İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber Detayı
14 Mayıs 2019 - Salı 12:22 Bu haber 4187 kez okundu
 
YEME BAĞIMLILIĞINA DİKKAT!
SAĞLIK Haberi
YEME BAĞIMLILIĞINA DİKKAT!

Yeme bağımlılığı günümüzde giderek daha fazla araştırılan, bağımlılık ile benzer nörolojik belirtileri paylaştığı düşünülen klinik bir görünümdür. Yeme bağımlılığının obezite ve yeme bozukluklarıyla ciddi bir ilişkisi olduğu düşünülmektedir.

Yeme bağımlılığı belirtilerinden bazıları şöyledir; önlenemeyen yeme isteği, duygusal olarak yemenin hazzı ve rahatlığı için tekrar yeme isteği, sağlık problemlerine rağmen aşırı yemeği sürdürme çabası, yoğun vazgeçme isteğine rağmen başarısızlık, kısa sürede ve hızlı yemek, miktar, sıklık ve zamanını kontrol edememe, diğer bireylerin dikkatini çekmemek için yalnız ve kaçamak yeme, suçluluk duygusu, vicdan azabı, özgüven kaybı sonucu aşırı yemeyi bırakmaya çalışma. Bu tür belirtileri gösteren bireylere yeme bağımlısı denilebileceği söylenmektedir. Bu bağımlılığın tedavisinde en önemli ilk adım farkındalık ve eğitim ile olur. Sağlıklı beslenme eğitimi verilmeli ve sağlıksız beslenmenin insan vücudunda oluşturacağı sağlık problemleri konusunda hasta bilgilendirilmelidir. Yeme bağımlılığının altında yatan duygusal, ruhsal, fiziksel ve psikolojik nedenler araştırmalı ve bu yolda psikolojik bir destek alınmalıdır. Ülkemizde obezite ciddi bir sağlık sorunudur ve yetişkinlerin yüzde 20’sinden fazlası obez, yüzde 34’ü fazla kiloludur.

Yeme bağımlısı olan tüm bireylerde kilo artışı meydana gelmesine rağmen, obez veya kilolu tüm bireylerin yeme bağımlısı olduğunu söyleyemeyiz.

Dört Yapraklı Yonca Grubu

Kaynak: Editör:
Etiketler: YEME, BAĞIMLILIĞINA, DİKKAT!,
Yorumlar
Haber Yazılımı