Haber Detayı
15 Mayıs 2019 - Çarşamba 17:33 Bu haber 3086 kez okundu
 
ZONGULDAK’I CHP TEMSİL EDECEK
Seçim yapıldı. Türkiye Belediyeler Birliğinde Zonguldak’ı CHP’li Nuri Tekin(Alaplı), Çetin Bozkurt(Devrek), Mustafa Aydın(kandilli), Sabahattin Adıyaman(Muslu) temsil edecek.
- Haberi
ZONGULDAK’I CHP TEMSİL EDECEK

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), 1945 yılında belediyecilik alanında faaliyet göstermek üzere kamu yararına bir dernek olarak kurulmuş ve belediyelerin hak ve menfaatlerini dernek çatısı altında korumaya yönelik olarak belediyecilikle ilgili faaliyetlerini 57 yıl dernek statüsünde sürdürmüştür.

Türkiye Belediyeler Birliği, Türkiye’deki bütün belediyeleri tek çatı altında toplamak amacıyla Bakanlar Kurulunun 21 Ağustos 2002 tarih ve 2002/4559 sayılı kararıyla mahalli idare birliği statüsüne kavuşmuştur.

Mahalli İdare Birlikleri Kanunu’nun 26.05.2005 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesi Tüzüğü’nün onaylanmasıyla: Türkiye Belediyeler Birliği, ulusal ve uluslar arası düzeyde belediyeleri temsil etme yetkisine sahip ve bütün belediyelerin doğal üyesi olduğu tek mahalli idare birliği özelliğine kavuşmuştur.

TBB’nin görevi özetle ‘Belediyeciliğin geliştirilmesi amacıyla her türlü faaliyet ve girişimde bulunmak’ olarak yorumlanmaktadır.

Zonguldak’ta da dün 25 Belediye’nin 315 başkan ve meclis üyeleri Zonguldak Belediye Meclis Salonunda toplanıp, Birlik yönetimini belirledi.

Zonguldak’ta 25 Belediye’nin 13’ünü Ak Parti, 11’ini CHP bir tanesini İYİ Parti Kazanmıştı.

Zonguldak Belediyesi Meclis Salonu’nda yapılan seçimde Divan Başkanlığı’nı Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, katipliklere Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş ve CHP’li Ereğli Belediye Meclis üyesi Yaşar Balcı yaptı.

Toplam 314 oyun kullanıldığı seçimlerde CHP’nin listesi 160 oy alırken, AK Parti’nin listesi 154 oy aldı. 1 geçersiz sayıldı.

AK Parti’nin verdiği listede Ali Bektaş, M. Gökhan Demirtaş, Satılmış Gebeş, Vural Kundakçıoğlu yer alırken, CHP’nin listesinde ise Nuri Tekin, Çetin Bozkurt, Mustafa Aydın, Sebahattin Adıyaman yer aldı.

AK Parti ile CHP’nin iki ayrı liste halinde seçime girerken, CHP’den asil üyeliklere; Nuri Yekin (Alaplı Belediye Başkanı), Çetin Bozkurt (Devrek Belediye Başkanı), Mustafa Aydın (Kandilli Belediye Başkanı), Sabahattin Adıyaman (Muslu Belediye Başkanı). Yedek üyeliklere;  Adnan Akgün (Çatalağzı Belediye Başkanı), Oktay Albuz (Bakacakkadı Belediye Başkanı) Meclis asil üyeliklere;  Deniz Dilaver. Meclis üyesi yedek Ozan Demirtaş. 160 oyla seçildi.

AK Parti TBB Belediye Başkanları ve Meclis Üyeleri asil be yedek aday listesi ise şu şekilde; Belediye Başkanı Asil; Ali Bektaş (Kozlu Belediye Başkanı), Gökhan Demirtaş (Gülüç Belediye Başkanı),Satılmış Gebeş (Çaydeğirmeni Belediye Başkanı), Vural Kundakçıoğlu (Beycuma Belediye Başkanı).Belediye Başkanı Yedek; Servet Üstün, Ertan Aydoğan. Meclis Üyesi Asil: Havva Yılmaz. Meclis Üyesi Yedek Sariye Eryiğit olarak listede yer aldı.

Gözlemciler, AK Parti’den toplamda 187, CHP’den de 140 üye oy kullanması gerekirken, AK Parti’den yaklaşık 20 oyun CHP’ye verildiğini ileri sürdü.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ZONGULDAK’I, CHP, TEMSİL, EDECEK, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı