UYUŞTURUCU KURBANI google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
10 Şubat 2020 - Pazartesi 18:48 Bu haber 1960 kez okundu
 
UYUŞTURUCU KURBANI
Zonguldak üniversiteli bir gencin ‘Uyuşturucuya dayalı’ ölümüyle şoke oldu.
GÜNDEM Haberi
UYUŞTURUCU KURBANI

Zonguldak’ın ‘Kangren’ olan sorunları arasına bir yenisi daha eklenmek üzere…

‘Trafik Rezaleti’ ve ‘Kaçak ocaklarda ölümler’ sonrası, ‘Uyuşturucu’ konusundaki sıkıntılar giderek artıyor.

Emniyet teşkilatının yaptığı tüm seri operasyonlara ve ele geçirilen uyuşturuculara rağmen, uyuşturucu konulu sıkıntılar yurt genelinde olduğu gibi şehrimizde de artıyor.

2019 Avrupa Uyuşturucu Raporu’na göre Türkiye’deki operasyonlarda ele geçirilen uyuşturucu oranlarının çok yüksek olduğuna dikkat çekildi.

İçişleri Bakanlığından, uyuşturucu madde bağımlılığı nedeniyle ölüm oranının dünyada milyonda 35, Avrupa Birliği'nde 22,6 iken Türkiye'de 7,25'e düştüğü bildirildi.

İçişleri Bakanlığı uyuşturucu madde suçlarının arkasında yatan nedenleri belirlemek, madde kullanımı sorunu ile daha güçlü ve etkin mücadele etmek için NARKOLOG projesini de hayata geçirdi.

NARKOLOG projesi kapsamında yapılan ankette, kullanıcıların yüzde 67,7'sinin anne babası ile birlikte yaşadığı, yüzde 10'nun anne babasının ayrı olduğu, yüzde 18'sinin ise anne ya da babasının öldüğü belirlenirken, uyuşturucu madde kullananların yüzde 44'ünün anne ile babası arasında şiddet olmadığı, yüzde 44,6'sının ise ailesinden şiddet görmediği saptandı.

Ankette uyuşturucuya başlama yaşının ortalama 18 olduğu belirlendi. Kullanıcıların uyuşturucu madde kullanımına başlamadan önce tütün ve alkol kullandığı görüldü.

Katılımcıların yüzde 33'ü, uyuşturucu maddeye başlama nedeninin "Merak", yüzde 23'ü "arkadaş ısrarı", yüzde 14'ü "özenme" olduğunu belirtildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun tüm anne babalar "Mutlaka indirsin" dediği "UYUMA" projesi kapsamında ise bin 318 ihbar geldi.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2019'da alkol ve uyuşturucu bağımlılığı tedavisi görenlerin sayısının son 13 yılda yüzde 2 bin 200 arttığı kaydedildi.

Görünen odur ki, yapılan tüm operasyon, aydınlatıcı afiş, gösteri ve toplantılara rağmen, uyuşturucu tacirleri işlerini yürütüyor.

Dün Zonguldak yine ‘Uyuşturucuya dayalı’ bir ölümle şoke oldu. Üniversite civarındaki İncivez Mahallesi Çaybaşı Mevkii’nde, yapılan bir ihbarı değerlendiren emniyet yetkilileri, 5 gün önce öldüğü belirlenen üniversiteli gencin cesedi ile karşılaştı.

Kapısı kilitli 1+1 eve itfaiye ekipleri balkondan girdi, cesetle karşılaştı(İ.T-21). Olay mahallinde ise bir miktar uyuşturucu ve “Kimse sorumlu değil. Bu evrende çok sıkıldım. Umarım başka evren vardır” ve ‘Maddi sorunum olmadı. Çok para kazandım ama önemi yok” şeklinde notlar bulundu.

İntihar ettiği ileri sürülen İ.T’nin cesedi, otopsi için Atatürk Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Olay, Üniversite ve şehirde büyük üzüntü ile karşılandı. Vatandaşlar, uyuşturucuya karşı önlemlerin arttırılması ve daha ziyade satıcılara en ağır cezanın (İdam) verilmesi istendi.

Adnan KÜÇÜKVAR

Kaynak: Editör:
Etiketler: UYUŞTURUCU, KURBANI,
Yorumlar
Haber Yazılımı