“VAKALARDA YÜZDE 30 CİVARINDA ARTIŞ VAR”
Haber
19 Ağustos 2020 - Çarşamba 13:14 Bu haber 1561 kez okundu
 
“VAKALARDA YÜZDE 30 CİVARINDA ARTIŞ VAR”
COVİD-19 Haberi
“VAKALARDA YÜZDE 30 CİVARINDA ARTIŞ VAR”

Zonguldak’ın Ereğli İlçe Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Coronavirüs (COVİD-19) salgını nedeniyle ilçe merkezinde gerçekleştirdikleri üçüncü denetimler öncesi basın mensuplarına açıklamada bulundu. 
Çorumluoğlu, “Anladığım kadarıyla biraz daha kısıtlama getirmemiz gerecek. Özellikle düğünler ve cenazeler ne yazık ki hala düzen sağlayamadık. COVİD-19’a  bağlı yoğun bakımda hasta sayılarında artış olmaya başladı.” dedi.

“DÜĞÜNLER KONUSUNDA VATANDAŞLARIMIZDAN ÖZVERİ BEKLİYORUZ”

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz ile toplantı yaptıklarını, akşam saatlerinde bir toplantı daha yapacaklarını söyleyen Çorumluoğlu,  "Üzüntü noktamız, yoğun bakımda çok fazla hastamız olmuyordu ama şimdi yavaş yavaş yoğun bakıma hasta gelmeye başladı. Bu demek ki, gençlerden yaşlılara doğru bir bulaşı söz konusu. Sayın Valimiz ile bir toplantı yaptık, yine bir  toplantı yapacağız. Bize gelecek emirler doğrultusunda çalışmalarımızı güncelleyeceğiz. Anladığım kadarıyla biraz daha kısıtlama getirmemiz gerecek. Özellikle düğünler ve cenazeler ne yazık ki hala düzen sağlayamadık. Düğünler ve cenazeler çok kötü gidiyor yasal işlem yapıyoruz hafta sonu 2 düğüne daha yasal işlem yaptık. Düğünler konusunda vatandaşlarımızdan özveri bekliyoruz. Vatandaşlarımız dikkat etsin. Yorulduk ama bu mücadeleyi Türkiye genelinde olduğu gibi devam ettireceğiz.” 

“CEZALARIN İPTAL EDİLMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL”

Esnaf denetimlerinde gerekli yasal işlemlerin yapıldığını vurgulayan Kaymakam Çorumluoğlu,  “Esnaf denetimlerimizde ilk günden itibaren denetlediğimiz yerlerde görülen eksikler konusunda uyarılıyor, ikinci gün gerekli düzenleme yapılmamışsa ceza yazıyoruz. Cezaların iptal edilmesi söz konusu değil. Özellikle de kahvehanelerde kumar gibi oyunlara yâda filyasyona uymayanlara affımız yok. Filyasyonda evinde bulamadığımız kişiye kesinlikle ceza yazılıyor. Bu cezaların iptal edileceği yönünde bir algı oluştu, böyle bir durum söz konusu değil. Çünkü kimsenin, başka bir kişinin hayatını riske edemez. Devlet olarak bunu sağlamak zorundayız. Elbette işletmelerin zarar görmesini, ticari kişinin zarar etmesini istemiyoruz ama kimsenin de sağlığını tehlikeye atamayız.”

“MORALİMİZİ BOZMAYACAĞIZ”

Vaka sayısı ile ilgili rakamsal bilgiler veremediklerini ifade eden Çorumluoğlu açıklamasını, “Ancak şunu söyleyebiliyorum; hastalık, aynı hanede bulunanlara kesinlikle yayılıyor. Eğer bana bulaştıysa, temastan yarın eşime de bulaşmasını bekliyoruz. Biz, bunu önleyemedik. Şu anda karantina uygulanan bölge yok. Özellikle, fındık toplamak üzere gelen işçiler yavaş yavaş memleketlerine dönmeye başladılar. Onların dönmesinin ardından vakaları zannediyorum biraz daha kontrol altın alacağız. Kurban Bayramının etkileri ise halen devam ediyor. Bayramdaki bulaşlar şu anda kesilmiş durumda değil. Bugünkü rakamlarda da bayramdaki artışın önemli olduğunu düşünüyoruz. Vakalarda yüzde 30 civarında bayramdan mütevellit bir artış var, yaklaşık bu kadar da düğün ve cenazelerden artış var. Moralimizi bozmayacağız ama maske, mesafe ve hijyeni de gözden ırak tutmayacağız.”

Haber Merkezi 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “VAKALARDA, YÜZDE, 30, CİVARINDA, ARTIŞ, VAR”,
Yorumlar
Haber Yazılımı