ZONGULDAK’TA AK PARTİ, CHP ve DİĞERLERİ google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
13 Ekim 2020 - Salı 17:07 Bu haber 1668 kez okundu
 
ZONGULDAK’TA AK PARTİ, CHP ve DİĞERLERİ
GÜNDEM Haberi
ZONGULDAK’TA AK PARTİ, CHP ve DİĞERLERİ

ZONGULDAK’TA AK PARTİ, CHP ve DİĞERLERİ

Zonguldak’ta seçimler yine Ak Parti ile CHP arasında geçecek.

Elbette ‘Cumhur İttifakı’ ile ‘Millet İttifakı’ edebiyatı yapılacak. Ancak, ‘İttifak uzantılarının’ yani ittifakı oluşturan ‘Diğer’ partilerin, kendilerini öne çıkart(a) mayacakları şimdiden belli. Çünkü, şu ana kadar seçmenin dikkatini çekip ‘Vay be!’ dedirttikleri hiçbir hizmet teklifi ve tenkitleri yok.

Millet İttifakı’nın, Zonguldak merkez, Kilimli ve Kozlu’da seçim kaybetme nedeni, ‘Kaybetmek’ üzerine ittifak çalışması yapmalarıydı. CHP ile İYİ Parti kâğıt üzerinde göründüğünün ötesinde, adeta birbirlerini yıpratmak için sahada ter döktüler. Eski Vali olan İl Başkanı da seyretti gelişmeleri. Nihayetinde ‘Muhaliflerin diskalifiyesi’ neticesi, koltuğu ‘Deruhte’ etmenin yolunu buldu.

Politikacının tariflerinden biri de, ‘Tavlamasını bildiğin gibi harcamasını bilmek sanatıdır’.

İP, seçimi kazanmakla değil, meclise sokacağı birkaç üye ile rüştünü ispat yolunu tuttu. Şimdi de ‘Üye sayısı’ ile  ‘Fiyaka’ yapmaya çalışıyor. İP, Zonguldak’ta siyasete renk katar o kadar.

Üye sayıları, ‘Demokrasi’ işleyen partilerde değer kazanır. Milletvekilleri, belediye başkanlarının parti sultalarınca belirlendiği yerde, üyen yüz bin olsa ne yazar? Vekil ve başkan adaylarını tabana seçtirebiliyor musun? İşte ‘Demokrasi’ o. Gerisi ‘Demokrasicilik’ oyunu.

İnşallah, siyasi partiler ve seçim kanunu, ‘Seçmene saygı’ çerçevesinde değiştirilir…

Gelelim ‘Üye’ meselesine. ‘Üye olmak’ ile ‘Oy almak’ farklı bir şey. AK Parti’nin Zonguldak’ta 70 bin üyesi var/mış… İl Başkanı Sayın Zeki Tosun açıkladı. Hedef 80 bin imiş. Bana kalırsa, bu ekonomik darlık devam ederse yüz bin bile olur. Sayın Tosun, Zonguldak’taki “Kayıtlı ‘İşsiz’ sayısını” açıklamalı bence. Son 10 yıldır giderek artan 50 bin kayıtlı işsiz var Zonguldak’ta. CHP Genel de iktidar olsa, CHP’nin de üye sayası 70-80 bin olurdu.

Düşünün, Zonguldak’taki emekli sayısı 160 bin. 160 bin emeklinin yarısı, geçimini temin için ikinci bir iş yapıyor, yarısı da iş arıyor. Yani, ‘50 bin kayıtlı işsiz’ yanında en az ‘50 bin de gizli işsiz’ durumunda emekli insan var… Kendisine, çocuğuna bir iş kapısı yaratmak için, değil ‘İktidar Partisi’ne, iş kapısı bulacak her partiye üye olurlar… Var mı itirazı olan!

Bu gün itibarıyla İktidar ve muhalefet partileri, sürekli ‘Saha’ turu yapıyorlar. Vatandaşın ‘İleriye dönük’ fikir ve zikrini ölçmeye çalışıyorlar. Vatandaş, siyasetçiye ‘Ekonomik darlık’ ve ‘Eğitimdeki karamsarlık’ diyor. İktidarın il ve merkez ilçe başkanları sürekli sahada tespit yapıyor. Hiç duyuyor musunuz, ‘Vatandaş karnım aç diyor’ dediklerini.

İl kongresine hazırlanan iktidarın il başkanı, CHP’yi eleştirip, ‘Bir şey yapmadılar’ manasında atışlar yapıyor. Dere ıslahı, liman içi düzenleme, asfalt çalışması elbette güzel işler. Ancak, daha ziyade ‘Zonguldak Belediyesi değil; devlet eliyle/merkezi idare yoluyla gelen hizmetler bunlar.

Aslında bu hizmetleri, AK Parti iktidarı 10-15 yıl önce de; elinde olan merkezi hükümete yaptırabilirdi. CHP’li bir belediye olduğu için, ‘CHP prim yapmasın’ diye bu güne kadar bu hizmetler gelmedi.

Mesela, şehrin göbeğinde ‘Eşek ölüsü’ gibi yıllardır yatan Lavuar Alanı. CHP’li Belediye döneminde projesi bile yapılmıştı. ‘İnsanların yaşam kalitesine pozitif dokunacak hizmetlerin engellenmesi’ değil mi bu?

Doğan çocuğun ilkokul mezunu olduğu bu çağda, sandığa gidecek seçmen, “Bu gün olduğu gibi dün de hükümet sizdiniz, neden hizmeti aksattınız?” demeyecek mi?

Siz, dün “Yapmadığınız işler” için ‘Hizmet’ derseniz, karşı tarafta “Zonguldak’a gelmemiş 3 ay 18 gün görevde kalıp maaş almış, görünmez Özel Kalem Müdüründen” bahis eder elbette.

Siz, ‘CHP hizmet etmedi’ diye ahkâm keserseniz, karşı taraf elbette ‘Peki neden bizim fen işleri müdürümüzü başkan yardımcısı yaptınız?’ diye frikikten gol atmaya kalkar.

İktidarın(Cumhur İttifakı) MHP kanadında gelişmeler eskiyle aynı. Zonguldak’tan Zeki Çakan’ın vekil çıkması kimseyi şaşırtmasın. Secaattin Gonca’ya belediye başkanlığı kaybettiren operasyon, vekil seçimlerinde iktidar partisine uygulandı. İktidarın küçük ortağı gibi görülen MHP, Zonguldak’ta seçimlere/siyasete renk katar o kadar.

Yani, Zonguldak’ta toparlanma sürecine girecek bir CHP ile AK partiden biri üç vekil çıkartır. Zonguldak’ta CHP, Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun ile Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık ve Vekil Deniz Yavuzyılmaz ile yürüyor. Düşünün bir faal il başkanı ile diğer ilçelerin devreye girdiğini…

Yeni kurulan partiler ve Saadet Partisi var. Saadet Partisi, gerçekten de ‘İdeoloji fidanlığı’ görevini iyi yapıyor. Bilinçli-dürüst ve çalışkan bir ‘Taraftar’ gurubu var. Sayıları her zaman olduğu gibi artacak.

 

 

AYAKTA VE MASKESİZ YOLCU ALANLAR

Bir işi yarım yamalak yapmak ile tam yamalak yapmak arasında ne fark var?

Nihayetinde ‘Yamalak’ bir durum var ortada. ‘Yamalak’,  ‘yarım bırakılmış iş’ manasında kullanılır genelde.

Ereğli ilçe hıfzıssıhha Kurulu yaptığı toplantı ile pandemi konusunda yeni uygulamalar için kararlar almış.

Madde 3: Ayakta ve maskesiz yolcu alındığının ve maskesiz şoförün tespiti halinde15 güne kadar aracın trafikten men edilmesine, şoförün de 15 güne kadar araç kullanmasının engellenmesine…

Cümle çok ustaca ve ‘Allengirli’ kullanılmış.

‘Ayakta ve maskesiz yolcu alındığında…’ cümlesi allengirli.

‘Ayaktaki yolcular maskeli ise’ cezai müeyyide uygulanmayacak mı?

Yani, araçlarda ‘Balık istifi yolcu taşımak serbest’ mi?

Gerçekten de ‘Ustaca’ yazılmış bir açıklama. Tamamen ‘Denetçi’nin keyfine bırakılmış bir açıklama.

Denetçinin bile ‘Kanun koyucu net yazmamış, ben niye sürücü ve yolcu ile tebelleş olayım’ diye düşünmesi çok doğal.

Aslında metni hazırlayan, yazdığı metni bir daha mutlaka okumuştur. Okunduğunda ‘Anlaşılır’ bir açıklama, bu haliyle piyasaya sürüldüğüne göre…

Ben Ereğli Kaymakamı Sayın İsmail Çorumluoğlu’na, soruyorum ‘Ayaktaki yolcular, maskeli yada maskesiz olmaları fark eder mi? Cezai müeyyideye çarptırılacaklar mı?

‘Hayret verici’ ve ‘İlginç’ açıklama…

 

GEÇMİŞ OLSUN İBRAHİM IŞIK

Saadet Partisi’nin Zonguldak ve havalisinde karada, havada, denizde ve her yerde bana göre ‘Medar-ı iftaharı’ bir partilisi.

İbrahim kardeşim gerçekten de savunduğu davayı yaşamanın ötesinde yaymak için gayret sarf eden biri. Cefakar ve vefakar sözcükleri onun için hafif kalır. Naif yada çok nazik bir dostum benim.

Kozlu /Ilıksu’da birlikte dinlediğimiz Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş’ın yazdığı ‘Kod Adı İstanbul Sözleşmesi’ adlı kitabından istediğimi belirtmiştim kendisine.

Önceki gece aradı ve ‘Hakkını helal et, dağıtıma başladım. Kitabın yarın elinde olacak inşallah’ dedi.

Ertesi gün TÜM EMEK DER’de İbrahim kardeşimi beklerken, duydum ki ‘Kalp krizi’ geçirmiş.

Dün sabaha karşı fenalaşıp Üniversite Hastanesi’ne(BEÜ) kaldırılan Işık, yapılan tetkikler neticesinde, bir damarın tıkanıklığı nedeniyle ‘Anjiyo’ yapıldı.

Dün yoğun bakım ünitesinde kalan Işık, bu gün yapılacak tetkikleri neticesinde servise çıkartılabilecek.

Dostum İbrahim Işık kardeşime geçmiş olsun. Allah şifalar versin. Amin.

 

MERDİVENALTI MASKE VE ÇOCUKLAR

COVİD süreci hayatın her evresini yeniden yapılandırdı.

Rakamlar ve yaşam yeniden şekillendirildi. Tüm teknik ve istatistik veriler yanında, gelecekle ilgili düşünceler yeniden şekillendirildi.

Çalışma hayatı ve eğitim-öğretim ise en çok gündemi işgal eden konular arasında yer aldı.

Uzaktan eğitim- yüz yüze eğitim gibi ‘Geleceği’ belli olmayan bir ‘Uygulama’ girdi hayatımıza. Okulların fiziki yapısı, derslikler, öğretmen ve öğrenci sayılarının, pandemi’ye göre yeniden tarif ve tasnifleri yapılıyor.

Pandemi önlemleri anasında yer alan ‘Maske-Mesafe-hijyen’ materyallerinin öneminden çok özellikleri gündeme giriyor.

Tartışma konuları arsında okullardaki ‘Öğretmen sayıları’ ile ‘Maskelerin önemi ve özellikleri’ var.

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan Sayıştay 2019 raporlarında, öğretmen ihtiyacının 138 bin 393 olarak belirtilmesine rağmen ‘Norm kadro fazlası öğretmen’ sayısının 45 bin 141 olduğuna dikkat çekip, 81 bin ücretli öğretmen oluşunu eleştirdi ‘Kimse öğretmen fazlasından’ bahsedemez dedi.

Geylan, 45 bin norm kadro fazlasının, öğretmen fazlalığı değil; öğretmen atama ve nakillerindeki planlama eksiğine dayandığını söyledi.

İlginç değil mi?

Diğer taraftan ilkokullar, köy okulları, 8.ve12. sınıflar ile özel gereksinimli çocukların okullarında yüz yüze eğitimin aşamalı başlamasıyla çocuklarda Maske olayı yeniden gündeme girdi.

Mevsimsel hastalıkların olduğu bir dönemde, maske kullanımının önemine değinen uzmanlar, merdiven altı üretim maskelerle de mücadelenin şart olduğunu ileri sürüyor.

Uzmanlar, halk sağlığını hiçe sayan merdiven altı üretici ve satıcılarla da mücadelenin şart olduğunu söylüyorlar.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ZONGULDAK’TA, AK, PARTİ,, CHP, ve, DİĞERLERİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı