google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
28 Temmuz 2020 - Salı 15:16 Bu haber 683 kez okundu
 
VALİ TUTULMAZ, SİYASET ve BASIN…
GÜNDEM Haberi
VALİ TUTULMAZ, SİYASET ve BASIN…

Vali Mustafa Tutulmaz ile ilk defa ‘Ziyaretin sohbete dönüştüğü’ bir toplantıda karşılaştım.  ‘24 Temmuz Gazeteciler günü’ dolayısıyla meslek kuruluşunu ziyarette, ‘Resmi’ açıklamasını yapıp, ‘Sohbetleri bana atfen kullanmayın. Yoksa bir daha sohbet etmem’ şeklinde ‘Sevgi dili’ dışında bir ‘İkaz’ dili kullandı.  Akabinde bana yönelik, “Sevgi dili ile olmaz’ diye yazıyordu. Şimdi pek kullanmıyor” değerlendirmesini yaptı. Bunu ‘Yazılar okunuyor’ şeklinde yorumladım.

 

‘Zonguldak, yiğitlerin değil Sorunların yumağı’. Nedeni, bürokratların ‘Sevgi dili’ kullanmasıdır’. Gazeteciler birbirlerine ‘Ana avrat’ yazıp siyaset ve ticaret erbabı ve bürokratı tehdit etmeye ‘Allah valimizi başımızdan eksik etmesin’ edebiyatıyla, ‘Ahlak erozyonu’ na dümen tutmaya devam ediyor.

 

Ticaret erbabı ise ‘Yatırımcı’  tabelasıyla kordon boyunda, hükümet meydanında(!) ‘Selden kütük kapmak’ peşinde…

 

Siyasetçi mi? Menfaati örselenen siyasetçi ‘Bürokrat gidici, siyasetçi kalıcı’ feryadı basma konusunda uzman.

 

Aslında, valinin işi çok zor. Kağıt üzerinde 1.500 tane görevi var. Ancak, ‘Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde işi daha zor. ‘Siyasetçi-seçmen-Tabela Dernekleri’ arasında ortayı bulacak. ‘İktidar yandaşı’ ticaret erbabını karşısına almayacak vs… Hem ‘Sevgi dili’ kullanacak, hem de ‘Hukukun üstünlüğü’ uygulaması ile ‘Ahkâm’ kesecek.

 

Çünkü, Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nde, Sayın Cumhurbaşkanı’nın şehirlerde iki temsilcisi var. Biri Bürokrasinin başı olarak ‘Vali’, diğeri siyasetin temsilcisi olarak kendi partisinin ‘İl Başkanı’. Milletvekilleri protokol de ‘Gözlemci’ niteliğinde. Sistemde bakanların kabine dışından atanması, vekillerin işini daha da zorlaştırdı. Bakan’a ulaşmak için, ‘İcat’ edilen ‘Bakan Yardımcısı’na dert anlatacaklar. İl de ‘Bürokrat değişikliği’ yapmak istiyorlarsa, ‘Üç vekil ve İl başkanı’ teklif mektubunu imzalayacak. Belediyelerdeki gibi ‘Dost kayırma’ sistemi yani ‘Doğrudan temin’ yok!

 

Yani, ‘İnce ayar’ çok önemli. Hem lafta, hem görüntüde hem de icraatta…

 

Geçen hafta ‘Cuma’ çıkışı, Siyaset ve bürokrasi temsilcilerinin(Vali ve il başkanı) Acılık Camii kapısında bir araya gelip ‘Şeker’ dağıtması, ‘Görüntünün icrası’ için önemliydi.

 

Sayın Vali, ‘Ödediği vergi kadar yatırım alamayan’ Zonguldak için teşhisi ‘Olumsuz’ eleştirilere bağladı. Ancak, eleştirilerin tasnifi yapıldığında, ‘Eleştirilerin yoğunluğu’ iktidar icraatları ve yöneticilerine yönelik olduğu görülür. Sayın Tutulmaz ‘Olumsuzlukları yazarsanız, turist, öğrenci, yatırımcı şehre gelmez’ dedi.

 

Şahsen, şehre yatırımcı gelmemesinin nedeni, ‘Olumsuzlukların yazılması’ olduğuna inanmıyorum.

 

Aslında, sayın vali üç kategoride tasnif ettiği şehirde, ‘Devrek-Gökçebey-Çaycuma ve Ereğli-Alaplı’nın ‘Mutlu’, Merkez ilçe Kozlu- Kilimli’nin ‘Mutsuz’ olduğu tespiti normal.

 

Basit bir değerlendirme yapalım mı? Ereğli-Alaplı-Çaycuma da ‘Organize Sanayi Bölgeleri’ var ve dolmuş durumda. Zonguldak merkez de Organize Sanayi Bölgesi yok. ‘Hafriyat döküm alanı’ bulamıyor. Durum böyle olunca siyaset, yandaşlarına şehir merkezinde biner metrekarelik ‘Maden makinaları Sanayi’ adı altında ‘Hangar’ teminine çalışıyor. Cumhuriyetin ilk ve endüstri şehri Zonguldak’ta ‘Trafik rezaleti diz boyu. Belediye konutlardan otopark parası toplamasına rağmen, tarihinde otopark yapmamış.

 

İlginçtir, şehrin göbeğinde ‘Her an yıkılabilir’ raporları olan ‘Belediye Merkez Çarşısı ‘ dururken, siyasetçi ‘Yetersiz hastane otoparkı’ yüzünden ‘Tarihi Kız Meslek Lisesi’ni ve şehrin göbeğindeki ‘Endüstri mirası’ Fevkani Köprüsü’nü ‘Yıkacağım’ diyor. Mesele ‘Hizmet’ değil, ‘İktidar egosu’ tatmini.

 

200 bin çalışan, 160 bin emekli, 50 bin kayıtlı işsizin olduğu şehirde insanlar mutsuz. Maaşların ‘Açlık sınırı’ ve ‘Asgari ücret’ altında olmasından değil, şehre hizmet gelmemiş. İnsanlar, ‘Yaşam kalitesi’ açısından ‘Taş devri’, ‘Tunç Devri’ni geçmişler elbette, ancak; ‘Geçim sıkıntısı’ çekiyorlar. Hangi asırdayız? Köylünün/emeklinin elektrikli ev aletleri yanıyor, elektrik kesintisi nedeniyle yatırımcı işçi çıkartıyor, ihaleli işini yetiştiremiyor!..

 

Şimdi… Gazeteci bu olumsuzlukları yazmalı mı, yazmamalı mı? “Gazeteci bu olumsuzlukları yazarsa turist, öğrenci yatırımcı tercihini Zonguldak’ta yapmaz” diyor Sayın Vali.

 

72 yıllık sorun havaalanına uçaklar inemiyor. 17 yıllık sorun Mithatpaşa Tüneli bitmiyor. 45 Km Ereğli-Zonguldak yolu 50 yıldır yapılıyor. 50 yıldır Zonguldak’ın miting alanı yok. Zonguldak’ın deresi yüz yıldır lağım kokuyor. Bakacakkadı da dünya ya Panel radyatör ihracatı yapan fabrikada ‘Rekabet’ için gerekli doğal gaz yok. Say sayabildiğin kadar.

 

İnsanların yaşam kalitelerine pozitif katkı yapacak gelişmeler yok değil. Ağır aksak ilerlese de var. Zonguldak ekonomisini kömüre bağımlı olmaktan kurtarmak için çok sektörlü arayış sürüyor. Üniversite, Tarım-hayvancılık, Ormancılık yol aldı. Sanayi ve turizm de ‘Kıpraşma’ var.

 

Bir şehrin valisi ‘Bürokrat’ kimliği ile ‘Geçici’ statülü ‘Şehri emin’ olsa da, basın mensuplarına yaptığı ‘Kentin sahibi olma’ konulu bu ‘İtidal/sağduyu’ çağrısını, ‘Seçilmişler’ ile ‘Tabela Dernekleri’ne de yapmalı.

 

Birlik ‘Laf’, ‘Demeç’, ‘Sohbet’ ve ‘Kağıt üzerinde’ kalmamalı. ‘Sevgi dili’ elbette mana ve manzara itibarıyla güzel... Ancak, ‘Hukukun üstünlüğü’ ve ‘Yaptırım’ her zaman geçerli akçe.

 

Bekleyelim görelim.

Haber : Adnan KÜÇÜKVAR 

Kaynak: Editör:
Etiketler: VALİ, TUTULMAZ,, SİYASET, ve, BASIN…,
Yorumlar
Haber Yazılımı