VALİ TUTULMAZ’DAN HAKKIN TESLİMİ
Haber
22 Şubat 2021 - Pazartesi 17:23 Bu haber 921 kez okundu
 
VALİ TUTULMAZ’DAN HAKKIN TESLİMİ
GÜNDEM Haberi
VALİ TUTULMAZ’DAN HAKKIN TESLİMİ

 

VALİ TUTULMAZ’DAN HAKKIN TESLİMİ

‘Kurt kışı geçirir ama; yediği ayazı unutmazmış’ sözü çok hoşuma gider.

Ehhh. Ser de bozkurtluk var ya!

Kısa aralıklarla, önceden bilinen iki kar yağışı, Zonguldak hatıralarına olumsuz resimler bıraktı.

‘Kabahat samur kürk olsa, kimse üstüne almaz’ sözünün gerçekliği bir kez daha ortaya çıktı. Kar yağışı sonrası aksayan hizmetler neticesi vatandaş sesini yükseltince, daha ziyade iktidar yanlısı siyaset ve yandaşları, suçlu aramaya, suçu parsel parsel dağıtmaya başladılar.

Siyasi iktidara mensup yerel yöneticiler, kapalı köy ve şehir yolları, akmayan sular, kesilen elektrikler konusunda, ‘üç satırlık özür’ ardına gizlenip, sayfalar dolusu ‘suçlu’ ilanları verdiler.

Zonguldak Belediye Başkanı Sayın Ömer Selim Alan, ‘Bedaş, çalışmalara gölge düşürüyor’ diyerek, adeta yandaşlara hedef gösterdi. Sonrasında sosyal medya hesaplarından, elektrik şirketi üzerine, adeta suçlayıcı taarruzlar yapıldı.

Ancak, ihale ile elektrik işini alan yüklenici firma aleyhinde, ‘Hukuki’ bir yaptırım olduğuna/olacağına dair bir bilgi bize ulaşmadı. Olayın sıcaklığında, Zonguldak Milletvekili Sayın Hamdi Uçar da, elektrik yetkilileri ve bakanlık nezdinde temas yaptıklarını ifade etmişti.

Anlaşılan o ki, elektrik şirketi ihaleyi alırken, elektrik dağıtımı ile ilgili taahhütlerde bulunmuş. Yatırım konusunda bir taahhüdü olsa, yapmaktan imtina edemezdi.

Hele de çalışma arkadaşlarını Ankara’ya gammazlamaktan çekinmeyen politipler, kampanyalar düzenleyip, ‘Işıklı şikayet balonları’ uçururlardı.

Çaydeğirmeni Belediye Başkanı Sayın Satılmış Gebeş, 5-6 ay önce sınırları içindeki bir fabrikanın, elektrik kesintisi nedeniyle kapandığını açıklamış, Sayın Vali Mustafa Tutulmaz da yörede incelemeler yapmış, nihayetinde ‘Temaslar’ neticesi fabrika üretime geçmişti.

Yani, kar yağışı bitmesi ile sorun bitmeyecek. Kar yağışı bitmesiyle sorunlar azalacak.

Nereden mi çıkartıyorum?

Dün Zonguldak Valisi Sayın Mustafa Tutulmaz, yerel KANAL Z’de telefonla katıldığı program da, ’Alt yapı sorunlarından dolayı Enerji SA’yı suçlayamam’ dedi.

Sayın Vali, “80’li yıllarda yapılan alt yapılar, zaman içinde değişmesi gerekiyor’ diyerek, ‘Acı’ gerçeği belirtti. “Ağaçlar yıkıldı, iletkenler kırıldı. Bu durumu Bakanlık ve ENERJİ SA’ya ilettik. Bizlerin ve bakanlığın takibi ile halledeceğiz” diyerek, samimi/dürüst bir şekilde konuştu.

Şehrin su ihtiyacını karşılayan baraj’da bir jeneratör yoksa ve elektrikler kesildiğinde şehir susuz kalıyorsa, bunun sebebi ‘Sadece’ elektrik şirketi mi olur?

‘BEDAŞ, çalışmalara gölge düşürüyor’ açıklaması, ne kadar ‘Vicdani’ olur acaba?

Sürekli üzerinde durduğum ‘Liyakat’ meselesi yine önümüze çıktı. ‘Haklı olmak mı?’, ‘Haklı çıkmak mı?’

Sayın Vali açıklamasıyla, ‘Hakkın teslimi’ manasında ‘Tevazu’ göstermiştir. Aslında, ‘Vali’, yetkileri çerçevesinde, ortaya çıkan ‘Karmaşa’yı çözmek için, ‘Güvenli makam’ olarak, olaya el atmıştır.

Her ne kadar ‘Sevgi dili’ çerçevesinde(!) olsa da, anlamamakta direnenler, bundan sonra söylemlerini ‘Hedef göstermeden’ yapacaklarına inanıyorum.

Diğer taraftan, ‘Söylem’ sınırların zorlayan Sayın Belediye Başkanı da ‘Haklı çıkmak’ için, yaptığı göndermeler konusunda ‘Vicdan’ muhasebesi yapacaktır.

Unutmayalım ki, bu günün yarını da var. Yarını sadece gelecek seçimler olarak düşünmek, tüyü bitmedik yetim hakkına tevessül için hazırlık demektir. Yarın, gelecek nesiller olduğu unutulmamalıdır.

Adalet, herkese hakkı olanı vermektir. Haklı olanın mağdur edilmesi, hakkın gaspı ‘Haksızlık’ ötesinde zulümdür...

 

ERDEMİR-EREĞLİ BELEDİYE ÇEKİŞMESİ

Ereğli de ‘Erdemir-Belediye’ işbirliği de çekişmesi de Zonguldak’ta her zaman için gündem belirler.

Aslında, fabrika iktidar yanlısı belediye ile her zaman yörede hizmet katsayısını arttırır. Fabrika, belediye yönetimli ile siyasi muarız olursa işler sarpa sarar.

CHP’li Halil Posbıyık, Ereğli’de seçim kazanınca, eski defterleri karıştırdı. Su borcu, imara aykırı binalar, yapılan hizmetler ellendi, bellendi, tartışma başladı.

Posbıyık, her ne kadar iktidar politikacıları ile ‘İyi’ geçinmeye çalışsa da, belediye çıkarları öne çıkıyor. Kurnaz bir politikacı olma nedeniyle, maddi-manevi olarak seçmene kendini göstermek için, haklı olarak istekleri bitmiyor. Sayın Posbıyık’ın, ‘Temcit pilavı’ gibi, komisyon kuralım, sorunları imza altına allım’ demesinin ardında, yasal süreci başlatacak, resmi evrak temini yapmaktır büyük ihtimal.

AK Parti 31 Mart seçimlerinde yaptığı yanlışı bir kez daha gördü bu vesile. Hüseyin Uysal’ı aday göstermediği gibi görevden de almadı, başka partide politika yapmasını, mevcut imkanları kullanmasını sağladı. Ereğli de seçim kaybedildi.

Posbıyık, kurnaz ve parti çelebisi bir politikacı… Hükümet, sıkıntılı konuları geçmek için, nasıl ‘yapay gündemler’ yaratıyorsa, Sayın Posbıyık’ta, ‘Erdemir’ konulu gündemlerle günü kurtarıyor.

Dostum Sayın Posbıyık’ın, ilerlemiş yaşına rağmen gündem belirlemesinin nedeni, siyasette son dönemi olmadığını göstermekten ibarettir. Görünen o ki, Ereğli milletvekili ile iyi geçinemiyor. Yani, CHP ile ilerisi için garantisi yok. Millet İttifakı çevrelerinden ‘Transfer’ beklentisi olabilir. Tarafıma yapılmış böyle bir ima ve söylenti yoktur. Benim, şahsi yorumumdur.

Ereğli’de Erdemir-belediye tartışması, ‘Komisyon’ resmi tutanağı ile değil, ‘Samimi diyalog’ ile aşılır.

Ancak, tarafların içinde bulunduğu ‘Siyasi yelpaze’ şimdilik kaydı ile çözüm odaklı değil.

 

HAKLI OLMAK  MI, HAKLI ÇIKMAK MI ÖNEMLİ!..

‘Haklı olmak’ mı önemli, ‘haklı çıkmak’ mı? Liyakatin etkili olduğu yerlerde ‘haklı olmak’, yozlaşmanın etkili olduğu yerde ‘haklı çıkmak’.

Yalan ile doğrunun her platformda karşılaştığı ve tartışıldığı bir ortamdayız.

Lafa geldi mi ‘Attığında mangalda kül bırakmayanlar’, Dede Efendi’den, Itri’den, çok yönlü düşünür Mevlana Celaleddin-i Rumi’den bahis ederler de, icraata geldi mi,’Nana’ gibi kıvırmaktan vazgeçmezler.

Elbette, ‘Herkese hakkı olanı vermek’ olarak tanımlanan ‘Adalet’ kelimesini, ‘Zulüm’ kelimesi ile ‘Takas’ etme keyfini yaşayan bu ‘İnsan’ profilli politipler’, siyaset adına Müslüman Türk’ün en büyük düşmanı olan ‘İltimas’ın, gelecek nesiller üzerinde ‘Giyotin’ gibi dolaşmasını görmezden gelirler.

Liyakat ve ehliyeti, ‘Makamı deruhte etmek’ için fütursuzca kullanan ‘Gelecek nesil törpüleyicileri’, makamı ‘Ateşten gömlek’ sayacakları harcamakla; siyasi /ticari hırslarına kurban ederler.

Velhasıl-ı, haklı olmaktan ziyade, haklı çıkmak için yapılan her türlü ’Alavera’ toplum katmanlarında önce ‘Alışkanlık’ sonra örf/adet/gelenek olarak kalır. Karanlık bir geleceğin sembolü olur.

Gelişmeleri ister ‘Mal’ gibi, ister ‘El’ gibi isterseniz ‘Ben’ gibi izleyin.

Taraflar olaylara ‘Bize faydası olacak yalan’ ile ‘Bize zararı dokunacak doğru’ tekerlemesi açısından bakıyorlar. Dolayısıyla, ‘Parti Sultanlığı’ elden bırakılmadan, maroken koltuk hakimiyeti sağlanıyor. Çarpıtılan olaylar ve doğru ile yalan sarmalında kazanılan zaman; sandığa teknik/taktik açıdan ‘Kafakola alınmış seçmen’ olarak sokuluyor.

‘Allah, vatan, devlet, millet’ edebiyatı, konu üzerinde ‘gökkuşağı’ maharetiyle boyama malzemesi olarak kullanılıyor.

Halbuki; olaylara ‘Hukuk, siyaset ve yönetim felsefesi açısından bakıldığında, ‘Hak’ ile ‘Batıl’  karşılaştırmasının net sonuçları uygulamaya koyulmalıdır.

Seçilmiş ve atanmışlığın ulviyet ve kutsiyeti, ‘Tüyü bitmemiş yetim hakkı’ ağırlığındadır.

Koltuğa oturmak veya koltukta kalmak için yapılan ‘Düzenbazlıklar’ maddi/manevi olarak muhatabının karşısına çıkacaktır. ‘Çıkmaz’ demek, ‘Hakk’ın yok sayılmasıdır. Külliyen yanlıştır.

Siyasi rant dediğimiz, tamda budur. Yani, koltukların haksız işgal ettirilmesi ve koltuktakilerin tüyü bitmemiş yetim hakkına tevessülü.

Anlayana sivrisinek saz…

 

EKMEĞE 35 KURUŞ ZAM

Zorunlu tüketim maddelerinden ekmek, nihayet dün ‘Zam’ kuyruğuna katıldı. 1.5 liraya satılan 200 gram ekmek, yarından itibaren 220 gram olarak 2 liradan satılacak.

Diğer bir tanımla 7.5 lira olan ekmeğin kilosu bundan böyle 9 liraya çıkmış oldu.

Aslında, yurt genelinde 120 milyon adet üretilip, 12 milyonu israf edildiği için ‘Ekmek karneye bağlanmalı’ tartışmalarının yapıldığı ortamda, ekmeğe yapılan zam, fırıncıların hoşuna gitmedi.

200 gram olan ekmeğin 20 gram arttırılmasıyla, ekmeğe gelen zammın 35 kuruş olduğu ve maliyet hesabında başa baş bir fiyat yakalandığını iddia eden fırıncılar, ‘İki ay sonra, zam furyası ile yine ekmek zarar ile satışa arz edilecek’ dediler.

Fırıncılar, maliyetin 145 kuruş olduğunu, yapılan 20 gram artışla maliyetin 160 kuruşa yükseldiğini ileri sürdüler.

Diğer taraftan fırıncılar, piyasada yine açıklanan resmi fiyat altında ‘Sıcak’ ve ‘Bayat ekmek’ adı altında gayri resmi satışların yapılacağını belirttiler.

Fırıncılar, dolmuş fiyatlarıyla eşleşmedikten sonra,bu ekmek fiyatlarıyla fırıncının zarar etmesi önlemez’ diyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: VALİ, TUTULMAZ’DAN, HAKKIN, TESLİMİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı