Haber Detayı
12 Ekim 2017 - Perşembe 18:28 Bu haber 2243 kez okundu
 
‘TTK’ya işçi alınması lazım’
GMİS Genel Başkanı Demirci, milletvekillerinden destek istedi
EKONOMİ Haberi
‘TTK’ya işçi alınması lazım’

Genel Maden İşçileri Sendikası(GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın yerli kömüre destek verileceği şeklindeki açıklaması üzerine, Türkiye Taşkömürleri Kurumu’na da işçi alınması gerektiğini hatırlatarak, AK Parti ve CHP Zonguldak milletvekillerinin de işçi alımı konusunda destek vermelerini söyledi.
Türkiye’nin zor bir süreçten geçtiğini belirten Demirci, Zonguldak’ın daha da zor bir süreçten geçtiğini ifade ederek, “Madenciler olarak zorlu bir süreçten geçiyoruz, Zonguldak’ımız daha da bir zorlu süreçten geçiyor. Türkiye’nin en kötü illerinden bir tanesinde yaşıyoruz. Çalışacak bir yerimiz yok sadece TTK’mız var, bu TTK’ya işçi aldırmak için de tüm gücümüzle mücadelemize devam ediyoruz” dedi.
GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, bugün Türk-İş tarafından Antalya Manavgat’ta gerçekleştirilecek olan seminere katılacaklarını ve bu seminerde madencilik sektörünün içinde bulunduğu durumu hakkında açıklamalar yapılacağını ifade etti.
“GEREKÇELERİYLE BERABER HÜKÜMETİMİZE BUNU ANLATMAYA ÇALIŞIYORUZ”
AK Parti iktidarının, yeni çıkaracağı torba yasada madencilikle ilgili çıkarılmak istenen yasaların madenciler lehine olması gerektiğini de vurgulayan Demirci, “Son günlerde bu torba yasasındaki, maden yasası ile ilgili Zonguldak, TTK ve TKİ üzerinde hakikaten büyük bir spekülasyonlar var.  Torba yasasındaki kanunların, hükümetimiz nasıl bir gerekçe sunduysa biz de aynı şekilde gerekçeleriyle beraber hükümetimize bunu anlatmaya çalışıyoruz.  Önceki gün Sayın Türk-İş Başkanımızın yanına gittik kendisine de buradaki olumsuzlukları anlattık. Ne gibi badireler atlatacağımızı, ne gibi zararları olacağını anlattık kendisine. Biz de, yazılı olarak Sayın Enerji Bakanımıza ve diğer ilgili iktisadi kuruluşlara hepsine Türk-İş nezdinde bir yazı yazılıp bu kanundan bir an önce vazgeçilmesi ve daha anlaşılır, daha düzgün bir kanun çıkması için biz de gerekli mücadelelerimizi yapacağız. Hatta Türk-İş Başkanımız yarın(bugün) akşam Antalya Manavgat’ta bir toplantıda bununla ilgili gerekçeleriyle beraber açıklama yapacak. Biz de kendisine destek amaçlı gideceğiz. Bunu Türkiye kamuoyu ile paylaşarak yasanın bir an önce geri çekilmesi için mücadelemizi devam ettireceğiz” diye konuştu.
“SİYASİLERİMİZ BİZİ YALNIZ BIRAKMASINLAR, DESTEK OLSUNLAR”
TTK’ya işçi aldırmak için mücadele ettiklerini kaydeden Demirci, iktidar ve muhalefet milletvekillerinin de işçi alımı konusunda destek vermeleri gerektiğini hatırlatarak, “Biz madenci sektörü olduğumuz için madencilik hakkında Antalya’da 2 günlük bir seminerimiz olacak. Hakikaten zorlu bir süreçten geçiyoruz, Zonguldak’ımız, Türkiye’miz son günlerde biliyorsunuz Amerika ile olan sıkıntılarımız, komşularımızla olan sıkıntılarımız var. Madenciler olarak zorlu bir süreçten geçiyoruz, Zonguldak’ımız daha da bir zorlu süreçten geçiyor. Türkiye’nin en kötü illerinden bir tanesinde yaşıyoruz. Çalışacak bir yerimiz yok sadece TTK’mız var. TTK’ya işçi aldırmak için de tüm gücümüzle mücadelemize devam ediyoruz. Bizler de, her zaman siyasilerimize anlatıyoruz ama tekrar tekrar söylüyorum; Sayın siyasilerimiz kesinlikle kesinlikle bize destek olsunlar. Genel Maden İşçileri Sendikası olarak bizi yalnız bırakmasınlar. Bir elin nesi var, iki elin sesi var demişler, sayın vekillerimiz bize yardımcı olurlarsa biz bunların üstesinden geleceğimize inanıyoruz. Buradan tüm siyasi partilerin milletvekillerine A parti, B parti değil hepsinden destek bekliyoruz. Zonguldak’ımıza bir şeyler yapalım, ileride bizi kötü olarak anmasınlar diyorum“ diyerek, özellikle TTK’ya işçi alımı konusunda katkı verilmesini istedi.
“İŞÇİ ALINMASI LAZIM, ŞU ANDA YETERLİ SAYIDA İŞÇİMİZ YOK”
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’an önceki gün yaygın basın ve televizyonlara da yansıyan “2018 yılında yerli kömüre destek verilecek” şeklindeki açıklamasını da değerlendiren GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, “Sayın Enerji Bakanımız göreve geldiğinden beri takip ediyoruz, hep ‘yapılandırma, yapılandırma’ diyordu. Antalya’daki programında konuyu tekrar gündeme getirdi. 2018 yılında kömür üretiminin artacağını söyledi ama işçi alımı konusunda maalesef bir adım atmış değiliz. Çünkü Zonguldak’ta bilhassa TTK’nın hazırlık yapması lazım. Bu hazırlığı yapmak için de işçi alınması lazım, şu anda yeterli sayıda işçimiz yok. Hakikaten 3-4 kişinin yapacağı işi 2 kişiye yaptırmaya çalışıyoruz. Yani iş emniyeti olarak da hakikaten zorlu bir süreçten geçiyoruz. Biz bunu Ankara’daki Sayın milletvekillerimiz olsun, Sayın bürokratlarımız olsun her zaman anlatmaya çalışıyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde Sayın Bakanımızın da dediği gibi üretim için bir şeyler yapılacaksa bir an önce üretime işçi alınması lazım. En azından hazırlık olarak, çünkü yarı mekanize hızlı bir şekilde bitecek, tam mekanize üretimde hakikaten ayaklar hızlı şekilde bitecek. Bunun hazırlığını yapmak için de mutlaka hazırlık işçisi almamız lazım. Zaten üretim işçimiz yok, hazırlık için de bildiğiniz gibi negatif seviyelerde. Bir an önce Sayın Enerji Bakanımız bunları gündeme getirirse inşallah iyi olur. Hatta 470 kişilik bir alım konusu vardı TTK Genel müdürünün vermiş olduğu bir talep, Bu Hazineden geçti Enerji Bakanlığı’nda takılıyor. Bunun için de girişimlerde bulunuyoruz ama maalesef Sayın Enerji Bakanımıza ulaşıp da bu işçi alımı konusunda bir yol kat edemedik. İnşallah Sayın Enerji Bakanımız da bu programa göre en azından bu 470 işçiyi alırsak Zonguldak biraz olsun rahatlar. Biz de devlet Zonguldak’a iyi gözle bakıyor, bizi kapatmayacak diye umut ediyoruz, inşallah bunları da göz önünde bulundurularak bir şeyler yaparlar dile düşünüyorum”  şeklinde ifade etti.

Çetin ÖZDEMİR

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘TTK’ya, işçi, alınması, lazım’,
Yorumlar
Haber Yazılımı