google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
01 Kasım 2019 - Cuma 10:31 Bu haber 2614 kez okundu
 
TÜİK HANEHALKI TÜKETİM HARCAMASI AÇIKLANDI
EKONOMİ Haberi
TÜİK HANEHALKI TÜKETİM HARCAMASI AÇIKLANDI

Türkiye İstatistik Kurumu Zonguldak Bölge Müdürlüğü 2018 yılı Hanehalkı Tüketim Harcaması (Bölgesel) istatistiklerini açıkladı.

KONUT VE KİRA HARCAMASINA EN YÜKSEK PAYI TR1 İSTANBUL BÖLGESİ AYIRDI

Hanehalkı Bütçe Araştırması'nın 2016, 2017 ve 2018 yıllarına ait verilerinin birleştirilmiş sonuçlarına göre; toplam tüketim harcamalarının büyük bölümünü konut ve kira, gıda ve alkolsüz içecekler ile ulaştırma harcamaları oluşturdu. Konut ve kira harcamalarına en yüksek payı ayıran bölge yüzde 29,5 oranıyla TR1 İstanbul Bölgesi iken en düşük payı ayıran bölge yüzde 21,4 ile TRA Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi oldu.

GIDAYA EN YÜKSEK PAYI TRC GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ AYIRDI

Tüketim harcamaları içinde gıda ve alkolsüz içecek harcaması payının en yüksek olduğu bölge yüzde 26,9 ile TRC Güneydoğu Anadolu Bölgesi iken, en düşük olduğu bölge yüzde 15,6 ile TR1 İstanbul Bölgesi oldu.

ULAŞTIRMA HARCAMALARINA TR5 BATI ANADOLU VE TR8 BATI KARADENİZ BÖLGESİ EN YÜKSEK PAYI AYIRDI

Ulaştırma harcamalarına en yüksek payı yüzde 19,9 oranıyla TR5 Batı Anadolu ve TR8 Batı Karadeniz Bölgesi ayırırken, en düşük payı ayıran bölge yüzde 16,2 ile TRB Ortadoğu Anadolu Bölgesi oldu.

EĞİTİME AYRILAN PAY TR1 İSTANBUL BÖLGESİ'NDE EN YÜKSEK OLDU

Tüketim harcamaları içinde eğitime 3,5 oranıyla en yüksek payı TR1 İstanbul Bölgesi ayırırken, TR9 Doğu Karadeniz Bölgesi yüzde 1 ile en düşük payı ayıran bölge oldu. Sağlık harcamalarına en yüksek payı yüzde 2,7 ile TR2 Batı Marmara Bölgesi, en düşük payı ise yüzde 1,2 ile TRB Ortadoğu Anadolu Bölgesi ayırdı.

 

Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: TÜİK, HANEHALKI, TÜKETİM, HARCAMASI, AÇIKLANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı