google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
07 Temmuz 2020 - Salı 16:18 Bu haber 796 kez okundu
 
ÜÇ YILDA ÜÇ VALİ
GÜNDEM Haberi
ÜÇ YILDA ÜÇ VALİ

Üç yılda üç vali değiştiren bir il durumundayız.

‘Zonguldak için İyi mi kötümü?’ tartışın durun bakalım.

Tartışırken, benim ikide bir yazdığım ‘629 Adımlık Şehir’, ‘Ödediği vergi kadar yatırım alamayan il’ ve ‘ Yiğitlerin değil, sorunların harman olduğu il’ spotlarını unutmayın.

Adettendir, her yeni vali ataması yapıldığında, geldiği ilden tanıdıklar aranır ve ‘İcraatı’ sorgulanır. Genelde alınan cevap ‘Davul zurna ile yolcu ettik’ şeklinde olur.

Hadi bakalım, ‘Davul-zurna ile yolculama’ işini ‘Nükteli siyasi çember’ içinde bir yere oturt…

‘Davul- zurna ile yolculama’  sevgi gösterisinin emaresi mi; kurtulmanın gösteriye yansıması mı? Yeni Vali Sayın Mustafa Yorulmaz’ın durumunu yorumlamak için erken. Ettiği lafların icraata yansıması üç ay içinde olur.

Kurum-kuruluşları tanıma siyasetine, siyasetçi, iş insanı ve gazetecilerle yaptığı birebir görüşmelerde eklendi. Görüşen fikrini-zikrini- hedefini-düşmanını bir şekilde ‘Deklare’ ediyor.

Ben de Sayın Vali Tutulmaz ile görüşmelerimi günlük ‘Kulis’ çalışmalarım ile yaptığıma inanıyorum. Gerisi laf-ı güzaf.

Sayın Vali’nin ilk ‘Sevgi Dili’ ve ‘Hukuk’a bağlılık’ açıklamaları biraz askıda kalmıştı. İçi dolduruldukça, ‘Anla(ma)mak’  durumundakiler biraz daha uyumlu olacaktır.

‘Müjde’ başlıklı bir açıklama yaptı’ Vergisini ödeyen basın kurumlarıyla bir arada olacağım’ dedi. Kutsal olan vergilendirilmiş kazancın önemini belirtmiş. Kayıt dışı akçeleri işaret etmiş. Ve ardından “Afyon da TSO ‘maliyeye kaydı olmayan, SGK ödemelerini yapmayan hiçbir kurumu dikkate almayız’ dedi. Bizimde ölçütümüz budur” dedi.

Zonguldak TSO böyle bir açıklama yapabilir mi bilmem. Ancak, Sayın Vali’nin ‘’Yol haritası’ olarak açıkladığı ‘Olmazsa olmaz’ sembol laflar önemli. Hele de ‘Yerel’ ve ‘Sosyal medya’da ahlaksızlık ve kayıt dışılık çerçevesinde kazanılan ‘Akçeli’ paylaşımların arttığı bir ortamda, bu lafları ‘Laf olsun’ diye dememiştir her hal…

İşte bütün mesele burada. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÜÇ, YILDA, ÜÇ, VALİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı