VALİ TUTULMAZ; “GAZETECİLİK ETİK KURALLAR ÇERÇEVESİNDE YAPILMALI” google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
12 Ocak 2021 - Salı 16:25 Bu haber 961 kez okundu
 
VALİ TUTULMAZ; “GAZETECİLİK ETİK KURALLAR ÇERÇEVESİNDE YAPILMALI”
GÜNDEM Haberi
VALİ TUTULMAZ; “GAZETECİLİK ETİK KURALLAR ÇERÇEVESİNDE YAPILMALI”

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, 10 Ocak Çalışan gazeteciler günü nedeniyle Polisevinde düzenlenen sabah kahvaltısında basın mensuplarıyla bir araya geldi.

10 Ocak Çalışan gazeteciler günü nedeniyle basın mensuplarıyla sabah kahvaltısında bir araya gelen Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz 2020 yılı değerlendirmesini yaptı.

Vali Tutulmaz, Basın mensuplarından haberlerin objektif yapılmasını istedi ve yorum yapmakta serbestsiniz dedi.

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz’ın 10 Ocak gazeteciler günü nedeniyle düzenlediği basın toplantısı 1 saat 30 dakika sürdü.

Polisevi’nde düzenlenen programa Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Vali Yardımcıları, Belediye Başkanı Ömer Selim Alan ve daire müdürleri katıldı. 

ALAN; GAZETECİLERLE BİR ARAYA GELMEYİ ÖZLEDİM

Açılış konuşmasında Yeniden gazetecilerle bir araya gelmeyi çok arzu ettiğini söyleyen Başkan Alan, Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak; “İnşallah kısa sürede yeniden gazeteci arkadaşlarımızla bir araya geliriz. Zor bir görev ifa ediyorlar. Pandemi koşulları devam ettiği için programlarımızı kısa tutmak zorumda kalıyoruz. Herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

VALİ TUTULMAZ; GÖZÜMÜZ KULAĞIMIZ OLUYOR

Gazeteciliğin objektif ve insani değerler göz önünde bulundurularak ve kurumları yıpratmadan yapılması gerektiğini söyleyen Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz; “Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle sizlerle bir arada bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Bugün hem sizin hem de biz idarecilerin günü. İçerisinde bulunduğumuz yıl hepimizi etkiledi. Ve Zonguldak kavramı oluştu Türkiye’de hatta Dünyada. Sağlık her şeyin başı. İnşallah geçen yıl yaşadığımız sıkıntıları bu yıl yaşamayız. Bu dönem her şeyi değiştirdi. Bu yüzden programı kısa tutacağız.

Basın demokrasinin olmazsa olmazı, ancak bu güç etik kurallar içerisinde yürütülmeli. Basının bize destek olduğunu görüyoruz. Çoğu zaman gözümüz, kulağımız oluyor.” dedi.

SAĞLIK ALANINDAKİ YATIRIMLAR

2020  yılında gerçekleştirilen sağlık yatırımlarıyla ilgili bilgi veren Vali Mustafa Tutulmaz, “ İlimiz merkezinde çalışmaları sürdürülen Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi 400 yatak kapasitelidir ve çalışmalar devam etmektedir. Bunun dışında Kozlu Fatih Aile Sağlığı Merkezi (ASM) ve Çaycuma 112 Acil Sağlık Merkezi (ASMİ) İstasyonu projeleri tamamlanmış, Perşembe ASM ve Alaplı Devlet Hastanesi projeleri devam etmektedir.   Bunun dışında Kozlu Fatih Aile Sağlığı Merkezi (ASM) ve Çaycuma 112 Acil Sağlık Merkezi (ASMİ) İstasyonu projeleri tamamlanmış, Perşembe ASM ve Alaplı Devlet Hastanesi projeleri devam etmektedir.   Bunun dışında Kozlu Fatih Aile Sağlığı Merkezi (ASM) ve Çaycuma 112 Acil Sağlık Merkezi (ASMİ) İstasyonu projeleri tamamlanmış, Perşembe ASM ve Alaplı Devlet Hastanesi projeleri devam etmektedir.”

FİLYOS VADİSİ PROJESİ

Filyos Vadisi Projesi ülkemizin en büyük beş yatırımı arasında yer aldığını söyleyen Vali Tutulmaz, “ Filyos Vadisi Projesi ülkemizin en büyük beş yatırımı arasında yer almaktadır. Proje kapsamında Filyos Limanı, Filyos Endüstri Bölgesi, Filyos Serbest Bölgesi ve Serbest Bölge Gelişme Alanı yer almaktadır. Filyos Vadisi Projesi ülkemizin en büyük beş yatırımı arasında yer almaktadır. Proje kapsamında Filyos Limanı, Filyos Endüstri Bölgesi, Filyos Serbest Bölgesi ve Serbest Bölge Gelişme Alanı yer almaktadır.”

FİLYOS LİMANI İNŞAATI

Filyoz liman projesi ile ilgi bilgi veren; Vali Tutulmaz; “Türkiye’nin en büyük üç limanından biridir. Yüzde 99,5 fiziki geçekleşme sağlanmıştır. Liman; konteyner, dökme yük ve kuru yükleri  üzere tesisleri bünyesinde barındırmaktadır. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) bölgede hizmet vermeye başlamıştır. Filyos Limanı'nın ilk etapta 5, ikinci etapta 20 olmak üzere toplamda 25 milyon ton/yıl kapasiteye sahip olması planlanmaktadır. Proje, Zonguldak Havalimanı'na yakınlığı, liman sahasının yakınından geçen demir yolu ve kara yolu bağlantısıyla önemli bir lojistik potansiyel barındırmaktadır.”

FİLYOS SERBEST BÖLGESİ VE LOJİSTİK MERKEZ

Filyos serbest bölgenin Türkiye’nin ilk Mega Endüstri Bölgesi olduğu söyleyen Vali Tutulmaz, “ Büyük ölçekli ve yüksek teknolojili sektörler için en uygun yatırım ortamlarından biridir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı oluru ile Filyos Endüstri Bölgesi’nde Yönetici Şirket belirlenmiştir. Filyos Lojistik Merkezi ve Ön Fizibilite Raporu’ hazırlanmıştır. Bölgedeki sanayinin gelişimiyle yerleşim planlarındaki değişikliklere hazırlık amacıyla Mekansal Planlama Çalışmalarına başlanılmıştır.”

ÇAYCUMA HAVALİMANI İYİLEŞTİRME ÇALIŞMASI

Zonguldak Havalimanını Türkiye’de ilk onuncu sıraya girmesini hedeflediklerini söyleyen Vali Tutulmaz, “ Havalimanımızın 1 bin 881 metre olan pist uzunluğu daha büyük uçakların güvenli iniş ve kalkış yapabilmeleri için 250 metre , 30 metre olan pist genişliği de 45 metre uzatılmıştır. Bu iyileştirme kapsamında 2021 yılında havalimanımıza ilişkin uçuş programlarında çeşitlilik ve artış sağlandığı görülmektedir.”

KİLİMLİ-FİLYOS YOLU EN ÖNEMLİ UNSUR KARAYOLU

Kilimli-Filyos yolunun çok önemli bir unsur karayolu olduğu ifade eden Vali Tutulmaz, “ 19 kilometre uzunluğundaki Kilimli–Filyos arasının projesi onaylanmış olup, 8 kilometre’lik kısım için kamulaştırma çalışmaları devam etmektedir. Proje kapsamında toplam uzunluğu 23 bin 880 metre olan 9 adet çift tüp tünel, 6 adet farklı seviyeli kavşak ve 1 adet hemzemin kavşak bulunmaktadır.  Tahmini Proje bedeli 2,5 Milyar TL’dir. 11’nci Kalkınma Plan’ında vurgulandığı üzere Filyos Vadisi projesinden azami derecede istifade edilebilmesi ve tahmin edilen 12bin kişilik doğrudan istihdam potansiyelinden verimli bir şekilde faydalanılabilmesi için en önemli unsur karayolu projelerinin hayata geçirilmesidir.”

DOĞALGAZ KEŞFİ

320 milyar metre küp  ile ülkemizin en büyük doğalgaz rezervi Zonguldak’da diyen Vali Tutulmaz, “ Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 21 Ağustos’ta İlimizin 170 km açıklarında, Tuna-1 araştırma kuyusunda 320 milyar metre küp ile ülkemizin en büyük doğalgaz rezervinin keşfedildiğini müjdelemiştir. Bu keşfin ardından 17 Ekim 2020 tarihinde Cumhurbaşkanımız Tuna-1 kuyusunda 85 milyar metre küp  daha rezerv tespit edildiğini açıklamıştır. TPAO tarafından derinleştirme çalışmaları sürdürülürken Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih DÖNMEZ doğalgazın Filyos’tan karaya çıkarılıp ana şebekeye bağlanacağını ifade etmiştir. Filyos Limanının projede önemli bir yer teşkil etmesi beklenmektedir.”

ENERJİ ve SANAYİ ALANINDAKİ GELİŞMELER

Enerji ve Sanayi alanındaki yeni teşvik sistemiyle ilgilide bilgi veren Vali Tutulmaz, “ Yeni teşvik sisteminde 3. Bölgede yer alan İlimizin Gökçebey ve Kilimli ilçeleri daha teşvikli hale gelerek 4. Bölge kapsamına alınmıştır. Bu ilçelerde kurulacak olan OSB’lerde bir alt bölge desteği kapsamında 5. Bölge desteklerinden faydalanacaktır.  BAKKA tarafından Filyos Vadisi Projesi kazanımlarını artırmaya yönelik olarak ‘Gökçebey OSB Kuruluş Araştırması ve Ön Fizibilite Raporu’ hazırlanmış ve OSB kuruluş çalışmaları başlatılmıştır. İlimizdeki madencilik birikimini geliştirerek sürdürmek adına BAKKA tarafından başlatılan ‘Maden Makineleri Pazar Araştırması Raporu’ çalışmalarında sona gelinmiştir.

LİMAN VE GÜMRÜK HİZMETLERİ

Zonguldak’tan Rusya’ya yapılan RO-RO taşımacılığında seferlerin başladığını açıklayan Vali Tutulmaz;  “ Zonguldak RO-RO limanı ve tır parkında yapılan incelemelerde, tır şoförlerinin talep ve ihtiyaçları alınarak, liman hizmetlerindeki verimliliği artırmak amaçlanmıştır.  Zonguldak RO-RO limanı tır parkında yapılan incelemeler neticesinde kamu ve özel sektör eliyle sunulan hizmetlerin iyileştirilmesi ve iş akışının hızlandırılması için ilgili paydaşların katılımıyla bir toplantı yapılmıştır. Bu çalışmaların meyvesini kısa sürede alarak, yeni bir firma daha ilimizden Rusya’ya yapılan RO-RO taşımacılığında seferlere başlamıştır.”

ZONGULDAK KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ

Zonguldak Maden Makineleri İmalatçıları Derneği (MAKZON) ile ilgili Vali Tutulmaz’ın konuşmasında vaz geçilemeyecek bir proje değildir. Bence yerinde ve güzel bir proje. Bu konuyla ilgi gazetelerde çok farklı haber ve yorumlar yapılıyor. Bakanlık düzeyinde alınan bir karar değildir. Gekekirse projeden vaz geçilebilir diyerek “Valiliğimiz koordinasyonunda çalışmaları yürütülen Zonguldak KSS projesinde Uygulama İmar Planı Değişiklik Teklifleri hazırlanmıştır. Çevre Düzeni Plan Değişikliği ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 09 Eylül 2020 tarihinde onaylanmıştır. Proje ile maden makinaları üretimi konusunda köklü bir geçmişe sahip olan ilimizin mevcut birikimini geliştirmesi ve hem ülke içinde hem de uluslararası alanda bu makinaları ihraç edebilmesi amaçlanmıştır.”

ROMAN VATANDAŞLARIMIZIN HİZMETLERE ERİŞİMİ

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce, roman vatandaşlarımızın eğitim, sağlık, istihdam, barınma ve sosyal hizmetlerine daha etkin bir biçimde erişebilmesi için Cumhurbaşkanlığı Eylem Planı doğrultusunda İl Eylem Planı hazırlanarak, faaliyetlere başlanılmıştır diyen Vali Tutulmaz, “ Bu eylem planı kapsamında; Valiliğimiz ve Zonguldak Belediye Başkanlığımızca Sosyal Dayanışma Merkezi (SODAM) açılışı gerçekleştirilmiştir. SODAM Merkezinde düzenlenen protokol doğrultusunda; kayıtlı olan Roman vatandaşların gelir getirici mesleki kurslarına tabi tutulması, sosyal ve psikolojik danışmanlık hizmeti almaları ve yaşam kalitelerini yükseltici kültürel aktivite ve gezi programlarından yararlanmaları sağlanacaktır.”

İL ÖZEL İDARESİ YATIRIMLARI

Vali Tutulmaz, “ İl Özel İdaresinin  hizmet binalarının birleştirilmesi çalışmalarında sona gelinmiştir. 21 km BSK yol, 53 kilometre 1. ve 2. kat sathi kaplama asfalt yol, 19 kilometre klasik beton yol yapılmıştır. 6 adet kanal kazıcı, 12 adet damperli kamyon ve 1 adet silindir alımı gerçekleştirilmiştir. 72 adet içmesuyu projesi yapılması planlanmış olup bunlardan  67 adedi bitirilmiş diğer projelerde ise çalışmalara devam edilmektedir.”

KIRSAL KALKINMAYA YÖNELİK ÇALIŞMALAR

Vali Tutulmaz, “İl Özel İdaresi tarafından tüm ilçelerimize dağıtımı yapılan 25 bin  adet ceviz fidanı vatandaşlarımıza ulaştırılmıştır. Bu sayede özellikle kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın üretim kültürünü sürdürmeleri ve gelir  elde etmeleri amaçlanmaktadır. OBM tarafından 2020 yılında belediye, okul, muhtarlık, cami, askeri birimler vb. kuruluşlara 120 bin adet fidan (ceviz, kestane, ıhlamur, kiraz vb.) ücretsiz dağıtılmıştır. İlimizde 95 aileye süt sığırcılığı, traktör-tambur ve motorlu testere alımları için 5 milyon 358 bin 221 TL kredi desteği sağlanmıştır. Kırsal kalkınmanın desteklenmesi için yenilenebilir enerji, su ürünleri, bitkisel ürün vb. alanlarda vatandaşlarımıza 1 milyon 380 bin 000 TL hibe desteği sağlanmıştır.”

İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ SORUMLULUK ALANINDAKİ FAALİYETLER

Zonguldak’ta alkol sorunu asayiş sorunu olmayacak diyen Vali Tutulmaz, “ İlimiz genelinde 2019 yılına göre 2020 yılında Asayiş olaylarında toplam yüzde 18’lik bir düşüş sağlanmıştır. Kişilere Karşı İşlenen Suçlarda geçen seneye göre yüzde 16’lık, Malvarlığına Karşı İşlenen Suçlarda ise yüzde 12’lik bir azalma sağlanmıştır. Kaçakçılık ve Organize Suç kapsamında 2019 yılında ilimizde 185 olay gerçekleşmiştir. 2020 yılında ise bu sayı 150’ye gerilemiştir. Kadın Acil Destek İhbar Sistemi (KADES) tanıtımına yönelik bilgilendirmeler yapılmıştır.  İlimizde 2020 yılında kadın cinayeti işlenmemiştir.”

İL JANDARMA KOMUTANLIĞI FAALİYETLER

Jandarma komutanlığı faaliyetleriyle ilgilide bilgi veren  Vali Tutulmaz, “İlimiz genelinde 2019 yılına göre 2020 yılında Asayiş olaylarını sonuçlandırmada yüzde 64’lük bir artış meydana gelmiştir. Kişilere Karşı İşlenen Suçlarda geçen seneye göre yüzde 10, Malvarlığına Karşı İşlenen Suçlarda ise yüzde 21 oranında yakalamalar artmıştır. 2020 yılında yapılan denetimlerde 384 kaçak kömür ocağında toplam 879 ton kömür ele geçirilmiştir. Çocuk ve kadın olaylarına ilişkin geçen yıla göre; tedbir kararlarında yüzde 19, çocuk mağduriyetinde yüzde 57, suça sürüklenmede yüzde 32 düşüş sağlanmıştır. Özel Tekne, Balık Avlama Gemisi, Gırgır, Ticari Gemi, Balıkçı Barınağı, Plaj ve Limanlarda yıl boyunca toplam 2 bin 728 kontrol ve denetim icra edilmiştir. İcra edilen denetimlerin neticesinde; 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu, 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu 2872 Sayılı Çevre Kanununda belirtilen hükümler çerçevesinde toplam 296 bin 728 TL’lik yasal işlem uygulanmıştır. Denizde can ve mal güvenliğinin sağlanmasına ilişkin faaliyetler kapsamında 3 farklı olayda, toplam 19 vatandaşımız canlı olarak kurtarılmıştır.”

UYGULANAN İDARİ PARA CEZALARI 

Vali Tutulmaz,” 2020 yılında İlimizde Kolluk Birimlerince toplam 5 bin 778 vatandaşımıza 7 milyar 315 bin 936 TL idari para cezası uygulanmıştır.”

VEFA DESTEK GRUBU HİZMETLERİ

Vefa destek grubuyla ilgi bilgi veren Vali Tutulmaz, “ 2020 yılında İlimizde, Kolluk Birimleri tarafından Vefa Destek Grubu Hizmetleri kapsamında toplam 15 bin 571 vatandaşımıza çeşitli hizmetler verilmiştir.” dedi.

Zonguldak Valli Mustafa Tutulmaz 2020 yılında gerçekleşen yatırımlar ve projeler hakkında bilgilendirme yaptı.  Zonguldak’ın kalkınmasına değer katacak bir çok mirasın ve kültürün olduğunu söyleyen Vali Tutulmaz; Zonguldak endüstri mirası zenginliği ve turizim zenginliği var. Zonguldak’ta diğer illere göre yemek kültürümüzde eksiklikler var. Gastronomi müessesesini biraz daha geliştirmemiz ve bu yönde çalışmamız gerekiyor dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: VALİ, TUTULMAZ;, “GAZETECİLİK, ETİK, KURALLAR, ÇERÇEVESİNDE, YAPILMALI”,
Yorumlar
Haber Yazılımı