TWİTTER MÜLKÜN TEMELİDİR! google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
18 Eylül 2020 - Cuma 17:33 Bu haber 1303 kez okundu
 
TWİTTER MÜLKÜN TEMELİDİR!
GÜNDEM Haberi
TWİTTER MÜLKÜN TEMELİDİR!

*** Türkiye’de sosyal medya kullanıcıları her geçen gün kamuoyu vicdanı üzerinde etkisini arttırırken buna paralel olarak özellikle Twitter gündemi Türkiye’de adalete yön vermeye başladı. Türkiye’de yaşanan adli olaylarda zaman zaman verilen kararlar Twitter baskısı ile tersine dönüyor.
*** Konunun en yakın örneği geçtiğimiz günlerde gerçekleşti. Ünlü sanatçı Halil Sezai Paracıoğlu, yaşlı bir vatandaşı darp etmiş ortaya çıkan görüntüler toplum üzerinde infial yaratmıştı. Halil Sezai, şikayet üzerine gözaltına alınmış akabinde ise serbest bırakılmıştı. Olayın Twitter üzerinde gündem olmasının ardından ise ünlü sanatçı tutuklanarak cezaevine yollanmıştı.
*** Son yıllarda özellikle kadınlara yönelik yapılan taciz ve şiddet olaylarının bir örneği de Kozlu ilçesinde gerçekleşti. Üniversiteli 2 kadın öğrencinin Kozlu’da ATM’den işlem yaptıkları sırada taciz edildikleri ve tacizcinin serbest bırakıldığı iddiası gündeme bombe gibi düştü. Tacizcilerin serbest bırakılmasına isyan eden kadın durumu Twitter’da paylaşarak sosyal medya üzerinden yardım istedi. Genç kadın, “Şahsın serbest bırakıldığını öğrenince bende adaletimi aramaya karar verdim.” ifadelerine yer verdi.
*** Tacize uğradığını iddia eden kadın, tacizcilerin serbest bırakıldığını belirterek Twitter’dan yardım istemesinin ardından ise Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz konuyla ilgili Zonguldak İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı ile görüştüğünü, taciz ettiği iddia edilen şahısların 90 gün uzaklaştırma cezası aldıklarını, ayrıca mahkeme sürecinin de başlayacağını belirtti.
*** Zonguldak İl Emniyet Müdürü Metin Turanlı ise genç kadınlara cevap vererek, “Sevgili @busutcuoglu Telefonunuza yüklenen ‘KADES’ uygulamasını arkadaşlarınıza öğretmek ve anlatmanın dışında kullanmak durumunda kalmamanızı temenni ederim. @ZEM155 birimlerimiz konuyu takip etmeye devam edecek; geçmiş olsun. Siz ‘KADES’le güvende olun, onlara KODES yakışır.” ifadelerini kullandı.
*** Türkiye’de yıllardır yaşanan ve kanayan yarası haline gelen bu tür olaylar ise adalete olan güvenin sarsılmasına, kamuoyu vicdanının ise yaralanmasına sebep oluyor. Mahkemelerce serbest bırakılan kişilerin daha sonra Twitter gündemleri ile tutuklanması “Sosyal medya olmasa adalet nasıl tecelli edecek?” sorusunu akıllara getirmeye devam ediyor.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: TWİTTER, MÜLKÜN TEMELİDİR!,
Yorumlar
Haber Yazılımı