Haber Detayı
05 Temmuz 2018 - Perşembe 16:54 Bu haber 1217 kez okundu
 
‘Yapılandırmadan önce sicil affı istiyoruz’
- Haberi
‘Yapılandırmadan önce sicil affı istiyoruz’

Devamlı borç taksitlendirmesi çıkartılıyor diyen Bakkallar ve Tekel Bayileri Odası Zonguldak Şubesi eski Başkanlığı Şükür Küçükali, “Esnafın taksitlendirmeyi ödeyebilmesi için esnafın sicilinin bankalardan temizlenmesi gerekiyor “ dedi. 
Küçükali, “Genel Başkan Bendevi Palandöken, istese esnafın sorunlarını cumhurbaşkanına, başbakana, bakanlara rahatlıkla ulaşıp anlatabilir ama oğlunu milletvekili yapmak varken esnafın sorunlarını konuşabilir mi diyerek ortaya iddia attı.

Muhammet KARAPINAR 

Bakkallar ve Tekel Bayileri Odası Zonguldak Şubesi eski Başkanlığı Şükür Küçükali, hükümet tarafından çıkartılan borç yapılandırmasının bu halieyle hiç bir işe yaramadığını ve sadece zenginlerin işine yaradığı söyledi. Konuşmalarına şu ifadelerle devam eden Bakkallar ve Tekel Bayileri Odası Zonguldak Şubesi eski Başkanlığı Şükür Küçükali: “Esnaf için defalarca vergi borcu ve Bağ-Kur borcu taksitlendirmesi getirildi. Şimdi 5’inci dönem taksitlendirmesi yapılıyor ama esnafın borcu da taksitlendirmesi de bir türlü bitmiyor. Çünkü esnaf ödeme yapamıyor. Bunun sebebi şu; taksitlendirmeden önce esnafa sicil affı çıkartsınlar sonra Bağ-Kur ve vergi affı veya borç taksitlendirmesi yapsınlar. Esnaf sicil affı çıkmadan kredi kullanamıyor. Esnaf rahat nefes alamıyor. Borçlarını ödeyemiyor. Devamlı borç taksitlendirmesi çıkartılıyor ama esnafın taksitlendirmeyi ödeyebilmesi için esnafın sicilinin bankalardan temizlenmesi gerekiyor. Sicil affı çıkarsa esnaf bankalardan rahatlıkla kredi çekerler ve borçlarını kapatabilirler. Esnafa faizsiz kredi vereceğiz diyorlar ama bankaya gittiğimizde denilen krediyi kullanamıyoruz. Sonrada çıkıp esnaf için şunları yaptık diyorlar. Esnaf için hiçbir şey yapılmadı. KOSGEB’te bir zamanlar kredi verdi ama kimin kredi aldığını halen kimse bilmiyor. Esnafın hali hiç iyi değil her geçen gün daha da kötüye gidiyor. Bakkallar, ayakkabı ustaları, terzi veya kuaförlük gibi meslekler gitgide kötüye gidiyor. Resmi rakamlara göre Türkiye’de 2018 yılının ilk altı ayında 52 bin 987 esnaf kepenk kapatmış. İşyeri açan esnaf sayısı da 27 bin 815. Resmi olmadan kepenk kapatan binlerce esnafımızda var. Bakkallar ve Tekel Bayileri Odası Zonguldak Şubesi Başkanlığını 4 sene önce bıraktığımda 800 üyemiz vardı şimdi 450 üyemiz var. Bu sayı gitgide daha da azalacak. 
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 20 senedir başkanlık yapıyor ve bu dönem oğlunu milletvekili yaptı. Ama olan esnafa oluyor. Yani küçük esnafın sahibi yok. Genel Başkan Bendevi Palandöken, istese esnafın sorunlarını cumhurbaşkanına, başbakana, bakanlara rahatlıkla ulaşıp anlatabilir ama oğlunu milletvekili yapmak varken esnafın sorunlarını konuşabilir mi? Konuşmaz! Esnaf bitti sorun büyük demez! Bendevi Palandöken’in ailesi sorumlu olduğu binlerce esnafın ve ailelerin önüne geçmiş durumda. Esnafın sorununu dile getirmedi çocuğunun milletvekili olmasını sağladı. Aile önemli ama esnafında ailesi var sorumlu olduğun esnafların sorunlarıyla ilgilen! Zonguldak’ta 30 tane oda başkanı var bir defa çağırıp dertlerini dinlememiştir. Belki de 30 oda başkanının yarısı genel başkanlarını tanımaz. Önce esnafın sorunlarını çözün çözemiyorsanız başka öncelikleriniz varsa bırakın gidin mutlaka daha iyi görev yapacak arkadaşlarımız vardır. Esnafa bir şey verme ama her şeyi bekle böylem bir dünya yok” diyerek tepki gösterdi. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Yapılandırmadan, önce, sicil, affı, istiyoruz’, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı