Haber Detayı
25 Aralık 2017 - Pazartesi 07:36 Bu haber 1717 kez okundu
 
VALİ ÇINAR ‘‘KAYIRAN İTTİR KÖPEKTİR’ DEDİ
Tavukçular, Vali Çınar’a dert yandı
GÜNDEM Haberi
VALİ ÇINAR ‘‘KAYIRAN İTTİR  KÖPEKTİR’ DEDİ

*Kırsal Kalkınma Hibe projesinden Tavuk çiftliği yapan Ertan Eliçora, Zonguldak Valisi Ahmet Çınar’a, “eski Tarım Müdürü projeyi yaptırmamız için bizi yönlendirdi. Yönlendirdiği yere gitmezsek ‘proje onaylanmaz’ diye bizi tehdit etti” ifadeleri gündeme bomba gibi düştü. 
* Tavukçuların iddialarını dinleyen Zonguldak valisi Ahmet Çınar, “Burası o kadar it’in ve köpeğin meydanı değil. Biri taraf tutuyorsa ve kayırıyorsa o ittir, köpektir. Biz ona köpek muamelesi yaparız” diyerek tepki gösterdi.  
* Ertan Eliçora’nın babası emekli öğretmen Halil Eliçora aldıkları 350 bin TL hibenin 200 bin TL’sini ‘avanta’ verdiklerini söyledi. Zonguldak İli Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Başkanı Osman Bayraklı, Hibe desteği ile yapılan 28 kümesin tamamının proje mağduru olduğu söyledi. 


HABER:Muhammet KARAPINAR 
Zonguldak Valisi Ahmet Çınar geçen hafta 2015 yılında Kırsal Kalkınma Hibe projesinden yapılan 28 tavuk çiftliğinden Ertan Eliçora’nın 30 binlik tavuk çiftliğini ziyaret etti. Zonguldak Valisi Ahmet Çınar’ı ve beraberindeki heyeti tavuk çiftliğinde Zonguldak İli Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Başkanı Osman Bayraklı, karşıladı. Vali Ahmet Çınar, tavuk çiftliğini inceledikten sonra Osman Bayraklı’nın ve Ertan Eliçora’nın sorunlarını dinledi.  

KÜMES SAHİPLERİ MAĞDUR 
Zonguldak İli Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Başkanı Osman Bayraklı, “Tavukçuluk sektörü çok zor bir durumdaydı. Devletimiz bu kümese 350 bin TL hibe verdi. Normalde bu kümes sahibine 350 bin TL çıkması gerekiyordu. Fakat 28 kümes sahibi proje mağduru oldu” dedi. 

ELİÇORA; BİZİ MAĞDUR
Kümes sahibi Ertan Eliçora;“ Şu anda 600 bin TL borcum var. Biz bu kümesi yaparken 550 bin TL masrafı vardı. Ama müteahhitlerin aşırı aç gözlülüğü, yanlış hesapları nedeniyle 850 bin TL’ye maliyeti yükselttiler ve burada bizi mağdur bıraktılar”. 

ELİÇORA; TEHDİT ETTİLER
Önceki tarım müdürümüz  bizi yönlendirdi. Biz belirli yerlere yönlendiriliyorduk. Yönlendirilmeyen yerlere gittiğimizde proje onaylanmıyordu. Önceki Tarım Müdürümüz bizi belirli bir yere kanalize etti ve yer seçme şansı bırakmadı. Başka bir yere başvurmadık. Projeyi başka bir yere yaptırdığımızda hibe çıkmıyordu. Bizi hibenin çıkmayacağı konusunda tehdit ettiler. Proje onaylanmıyordu. Ben tehdit ediliyorsam ve proje başlamış, inşaatın ortasında iken benim işin içinden çıkamayacağım anlaşınca her yönden şey yapıyorlar” diyerek tehdit edildiğini Vali Ahmet Çınar’a anlattı. 

ÇINAR; ADAM KAYIRANLARA KÖPEK MUAMELESİ YAPARIZ 
Tavukçuların ‘tehdit edildik’ açıklamasını dinleyen  Zonguldak Vali Ahmet Çınar, “ Neden borcunuz var.  O müteahhide değil başka bir müteahhitte neden gitmediniz. Burada fiyat bellidir ve müteahhittin keyfine göre yükselen bir maliyet olmaz. Yönlendirmeyince olmuyorsa siz ne yaptınız? O sizin günahınız. Öyle yağma yok. Bir müdür, ‘bir memur şunu yapmazsan böyle olmaz’ diyorsa… Öyle bir tekme yer ki; ondan sonra ne olduğunu görür. Öyle bir şey, öyle bir devlet yok. Kandırılmış gariban vatandaş.  Ne olmaz, öyle bir olur ki. Bakın Müdür bey burada. Var mı böyle bir şey. Aşağıda varsa çözeceksin. Öyle yama yok. Öyle bir tekme yer ki. Feleği şaşar, gidecek yer bulamaz. Duyduğunuz, bildiğiniz ne varsa söyleyin. Her alan da ve her konu da. Burası o kadar itin ve köpeğin meydanı değil. Biri taraf tutuyorsa ve kayırıyorsa o ittir, köpektir. Biz ona köpek muamelesi yaparız.  Ben bu ağzı dinlemek istemem ve o sizin yanlışınız.  Sizi tehdit eden biri varsa ve susuyorsanız o kişi başkalarını da tehdit eder.  Biri çıkarda ‘şu beni tehdit ediyor’ derse onun defteri dürülür.  O kadar basit” dedi.  

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: VALİ, ÇINAR, ‘‘KAYIRAN, İTTİR, , KÖPEKTİR’, DEDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı