google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
15 Ekim 2019 - Salı 10:51 Bu haber 2590 kez okundu
 
TÜİK CİRO ENDEKSLERİ İSTATİSTİKLERİ AÇIKLANDI
EKONOMİ Haberi
TÜİK CİRO ENDEKSLERİ İSTATİSTİKLERİ AÇIKLANDI

Türkiye İstatistik Kurumu Zonguldak Bölge Müdürlüğü Ağustos ayı Ciro Endeksleri istatistiklerini açıkladı.

Toplam ciro yüzde 2,8 arttı

Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksi, 2019 yılı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,8 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam ciro endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 1,6 azaldı.

Sanayi sektöründe ciro yüzde 0,1 azaldı

Takvim etkilerinden arındırılmış sanayi ciro endeksi, 2019 yılı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,1 azaldı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi ciro endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 2,5 azaldı.

İnşaat sektöründe ciro yüzde 18 azaldı

Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi, 2019 yılı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18 azaldı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 2,6 azaldı.

Ticaret sektöründe ciro yüzde 6 arttı

Takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ciro endeksi, 2019 yılı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ciro endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 0,6 azaldı.

Hizmet sektöründe ciro yüzde 10,1 arttı

Takvim etkilerinden arındırılmış hizmet ciro endeksi, 2019 yılı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,1 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış hizmet ciro endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 1,9 azaldı.

 

Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: TÜİK, CİRO, ENDEKSLERİ, İSTATİSTİKLERİ, AÇIKLANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı