 Bu haber 3035 kez okundu
 
TTK’NIN HEDEFİ VE SENDİKA’NIN VEBALİ
GÜNDEM Haberi
TTK’NIN HEDEFİ VE SENDİKA’NIN VEBALİ

TTK’NIN HEDEFİ VE SENDİKA’NIN VEBALİ

Zonguldak’ın kalkınmasında, hem tarihi seyri hem de üretimi ile şu anda yine ‘Amiral Gemisi’ Türkiye Taşkömürleri Kurumu’dur.

Çok sektörlü kalkınma planı çerçevesinde, üniversite, tarım ve hayvancılık, turizm gibi yeni alanlar açma gayreti içindeki Zonguldak; taşkömürünü çıkartmak için, kurumu(TTK) yaşatmak zorundadır.

İktidar’ın ‘Milli Enerji ve Maden Politikası’ çerçevesinde, ‘Kaynak ve teknolojide dışa bağımlılıktan kurtulma’ çalışmalarının planlandığı günümüzde, olayın ‘İstihdam’ açısından önemi de unutulmamalıdır.

171 yıllık bir kömür üretim tarihine sahip havza, elbette yer altında yatan hazineyi terk edemez. Yıllardır ‘Siyasetin prangası’ içinde kalan ve hayat damarları yandaşlara çekilen ‘İş’ ve ‘Koltuk’ peşkeşleriyle daraltılan kurum, ‘Yerli-milli’ modası gereği kollanmaya çalışılıyor.

Ancak, hem ‘Bürokratik’ kademelerin çoğunluğu hem de ‘Lojman’ peşkeşleriyle; şehrin havasını ve kafasını bozmayı sürdürüyor.

Son zamanlarda, ‘Umut’ ya da ‘Cansuyu’ niteliğindeki bazı gelişmeler, kurum ile ilgili ileriye dönük beklentileri arttırdı. Hükümetin ‘İşçi sağlığı-iş güvenliği’ konusundaki önlemleri, işçi maaşlarındaki iyileştirme, özel sektöre iş kapısı yaratma gayretleri, icraata dönüşen vaatler olarak toplum katmanlarına moral verdi.

Aslında, Zonguldak’ın geri kalmasının baş nedeni, sandığa endeksli siyaset hakimiyetinden başka bir şey değil.

Lafa geldi mi ‘Stratejik ürün’ olan kömür, seçim yatırımı olarak işçiye yakacak olarak dağıtılıp, ‘Stratejikliği’ bile rezil edildi. Düşünün Zonguldak’ta maden havzasında 60 bin işçinin çalıştığını!.. Düşünün 60 bin işçinin üye olduğu Sendika’nın kendisini ‘Başağa’ yada ‘Ağa dayı’ görmesini… Düşünün, kendisini ‘Valesa’ gören sendika liderinin, ‘Kan-gözyaşı’ ile çıkartılan enerji kaynağının,(Sanayi’de değil)sobada cayır cayır yakılmasına ses çıkartmayışını…İktidar’a karşı ‘Büyük Yürüyüş’ yapan bu lider, maalesef ‘Canlarım’ dediği işçilere/üyelerine; taşkömürünün sobada yakılmasının ‘Cinayet’ olduğunu anlatamamış…

Değişen bir şey yok. Bu gün de, ‘kan-ter- gözyaşı’ ile çıkartılan ‘Stratejik’ ürün, ‘Isınmak’ amaçlı işçiye ve fakir fukaraya dağıtılıyor. En önemlisi de, ‘Sendika’ bu konuda ses çıkartıp ‘Kömür yerine işçiye parasını verin’ demiyor. Varsa yoksa ‘TTK’ya işçi alınsın’ edebiyatı ile ‘Kasasına girecek’ parayı arttırmanın yolları aranıyor.

Aslında, ‘Kasa ve masa’ arayışı neticesinde, tabandaki güç kaybının farkında değiller. Farkında mısınız, ‘iki dönem üst üste’ koltuğunda oturan ‘Yönetim’ yok. ‘İstikrar’ açısından bakıldığında, kurumdan farkları yok. TTK’da coğrafi bölge, istihdam ve üretim açısından sürekli küçülüyor.

Yapılacak olan elbette var. Geçtiğimiz hafta, TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, 5-10 yıllık periyotta, kurumun satılabilir kömür üretim hedefini, 3 milyon 600 bin olarak açıkladı. Bunun içinde TTK yanında, ihaleleri yapılan Kandilli, İnağzı-Bağlık ve Özel sektörün üretimleri de  var. Aslında yapılan, ithal edilen kömürün(6-6.5 milyon ton) yüzde 60-70’nin üretilmesidir.

Olayın yorumu ise ilginç… Gözlemciler, ‘Bu hedef tutmazsa, TTK’nın geleceği karanlık olur’ diyorlar.

Burada birinci derecede ağır yük sendikaya(GMİS) düşer.Sendika bu rakam ve gelişmeleri özümsemeli. Oturdukları koltuktan seneye kalkmak için değil, kalksalar bile ‘Zonguldak’a bir hizmet yaptım’ demeleri için, bu rakamlar ve hedefi özümsemelidirler.

İşe adam aldırmak’ meseledir. Ancak, alınan işçilerin ‘Doğru yer’de kullanılması esastır.

TTK’nın kendine koyduğu ‘Hedef’ için, yapılacak olan kaliteli kömürün çıkartılıp satılmasıdır. Çıkartılan kömür çeşitlerinden 010 - parça ve filitrasyon kömürlerinin tonaj ve fiyatları ile alıcıları dikkate alınmalıdır. Satılan kömürlerin Türkiye ekonomisine katkıları hangi orandadır, sendika yöneticileri bunları bilmelidir ve Zonguldak’ta bunları dikte etmelidir.

Elbette, 1 Mayıs’ta Madenci Anıtı’nda müzikli miting tertip etmek ve ‘Kıdem Tazminatı’ konusunda ortak ses çıkartmak önemli… Ancak, kurumun yaşaması için gerekli olan, birinci derecede ‘DÇ’lere satılacak, TTK’ya kazandıracak kaliteli satılabilir kömür üretmektir’.

Aslında, lojman yönetmeliğini bile uygulamayan TTK yönetimlerini protesto etmeyip / edemeyip, ‘Valesa’ diye ortaya çıkanların elbette vebali vardır. Ancak, unutulmamalıdır ki, bu gün ortaya konan hedef paralelinde, ‘Sendika’ olarak üzerine düşeni yapmayanlar da, yarınlarda Vebal taşıyacaklardır.

Demokrasinin olmazsa olmazlarından biri konuşan vatandaş, diğeri seçim ve sandık ise bir diğeri de Sivil Toplum Kuruluşlarıdır. Zonguldak’ta da meccut üye sayısı ne olursa olsun, en büyük STK’dan biri GMİS’tir. Sendikalar, sivil toplum ruhu taşıdıkları kadar STK olurlar. STK olmanın emarelerinden biride, kasasına girecek parayı hesap etmek kadar, yöre ve ülke sorunlarına el atmaktır.

Şu anda Zonguldak’ın en büyük sorunlarından biride, üyelerinin maaş alıp geçimlerini sağladıkları TTK’nın ayakta kalmasını, ileriye dönük hedeflerini tutturmasını sağlamaktır.

Vergide adalet, sömürüsüz bir dünya düşük ücretli çalışmaya-işsizliğe-yoksulluğa elbette hayır. Ancak, öz kaynaklarımıza sahip çıkmak için, TTK’nın yaşamasını istemek için haykırmalıyız.

TTK’da işe alınacak bin kişinin, Karadon başta olmak üzere ‘Pilot’ bölge yaratılması konusu tartışılıp, ortaya konmalıdır. Kaliteli kömürün üretildiği Karadon, üretime yönelik hazırlıklar yetmezse Kozlu ve Üzülmez devreye sokulmalı ve TTK’ya bir ‘Yol haritası’ çıkartılması sağlanmalıdır.

Bekleyelim, görelim.


AŞNE-FİŞNELİ HAYATLAR

Son günlerde ‘Erkek-kadın’ ilişkileri çokça gündeme girmeye başladı.

Daha ziyade, politika ile içli-dışlı olan tiplerin adından bahsediliyor.

Kimi, partiye metresini getirmiş… Kimi bir başka partili kadınla seçim konvoyunda ‘Aşne -fişne’ ederken tökezlemiş…

Kimi sekreterinden çocuk aldırıp, ulviyeti ve kutsiyeti yüksek bir derneğin başına oturmuş. Kimi, ayar ettiği iş adamı sevgisinin tüylerini eski Zonguldak-Devrek yolunda yolaklamış…

Kimi, sarktığı evli kadınla ‘Piyastos’ olduğu gibi işinden de ‘Piyastos’ olmuş. Kimi…

Aşne-fişne ilişkisi nedeniyle bir bürokratın yöneticiliği dün itibarıyla elinden alındı…

Kırmızı Raptiyeli bu haberler bu aralar çok cazip…

Geçirdiğimiz yerel seçim süreci, ‘Partiler arası ittifak’ gibi, ‘Bireysel ittifaklar’ıda gündeme oturttu.

Oy almak için seçmeni kafaya almak/ kandırmak gibi bir ‘Misyon’ üstlenen ‘Politipler’ karambol de, yanlarında/kollarındaki ‘Partidaşları’ tarafından kafaya aldıklarının farkına biraz geç vardılar… Kimi ‘İlişki filesi’ içinde görüldüklerinin farkına varıp, görüntülerini karattı. Kimi ise ‘Battı fişing yan going’ diyerek, devam ettiler cesaretlerini ‘ballı-kaymaklı’ görüntülerle yaşamaya…

Devamı ‘Arşiv’ dairesinde…


SELİM BAŞKANI HANGİ İŞLER BAĞLAR?

Dün Belediye Binası içinde, çevresinde toplanmış vatandaşlara konuşan belediye Başkanı Ömer Selim Alan ‘Benden önceki dönem beni bağlamaz’ diyordu.

Hangi hallerde bağlamaz?

Mesela, eski belediye başkanı ‘İşe alım’ konusunda bir söz vermiştir, bağlamaz.

Önceki dönem’ Komşunun bahçe ve otoparkını parke döşemiştir. Sıra tamda yan komşuya gelmiştir, seçim olmuş, ‘Döşeme’ işi yarım kalmıştır. Bu gibi hallerde bağlamaz.

Adam, terası kapatıp 1+1 yapmıştır. Komşu tam kapatacak, başkan değişmiştir… Bu gibi hallerde bağlamaz.

Adam, tam da eski başkandan söz almıştır ‘İmar müdürü’ olacaktır. Ancak, seçim gelmiştir. Şimdi ‘Başkanın imara aykırı yapılaşmayı engellemek’ için adamı vardır. Bu gibi durumlarda bağlamaz.

Eski başkan, önümüzdeki dönem ‘Fakirlik parası’ ödeyeceğim’ demiştir, ancak, seçimi kaybetmiştir. Bu gibi durumlarda bağlamaz…

Geçmiş dönemde başkan, ‘Seçimi alırsan seni belediye binası müdürü yapacam’ demiş. Ancak, başkan başkası seçildiğinden, verilen söz yeni başkanı bağlamaz.

Seçim döneminin ‘Aday’ zat-ı muhteremi, ‘Kazanırsam sana desteklerin için uzun bir hat vereceğim’ demiş. Ancak, seçimi kaybetmiş. Bu durumda verilen söz; kazanan başkanı bağlamaz.

Mevcut’ başkan, hangi konuda ‘Eski dönem beni bağlamaz’ dedi bilmiyorum.

Ancak, bu konu ‘Kaygan zeminde’ bırakılmamalı. Mevcut başkanı bağlamayacak olan ‘Eski dönemde yapılanlar’ neler ki!

Yani, belli ki, bazı konularda ‘Uygulama’ için bir ‘Milat’ varsayılmış.

Bence de yapılması ‘Elzem’ olan güzel bir iş. Ancak, hangi konularda yapılanlar ‘Bağlamaz’ hangi konularda yapılanlar ‘Bağlar’.

Hesap, ‘Bağlamamın telleri’ hesabı olmasın.

Geçmiş dönemin ‘Zabıta’ ve ‘İmar’ müdürlüklerindeki uygulamalar misali…

Nasıl mı? Şekil ‘A’ da görüldüğü gibi


AHLAK’A MUGAYİR ‘1+1’LER…

Aylık bin liraya kiralan evler, emlakçılar yada içinde oturanlar tarafından saati 100-150 liradan kiraya veriliyor.

Dolayısıyla, daha ziyade üniversite civarındaki bu ‘1+1’ diye tabir edilen konutlar, ‘Ahlak-a mugayir’ gelişmelerden sayılıp, şikayet konusu ediliyor.

Zonguldak’ın İncivez Mahallesi’nde, adından çokça bahsedilen bu tip evlerle ilgili mahallelinin şikayetleri yoğunlaşırken, polisin yaptığı müdahaleler olumlu bulunuyor. Şikayetçi olanlar genel de, mahallenin yerlisi olan aileler.

Bu evlerden yararlananlar şikayetlere aldırmadan arayışlarını sürdürüyor. İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İncivez de konu ile ilgili operasyon yaptıklarını, operasyonların devam edeceğini belirtti.

Kimlik Bildirim Sistemi’ne kayıtlı olmadan ev işletenlere 5x14.785 lira, sisteme işlemeyenlere 7 bin 390 lira ceza kesildi.

Birilerine göre ‘İcraat’ tatlı birilerine göre kısa sürede kazanılan para… Demek ki, ‘Günah’, ‘Yasak’ ve ‘Kazanç’ ile ‘Operasyonlar’ devam edecek…


VALİLİK SU KOYVERDİ

Zonguldak Valiliğinde görevli memurlar sabah mesaiye geldiklerinde su dolu koridorlarla karşılaştılar. Sular temizlendikten sonra görev yerlerine dağılan memurlara bilgisayarlarını ve elektrik aletleri açmamaları söylendi.

Zonguldak Valiliği ikinci katında bulunan Defterdarlığın olduğu koridordaki kör tıpa diye tabir edilen su borusu patladığı ve koridorlara, odaları su bastı. Sular temizlendikten sonra elektrik teknisyenleri elektrik hatlarını kontrol etti. Yapılan kontrol de ikinci, birinci ve zemin katta ki  dairelerde bilgisayarların ve elektronik eşyaların açılmamasına karar verildi. İkinci, birinci ve zemin katta işlem yaptırmak isteyen vatandaşlar en yakın ilçe müdürlüklerine yönlendirildi. Su basması nedeniyle iki gün süreyle hizmet verilemeyeceği kaydedildi.


 

Kaynak: Editör:
Etiketler: TTK’NIN, HEDEFİ, VE, SENDİKA’NIN, VEBALİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı