ZARARIN SORUMLUSU KİM!..
Haber
17 Ocak 2021 - Pazar 14:53 Bu haber 1919 kez okundu
 
ZARARIN SORUMLUSU KİM!..
GÜNDEM Haberi
ZARARIN SORUMLUSU KİM!..

ZARARIN SORUMLUSU KİM!..

İşte, ‘Yazıktır-günahtır’ denecek bir olay daha.

Milyonlarca lira harcanıp yapılan işlerin sökülmesi, yapılan işlerden vazgeçilmesi ve dikkatsizlik neticesi milyarlarca lira zarara sebebiyet verilmesi.

Zonguldak’ta trafik sorununu hafifletmek ve çevre ulaşımını rahatlatmak için başlatılan Zonguldak-Filyos karayolu çalışmaları sürüyor.

Bilindiği gibi T1-T2 Tünelleri ile Kilimli Aslankayası Tünelleri ham olarak bitip, ulaşıma gayri resmi açılmıştı.

Diğer taraftan Aslankayası Tüneli sonrası gözler Uzunkum mevkiinde yıkılan Hasan Ali Yücel Okulu sahasındaki T0 tüneline çevrildi.

T0 Tüneli girişindeki viyadük ayakları, çıkışında ise sahil yolu çalışmaları 7/24 esasında sürüyor.

Bu arada, T0Tüneli çıkışında Uzunkum-Kilimli arasında, sahile önceki müteahhitin dalgakıran mahiyetli döktüğü kayalar yeni müteahhitçe söküldü, viyadük ayaklarına taşındı.

“Rüzgar ve fırtınalı havalarda kabaran dalgalar, kaldırılan kayaların olduğu alanda yeni yapılan yolu bozar.” Eleştirilerimiz havada kaldı.

Dün gece itibarıyla kabaran deniz dalgaları ham yolu bozdu.Yapılan yatırımlar boşa gitti.

Şimdi, dalgaların daha fazla zarar vermemesi için yoğun gayret var.

Şimdi, taşınan molozlarla deniz doldurulmaya, dalgaların vereceği zarar azaltılmaya çalışılıyor.

Peki, bunca zaman kaybı ve maddi zararın sorumlusu kim?

KONTÖRLÜ KARTLAR ve VATANDAŞIN SAHİBİ

Zonguldak Belediyesi Özel Halk Otobüsleri ihalesi yapıldı ve semtlere yolcu taşıma işi başladı. ‘Yiğitlerin değil sorunların harman olduğu şehir’de  iyi bir gelişme bu. Konu ile ilgili ‘geçmişten kalan’, ‘gelecekte oluşacak’ sıkıntılar olacak elbette.

Yüklenici firma, büyük bir risk alarak yatırım yaptı. Pandemi süreci gerçekten yatırımcı için riskli ortam. Hayat pahalılığı, işsizlik, karakış cabası…

Gazeteci olmam yanında emeklilerin temsilcisi olmam itibarıyla elbette ve özellikle takip edeceğim konular var. 1)Yaşlı ve emeklilerin taşınması. 2) Eski şirketten kalan sorun, ‘vatandaşın elinde kalan kontör yüklü kartlar’.

Kontör yüklü kartlar için belediye, ‘Mağdur etmeyeceğiz’ demişti.

‘Mağdur etmeyeceğiz’ lafı iktidar yandaşı partinin ‘Askıda ekmek’ edebiyatı gibi ‘Laf-ı güzaf’ oldu. ‘Kontörlü kartlar’ Otobüs ihalesi şartnamesine girmedi.Yüklenici firma, kontörlü kart satışına başladı.

Bu gün itibarıyla, elinde ‘Kontör yüklü kart’ olan vatandaşlar belediyeye gidiyor. Belediye, ‘Eski şirket kartları/paraları iade etmedi’ deyip, adres gösteriyor. İhale öncesi süreçte, eski şirketin 3.5 milyon lira civarında kontör kartı verdiği söyleniyordu.

Ne olacak şimdi?

Vatandaş yine ‘Lastik top’ mu yapılacak? Tüketiciler Derneği’nin ‘Vatandaşın gazını alacak’ açıklamalarıyla zaman kazanılacak, belediye - eski şirket sorumlularının ‘Çene suyu çorba’ türü açıklamaları ile konu gebertilecek mi?

Hz. Ömer’in bir vecizi geldi aklıma.

Kenar-ı Dicle’de bir kurt aşırsa bir koyunu;/Gelirde adl-i ilahi Ömer’den sorar onu…

Siyasi yozlaşma hangi katta olursa olsun; gereken yerde iseniz (makam/mevki/yetki) ve görmüyor, görmezden geliyorsanız, bunun vebali büyüktür.

Yer ‘Kenar/ı Dicle’ değil, Zonguldak’ın göbeğidir. Koyun muamelesi reva görülmemeli, hakkı gasp ettirilmemeli vatandaşın. ‘Ben O Ömer değilim’ dememeli seçilmiş ve atanmış…

İl Ticaret Müdürü bu konuya ne diyor?

Bu vatandaşın bir sahibi olmalı değil mi?

Konuya devam edeceğiz.

 

AŞI OLABİLECEK MİYİM?..

 Ülkemizde yaygın uygulamaya başlanan Çin mahreçli CoronaVAK isimli aşı yanında; dünya da çeşitli ülkelerin icat ettiği 5 çeşit aşı kullanılıyor.(Alman Biontect’in Pfizer, ABD’li Moderna, İngiliz-İsveç firması Astra Zeneka, Oksford’un geliştiriği aşı ile Rusya’nın Sputnik V aşısı) Aşı pazarında pazarlıklar nasıl yapılıyor bilinmiyor. Etki oranları konusunda da rivayetler muhtelif.

Ben aşı olacak mıyım? Doktor olan damadım, “Dedikodulara bakma, ilaçların çoğu ithal. Aşı ile kötü bir yükleme yapacak olsalar, bu güne kadar yapmışlardır. Aşının yüzde yüz değil, yüzde 20 olumlu tesiri olsa da iyidir. Ben aşı oldum, tavsiye ederim’ dedi.

Ancak, 65 yaş üstü kategori içindeyim. ‘Aşılanacak kişiler programı’ çerçevesinde bana ‘Bu yıl sıra gelir mi?’

TV’lerde meşhur kişilerin reklamlı aşıları yanında sağlık personelinin aşılaması başladı, sürüyor.

Aşılama programında, reklam aşılamaları dışında birinci sırada sağlık çalışanları var.

2. sırada Yaşlı, engellileri koruma evlerinde kalanlar ve çalışanlar(85 yaş ve üstü, 80-84 yaş grubu, 75-79 yaş grubu,70-74 yaş grubu, 65/69 yaş grubu.)

Çin’den gelen 3 milyon doz aşıdan faydalanmam için büyük ihtimalle e-devlet ve e-nabız kayıtlarında da ‘Covid-19 pandemik aşılaması için öncelikli grupta değilim.

Velhasıl-ı kelam, içinde bulunduğum 65 yaş üstü grubunda Türkiye genelinde 7.5 milyon kişi bulunuyor.

Gelen 3 milyon doz aşı var. Sağlıkçılar ve siyasetçiler ilk basamakta olduğuna göre;6 milyon vatandaş bu sefer bekleyecek. Çin’den 12 milyon doz aşı daha gelirse, 65 yaş üstü ancak aşılanır.

İlginç bir konu daha. Bu aşı işinde bile ‘Yaş grupları’ planına, açıklamalara uyulmuyor.

‘Önce hak/hukuk ve halk/millet’ nutukları atanlar, aşı kapma/yaptırma yarışına girdiler.

İlginç ve hayret bir şey!..

Karar verdim. Aşı olacağım.Ancak; olabilecek miyim!..

Sıra ne zaman gelir bilmem!

AVM’LERDE YAPRAK DÖKÜMÜ BAŞLADI

Pandemi süreci sadece insanları can/sağlık, cüzdan/para arasında sıkıştırmadı. Kurum ve kuruluşlarda nasibini aldı bu karamsar ortamdan. Kötü hava şartları, İşsizlik, hayat pahalılığı da tuzu biberi oldu.

Günlük kazancıyla evinin iaşesini sağlamak için uğraşanların işsiz kaldığı bir ortam da, alış-veriş merkezleri(AVM) de zorlu sürece girdi. Pandemi önlemleri nedeniyle eskisi gibi ‘Uğrak’ olmayan AVM içindeki mağazalar kapanmaya başladı.

Pnemi dolayısıyla haftada 5 gün açık olmanın yanında, internet üzerinden alış verişin alışkanlık kazanmasıyla, AVM’lere olan ilgi düştü.Kiralarını ciro üzerinden ödeyenlere inat, yüksek kira ödeyenler, siftahsız kapattıkları günler nedeniyle genel gider faturalarını ödeyemez duruma geldikleri öğrenildi.

Ekonomik sıkıntıların başladığı bu dönemde, birçok firmanın, AVM’lerde ki yerlerini kapatmak için sözleşmelerinin dolmasını bekledikleri ileri sürülüyor.

 

ZONGULDAK’IN GÜZİN ABLASI İŞKUR’U, YARDIM SANDIĞI …

Kiminin sorunu maddi, kiminin manevi. Kimi kafasına takılan soruya cevap aramak için koşturur. Kimi içinde bulunduğu sorundan kurtulmak için. Kiminin paraya ihtiyacı var, kiminin yoldaşa, morale.

Arayışı bitmez insanoğlunun.

Hatırladınız mı Güzin Sayar’ı. ‘Güzin Abla’ köşesiyle meşhur olmuştu. İnsanların kafasına takılan sorulara cevap arar, tavsiyelerde bulunurdu.

Toplumun bir parçası, gazete neşesi, okur eğlencesi, insanların güvencesi olmuştu.

1999’da Türkiye Olimpiyat Komitesi, ‘Toplum kabulü’ nedeniyle ‘Fair Play’ ödülü bile verdi Güzin ablaya.

İl İnsan Hakları Kurulu üyesi iken. bazı toplantılar, başvuru olmadığı gerekçesiyle ertelenirdi. Düşünebiliyor musunuz, yaşam kalitesinin yerlerde süründüğü Zonguldak’ta, ‘İnsan hakkı ihlali’ olmuyordu(!)

Oluyordu da… Vilayet konağına gitmektense, belediye başkanı veya sendika başkanına gidiyorlardı.  

Bu gün de toplum katmanlarının çoğu sıkıntı içinde. Pandemi, hayat pahalılığı, işsizlik, karakış... İnsanlar, maddi-manevi arayışları için bu gün de arayış içinde. Ancak, beklenti moral ve tavsiye değil. Arayış odağında iş, aş var, şikayet var.

Şimdilerde iki adres var beklenti, şikayet ve arayışlar için.Biri Ankara’da Cumhurbaşkanlığı İletişim Kerkezi (CİMER), diğeri Zonguldak’ta Ak Parti İl Bakanlığı..

Zonguldak’ta 75 bin üyesi olan Ak Parti’nin il Başkanı Zeki Tosun, adeta Güzin Abla gibi. İŞKUR merkezi, Aile sosyal Yardım merkezi gibi… Yakalayanın elinde kalıyor. Telefonlar, mektuplar, bizzat gelenler…

‘Ödediği vergi kadar yatırım alamayan Zonguldak’ın, bu gün itibarıyla tünel, viyadük, köprü, liman içi düzenlemesi, dere temizliği, havaalanı pisti, asfalt gibi temel ihtiyaçlarına el atılmasına rağmen, iktidar aleyhindeki aleyhte tezahüratın artma nedeni; işsizlik, hayat pahalılığı ve geçim sıkıntısı.

İl Başkanı Zeki Tosun. Zonguldak’ın Güzin Ablası, Tosun abisi, yardım kapısı.

Teşkilatın üye sayısı yakında 100 bin olur. Ancak, taşıma suyla döndürülen değirmen; yapılacak tencere seçimini kazanmaya yeter mi?

Allah, herkese kolaylık versin.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ZARARIN, SORUMLUSU, KİM!..,
Yorumlar
Haber Yazılımı