google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
07 Temmuz 2020 - Salı 16:09 Bu haber 845 kez okundu
 
ÜNİVERSİTE TARIM ORMAN ve ZONGULDAK
GÜNDEM Haberi
ÜNİVERSİTE TARIM ORMAN ve ZONGULDAK

Zonguldak ekonomisini kömüre bağımlı olmaktan kurtarmak için kararını vereli çok oldu. İlk etapta Üniversite ‘Bacasız sanayi’ çerçevesinde nüfusunu 40 bin üzerine çıkarttı. Akabinde, çok sektörlü arayış çerçevesinde devreye turizm ve tarım sokuldu.

Turizm konusunda vilayet konağı duvarına ‘Gençliğe Hitabe’ yerine takılan ‘Porsuk ağacı’ ile ‘Gümeli Yaylası’ hedeflense de  işe yaramadı. Hatta, Bolu/Yedigöller mıntıkasından turistleri yönlendirmek için ‘Porsuk’ a yol vurulması da işe yaramadı. Çünkü, Gümeli’de barınma-beslenme konusunda mesafe alınmadı.

Endüstriyel Miras’ın korunması üzerine nutuklar atılsa da, icraat hep yıkım üzerine oldu. Fevkani Köprüsü yıkımı, Kız Meslek Lisesi yıkımı vs… Daha önce de Tarihi Vilayet Konağı ile TTK İşçi Müdürlüğü yıkılıp tarihi miras talan edilmişti.

Velhasıl-ı Zonguldak’ta Üniversite dışında yerel ve ülke ekonomisine katkı açısından etkili olan sektör tarım-hayvancılık ve orman mihvali üzerinde gelişiyor. Daha ziyade 235 bin civarında köy nüfusu üzerinde etkili olan tarım işçiliğinden, bitkisel ve hayvansal üretimlerden, 1 milyar civarında bir civarında katma değer sağlanmış.

Tarım-hayvancılık alanındaki gelişme kırsal kesimin kendine yetmesi dışında şehri beslemesi ve dışarıya göçün engellenmesi açısından önemli.

Sadece Üniversite-Tarım-Hayvancılık ve Sanayi açısından bakmamalıyız olaya. Çok sektörlü arayış çerçevesinde, diğer sektörlerin yerel ve ülke bazında etkilerini kamuyla paylaşmamız gerekli.

Kovid’li bu bunaltan sıcak ortamda, yörenin güzellikleri yanında değerleri, insanlara ‘Bir ılık nefes ve sıhhat gibi’ etkili olacaktır.

Seçilmiş ve atanmış, bu konudaki gelişmeleri sürekli bilgi ve tartışmaya açıp, insanların moralini düzeltmelidir.

Mesela bu günden itibaren Orman Bölge Müdürlüğü sahasındaki gelişmeleri ‘Teknik-istatistik-mali açıdan yorumlayıp aktarmaya çalışacağım.

En azından, ‘Makzon Makzon kaç eder?’ soru/tartışmasına cevap aramaktan iyidir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÜNİVERSİTE, TARIM, ORMAN, ve, ZONGULDAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı