Haber Detayı
24 Nisan 2019 - Çarşamba 20:01 Bu haber 2116 kez okundu
 
ÜRETİMDE PİLOT BÖLGE
TTK Geçen hafta, 10 yıllık süreçte hedefini, satılabilir kömür üretim miktarını 3 milyon 600 bin ton olarak açıklamıştı. İşe alınacak bin işçi, hedefin gerçekleşmesi için, kuruma para kazandıran, kaliteli kömür (010) çıkartılan Karadon’da işe başlatılıp, var olmanın alt yapısı sağlanmalı.
GÜNDEM Haberi
ÜRETİMDE PİLOT BÖLGE

1848 yılında başlanan taşkömürü üretiminin, Türkiye ve Zonguldak Kömür Havzası’nda tek adresi Türkiye Taşkömürleri Kurumu’dur(TTK).

İstihdam ve üretim açısından yıllara sarih inişli-çıkışlı dönemler yaşasa da, kömür üretimine ara verilmemiştir.

Kurum bu gün de koklaşabilir ve enerji amaçlı taşkömürü üretimi faaliyetlerini Armutçuk, Amasra, Kozlu, Üzülmez ve Karadon işletme Müesseselerince yürütüyor.

171 yıllık kurum, bu gün de 010(DÇ’lere), Parça (İşçi ve fakirlere) ve filitrasyon(Santrallere) olmak üzere üç çeşit kömür üretiyor.

Milli Enerji ve Maden Politikasının, kaynak ve teknoloji de dışa bağımlılıktan kurtulmasının tartışıldığı günümüzde, TTK yine tartışmaların odağında yer alıyor.

Geçen hafta yapılan “3.Temiz kömür Teknolojileri Çalıştayı’nda TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu “ithal edilen 6- 6.5 milyon ton koklaşabilir kömürün yüzde 60-70’nin ülkemizden karşılanacağı” açıklandı.

6 Milyon ton kömürün yüzde 60’nın, 3 milyon 600 bin ton ‘satılabilir’ olduğunu ileri süren gözlemciler, açıklanan miktarlar içinde ‘İnağzı-bağlık, Kandilli, TTK ve Özel Sektör Üretiminin de bulunduğunu’ belirttiler.

Rezerv belirleme çalışmaları bitince, İnağzı ve Kandilli sahalarında 5 bin işçi istihdamı beklenirken; hedefin gerçekleşmesi için, TTK ve Özel sektörün bu yıl 250 bin ton kömür çıkartması gerekiyor.

Gözlemciler, TTK’nın nihai hedefinin tutmaması halinde, ömrünün zayıflayacağını belirtiyor.

Kuruma alınması sağlanan bin tane üretim/pano işçisinin, işe başlatılması, TTK’nın ayakta kalması ve geleceğe umutla bakması için bir ‘Milat’ olarak görülüyor.

Bin üretim işçisinin 5 müesseseye dağıtılması, kurumdaki ‘İşçi açığı’nı kapatmayacağı gibi, kurumun geleceğine ışık tutacak ‘Belirti’ olmayacaktır.

Yapılacak olan, işçi ve mekanize sistemin uyumlu ve rantabl çalışmanın bölge olarak uygulanıp, ‘Pilot’ çalışma fotoğrafının çıkartılmasıdır.

Bu Pilot bölge de; kuruma para kazandıran kaliteli kömürün(Koklaşabilir 010) çıktığı başta Karadon Bölgesi olmalıdır. Üretime yönelik hazırlıkların yetmemesi halinde 010 üretilen Üzülmez ve Kozlu değerlendirilmelidir.

Hedefini ‘Var olmak’ üzerine kuran TTK’nın, var olmanın alt yapısını gerçekleştirmesi için gerekli adımları atmalıdır. TTK’nın gelecekle ilgili ‘Yol haritası’ belirlenmelidir.

Kurumda çalışan işçilerin aidatlarıyla ayakta kalan Sendika(GMİS) ve kurum bünyesinde oluşturulan tabela dernekleri de bu konuda, TTK yetkililerini teşvik etmelidir.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÜRETİMDE, PİLOT, BÖLGE, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı