ÜNİVERSİTE(BEÜ) GÖZ GÖRE GÖRE ERİYOR
Haber
19 Eylül 2021 - Pazar 15:41 Bu haber 1383 kez okundu
 
ÜNİVERSİTE(BEÜ) GÖZ GÖRE GÖRE ERİYOR
GÜNDEM Haberi
ÜNİVERSİTE(BEÜ) GÖZ GÖRE GÖRE ERİYOR

ÜNİVERSİTE(BEÜ) GÖZ GÖRE GÖRE ERİYOR

 

Geçtiğimiz hafta Zonguldak Kent Konseyi Başkanı dostum Hakan Kutoğlu düşünce olarak ‘Ortak paydada birleşme’, uygulamada yine ‘dağınık’ bir katılımla meslek mensuplarıyla bir araya gelmiş. Davete icabet sünnettir. Ancak, davetsiz yere atlamak, Zonguldak’a ait bir davranış biçimi. Meslek örgütlerinin huy edindiği bir ‘Dandik’ alışkanlık…

Elbette, ‘maksat’ hasıl olmayınca sonuç da ‘kolsuz/bacaksız çocuk’ gibi olmuş.

Yerel medya açısından Zonguldak, Türkiye’nin Orta doğusu.

Ticaret, siyaset ve sosyal hayat açısından baktığımızda, girift ilişkiler birbirine girmiş. Adeta, ‘hohol’ olmuş yani ‘çitişmiş’ durumda.

Lafa geldi mi ‘herkes(!)’ kendi hayatının mücadelesini veriyor. İcraatta kimin vesayet veya vekalet yaftası taşıdığı belli değil.

Velhasıl-ı, Cumhuriyetin ilk endüstri merkezi Zonguldak’ın ayarlarıyla ‘hangi ara’ oynandı ise bir daha ‘ayar tutmaz’ vaziyete geldi.

Aynı partideki politipler, aynı saftaki arkadaşını yontuyor, dışarı itiyor, sırtına binmeye çalışıyor, Ankara’ya gammazlıyor. Karşı partidekiler ise ‘Düşman’ belleyip gizli/açık ateş ediyor.

Dolayısıyla, samimiyet ortadan kalktığından, birlik beraberlik hak getire. Ülke ve yöre sorunları konusunda yani ortak payda da buluşma zinhar yok.

Bu haleti ruhiye içinde manzara-i umumiye elbette berbat olacak. Manzaranın teknik ve istatistik sonuçlarında ‘Verimlilik’ mümkün mü!..

TÜM EMEK DER’in Alaplı kongresi dolayısıyla katılamadığım Dostum Kutoğlu’nun toplantısından bulabildiğim birkaç anektod ve istatistik üzerine kurdum bu yazıyı. İnşallah, hafta içinde, detaya gireceğim.

Dostum Kutoğlu, ‘2016’da 9.600 öğrenci vardı, şimdi 5.500’e düştü. Maden şehrinde maden mühendisliği bölümü sıfır çekiyor, Eskişehir’de full. Kente öğrenci niye gelmiyorsa, doktor da onun için gelmiyor’ demiş. Yani, ‘Marka Kent’ üzerinde durmuş.

Marka Kent ve Karizma… Ne ilgisi var diyeceksiniz değil mi?

Karizma, maddi ve manevi değerler bütünüdür.  Elini şakağına koyup kırmızı gömlekle fotoğraf çektirmeyle karizma/tik olunmuyor. En az 5-10 tane maddi/manevi özelliğinin toplum tarafından bilinmesinden kaynaklanan sonuçtur karizma.

Baksanıza etrafınıza, ‘Karizmatik’ diyebileceğiniz kaç kişi sayabiliyorsunuz? Saydıklarınızın özelliklerinden çoğu ‘karışık/buruşuk’ özellik yani toplum katmanları arasında ‘Olumsuz’ duygu/düşünce yaratan tariflerin sembolü...

Bu tip ve politiplerin yoğunluğu çerçevesinde ‘marka kent’ olması mümkün mü?

Cumhuriyet’in endüstri merkezi Zonguldak, Erdemir, Kardemir, ÇATES, Filyos Ateş Tuğla, EKİ, Demiryolları, Kok fabrikası, Lavuar Alanı, Fevkani Köprüsü, Çaycuma SEKA vs. marka kurum ve kuruluşlar ortaya çıkartmıştı. Dolayısıyla, istihdam ve üretimin öncelikli olduğu Karaelmas’ta yaşam kalitesi üst seviyede olup, kent, göç alan duruma gelmişti.

Cumhuriyet’in son dönemlerinde hasbelkader yarattığımız Karaelmas Üniversitesi markkası, siyasi bir atraksiyonla ‘Bülent Ecevit Üniversitesi’ne dönüştürülüp, yontuldu. Atanan idari kadro ile maalesef her gün marka nikelajları dökülüyor. Göz göre göre, bir değer eriyip gidiyor.

Dostum, Kutoğlu, ödediğimiz vergi kadar yatırım alamayış ve yiğitlerin değil sorunların harman olduğu şehrin kurtuluşu için ‘marka şehir’ olmamız gerektiğini söylüyor. Bırakın yeni markalar yaratmayı, mevcut markalarımız yok oluyor.

Elbette, şehrin ihtiyacı olan hizmetler için bir araya gelme mecburiyetimiz var. Ancak, mevcutların kaybı hepimizin ayıbıdır. Kapris ve şahsi çıkarlar bizi kör/sersem yapmamalıdır. Başka Zonguldak yok.

 

MİLLİ EĞİTİM DE BAKIM ONARIM

 

Milli Eğitim Müdürü Ali Tosun, güzel bir sahil lokantasında, şehrin ekabirleriyle verdiği Akşamüstü ‘Güveç’ sohbeti  akabinde bakanını ‘Şifai’ telepatisi neticesi görevden alındı.

Her yiğidin yoğurt yemesi farklı. Kimi mektupla kimi ulakla kimi de direkt telefonla ayırır maroken koltuktan.

Nihayetinde ‘Mahkeme kadıya mülk değil.’

Bürokrasideki bu makam operasyonu, siyasi yozlaşmanın yüksek olduğu otoparksız kent Zonguldak’ta ‘Aktüel’ oluverdi.

Haber, Gazipaşa’da bir tur atmadan, Milli Eğitime 6 milyon lire yeni sezon için binaların bakım/onarım parası geldiği yayıldı.

Rivayet o ki, bakım onarımlar için tespitler yapılmış, uygulama safhası için hafta başı bekleniyormuş. Ağız torba değil ki büzesin.

20 yıllık bir tecrübenin İl Müdürü yapılması, ekâbirlerin kulağına kar suyu kaçırdı. Birbirlerine açık salvo atış yapan memur sendikaları dahil, ‘maddi/manevi’ beklenti içinde olanlar gizli/açık piyasaya çıktı. Sözlü ve yazılı göndermeler başladı.

‘Ensarmış, sansarmış, 15 Temmuzcu ve Atatürkçüymüş, Tayyip Erdoğancıymış, Bakan’ın örgütlenme modeliymiş…

Anlaşılan o ki, Zonguldak’ta ‘Milli Eğitim’ camiasında ‘kartlar’ yeniden karılacak.

Yeni İl Müdürü Züleyha Aldoğan Hanımefendi’nin ‘karizması’ birilerinin ayarlarını bozmuş gözüküyor. Ayarı bozulanlar, bürokratın ayarını bozmaya çalışıyor. Bu ‘İstemezükçü/pazarlıkçı tayfası’, tüm kurum ve kuruluşlarda mevcuttur.

‘Bakım/onarım’ işi, ‘yakışır’ bir şekilde yapılırsa; güveç ekâbirleri önce ’Patinaj’ çeker sonrasında ABS ve ASR fren sistemine geçip; oldukları yerde kalırlar.

Yani, Milli Eğitim’de çalkantı, ‘bakım Onarım’ ile halledilecek.

Bekleyelim, görelim.

 

İKİNCİ DOZ AŞI DA BİLGİ KİRLİLİĞİ

 

Tam da, ‘Aşı’ üzerinde tartışmaların yoğunluk kazandığı bir ortam da…

Aşı olmayan öğretmenlerin okullara alınmayacağı, okullara alınmayan öğretmenler nedeniyle okul müdürlerinin mahkemeye verileceği açıklamalarının havada uçuştuğu bir ortam da…

Bozulan Covid-19 mikrobunun değişik varyant ve varyasyonları üzerinde ‘Ağzı olanın’ konuştuğu, vaka ve ölüm oranlarının hızlandığı ortamda…

Zonguldak’ta ‘Bozuk aşı’ paniği yayıldı.

Olayın piyasaya sürüldüğü andan itibaren (Cuma günü)takipçisiyim. Olay Sayın Vali ve Sayın Sağlık Müdürüne havale edildiği anda, yetkili müdür yardımcısı ile diyalog kurdum. Ancak, konu ile ilgili ‘Yel kayadan ne alır!’ hesabı bir sonuç alamadık. Dolayısıyla, ilgili ve yetkililerin bilgi saklaması neticesinde olay dallandı budaklandı.

Efendim, bir kurumda aşı olanlara ‘Aşınız bozuk çıktı, yeniden aşı olacaksınız’ denmiş.

Anlamadığım iş! Neden olayla ilgili/yetkililer kamuoyunu ‘doğru’ bilgilendirilmesi için  açıklama yapılmaktan kaçınılır.

‘Olay/haber doğru değildir’ veya ‘Olayın aslı şöyledir’ demek bu kadar mı zor!..

Alın size ‘Tosuncuk’ gibi bir sorun daha.

Anlat derdini Marko Paşa’ya.

 

KOZLU LİMANI ÇEVRESİNDE DENETİM

 

Dün Kozlu Limanı çevresinde jandarma botu tarafından seri denetimler yapıldı.

balık avına çıkan gemilerde bayrak, can simidi, yeterli evrak kontrolü ile mendirekler arasında yüzüp seyr-ü seferi sıkıntıya sokanlara idari para cezası kesildi.

4922 sayılı yasa gereği kesiler cezalar Zonguldak Liman Başkanlığı’na bildirilecek ve gerekirse uygulamaya konulacak.

250 liradan başlayan idari cezaların 2.500 liraya kadar yükseldiği öğrenildi.

yetkililer, baylık sezonunun başladığı bir ortamda, denizdeki seyr-ü seferi aksatacak gelişmelere meydan verilmemesi ve avlanmak isteyen balıkçıların gerekli evrakları bulundurmaları istendi.

Su Ürünleri Kooperatif yetkilileri de, daha ziyade balıkçı barınakları çevresinde avlanmak isteyenlerin yasalara riayet etmelerini istedi.

 

TAŞKÖMÜRÜNE ZAM

 

 

Taşkömürünün Başkenti Zonguldak’ta kömür fiyatları zamlandı.

Fiyatlar Devlet, özel sektör ve yabancı kömür fiyatlarına da yüksek oranda yansıdı.

Gözlemciler, kömür fiyatlarındaki artışı, dünya piyasalarını elinde bulunduran Çin’e bağladı. Çin, dünya piyasalarındaki kömürü toplayıp, fiyat belirlemesini yaptığı ileri sürüldü.

Konu ile ilgili yaptığımız analizlerde; Türkiye Taşkömürleri Kurumu’nun ürettiği baz ve yüzde 18 KDV’li fiyatlar şöyle oluştu.

Kozlu Müessesesi Kömürleri:

18.50 paket baz fiyat:1.000Tl. KDV’li fiyat:1.180 Tl.

18-50 dökme: 950TL, KDV’li fiyat: 1. 121 TL.0-10 (TOZ)130 dolar, KDV’li fiyat: 153 dolar.

Santral Yakıtı(0-18): 257.40, KDV’li fiyat:303.73 TL

Üzülmez Müessesesi Kömürleri:

18-150 Paket: 1.200TL, KDV’li fiyat:1.180TL. 18-150 dkme: 950TL, KDV’li fiyat:1.121TL.

0-10 toz kömür:130 dolar, KDV’li fiyat:153.40 dolar.

Santral yakıtı: 0-18 kömür:257.40 TL, KDV’li fiyat:303 TL.

Diğer taraftan Zonguldak Bölgesi’nde faaliyet gösteren Özel Sektör Kömür İşletmeleri de fiyatlarını yeniden belirledi.

Buna göre özel sektör işletmeleri, geçen yıl bin liraya satılan 18.50 torba lavuarlı/yıkanmış kömürü 1.700-1.750 liradan satmaya başladı.

Geçen yıl bölgemizde tonu bin liradan satılan yabancı kömür ise 2.000 liradan alıcıya aktarılıyor.

Özel sektör üreticileri, bölgemizde faaliyet gösteren ÇATES ve EREN Enerji gibi santrallerinde son zamlardan sonra yerli kömür üretimine ağırlık verdiklerini, santrallerin kullandıkları kömürlerinde zamlandığını belirttiler.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÜNİVERSİTE(BEÜ), GÖZ, GÖRE, GÖRE, ERİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı