Haber Detayı
11 Şubat 2019 - Pazartesi 19:31 Bu haber 3759 kez okundu
 
ZONGULDAK’TA İŞSİZ-EMEKLİ VE ÇALIŞAN SAYISI
GÜNDEM Haberi
ZONGULDAK’TA İŞSİZ-EMEKLİ VE ÇALIŞAN SAYISI

ZONGULDAK’TA İŞSİZ-EMEKLİ VE ÇALIŞAN SAYISI

2019’un matematiği içinde yer almak isteyenlerin  ‘Her türlü’ mücadelesi sürüyor.

Parti içinde rakipleri var, parti dışında rakipleri var.

Ancak, bu güne kadar belediye meclis üyeliklerinin bu kadar öne çıktığı olmamıştı hiç. O kadar ileri çıktı ki, meclis üyelikleri için adeta ‘Milli Mücadele’ yapılıyor.

Siyasi partiler, adayları kadar önem veriyorlar meclis üyelerinin yapılarına. Birinci derecede, partilerini yarın satmayacak tipleri, partilerinin yanında olacak isimleri arıyorlar.

Elbette, partidaşlık ayrı siyaset ayrı. Malumu aliniz, makam ve para insanı çok çabuk bozan iki önemli faktör. Bazı koltuklar, insanların birden bire kendilerini dev aynasında görmelerine sebep oluyor.

Siyaset makamı, en zor günlerini yaşıyor. Hele Zonguldak gibi 629 Adımlık Şehirlerde partiyi tartışmaya açmak zor.

Zonguldak, gerçekten de Cumhuriyetin ilk yıllarında gördüğü ilgiyi göremeyen illerin başında geliyor. Zonguldak, Cumhuriyetin ilk yıllarında ‘Endüstri’ merkezi ilan edilmiş ve yatırımlar buna göre yapılmıştı. Fevkani köprüsü, ÇATES, Filyos Ateş Tuğla, Çaycuma SEKA, Kardemir, Erdemir, Devlet Demir yolları, Ereğli Kömürleri işletmesi vs… Bunlar bölgenin pilot/hizmet bölgesi olması dolayısıyla gelen hizmetler.

Bu gün bakıyor musunuz manzara-i umumiye’ye… Her gün artan nüfus ve araç ile bina sayısına rağmen, insanların yaşam kaliteleri düşüyor.

Aslında, tüm bu olumsuz gelişmeler, bürokrasinin olduğu kadar siyasetin kontrolünde yapılıyor.

Maalesef Zonguldak’ta, siyaset ve bürokrasi kadar olaya müdahale yetkisine sahip sivil toplum kuruluşlarının sessiz kalışı, Zonguldak’tan ‘Zongalık’a dönüşte büyük etken olmuştur.

Zaten, siyaset ve bürokrasinin olaya bakışını ‘Şehrin matematiği’ açısından bakınca görmek mümkün...

Şehrin nüfusu 600 bine dayandı.

Şehrin dinamiklerine rakam olarak baktığımızda, ortada bir çarpıklık var.

Şehrin dinamiklerinin çoğu yok ortalıkta.

Zonguldak genelinde çalışan sayısı(Sigortalı:103 bin, esnaf:13 bin, memur: 21 bin) 137 bin.)

Zonguldak’ta emekli sayısı 160 bin. Zonguldak genelinde işsiz sayısı 50 bin.

Sadece bu rakamlar, Zonguldak’ta ‘Huzur’ açısından bir sıkıntı olduğunun resmidir. Bu en büyük sorundur.

Diğer sorunları kenara koyun. Trafik, kanalizasyon, yol, miting alanı, hemzemin geçitler vs…

Çalışan açısından bakın sorun, emekli açısından bakın sorun, işsiz açısından bakın sorun…

Düşünebiliyor musunuz, işsiz deyince akla hiç işi olmayan gelir değil mi? Emeklinin yarısından çoğu, kendine yeterli maaş alamadığı için, ‘İşsiz’ kategorisinde iş arıyor.

Olayı gündeme getirişimin nedeni, ‘Böyle gelmiş böyle gitmez’ demek içindir.

İktidar ya da muhalefet, bu rakamları göz önüne alarak, ‘Hizmet’ projelerini hazırlamalıdır.

Çalışan, işsiz ve emekli’ açısından olaya bakılmazsa, Zonguldak’ta ‘kaliteli yaşam’ için adım atamazsınız.

Adet yerini bulsun’ türünden yapılan çalışmalar neticesinde Zonguldak ‘629 Adımlık Şehir’ durumuna geldi.

Seçmenin, karşısında kim olursa olsun, dinlerken; bu rakamları unutmaması gerekir.


AK PARTİ ‘MÜLAKAT’ İÇİN SABAHLADI

Zonguldak genelinde üye sayısı açısından en güçlü parti olan AK Parti, belediye meclis üyeliği açısından da yoğun başvurulara sahne oldu. Adayını erken açıklaması açısından propaganda önceliğini yakalayan iktidar partisi, iç çekişmeleri izole yanında, hizmet projeleri üzerinde yoğunlaşıyor.

Zonguldak genelinde en çok belediye meclis üyesi aday adayı başvurusuna(738) sahip AK Parti kadın(122), genç(45) ve engelli(11) kotalarını da en iyi kullanan parti konumunda yer aldı. Gözlemciler, Kadın, genç ve engelli üyelerin listenin başlarında yer almasının kuvvetle muhtemel olduğunu belirttiler.

Ak Parti kurmayları önceki gün sabaha kadar il merkezinde aday adaylarının mülakatlarını gerçekleştirdi. Heyetin oluşturduğu notlar ve taslak liste, Genel Merkez Teşkilat Başkan yardımcısı Mustafa Ataş tarafından Ankara’ya getirildi. Gözlemciler, yapılan değerlendirmeler neticesinde, Ankara’da da ikinci bir mülakat olabileceğini ileri sürdüler.

Diğer taraftan, parti içinde geniş tartışma ve eleştirilere hedef olan isimlerin Abdülkerim Gün ve Abdullah Karagüzel) oy kaybına neden olacağı için listelere alınmaması ve il genel meclisi listelerine sokulmaya çalışılacağı öğrenildi. Her iki ismin belediye meclis listesine girmesi halinde 6-7 ismin listeden istifa edecekleri öğrenildi.


AKDEMİR VEDA TURLARINDA
 

CHP’nin yeniden Zonguldak Belediye Başkanlığı için aday göstermediği Muharrem Akdemir, geri sayıma geçti ve veda turlarını başlattı. İlk olarak partili aday olan başkan adaylarına mektup gönderen Akdemir, basın mensuplarından sonra merkez mahalle muhtarlarıyla hafta sonu Yenice’de yemek yedi. Sekiz yıla yakın birlikte çalıştığı muhtarlarla hatıraların yad edildiği yemekte siyaset geri planda kaldı.

Akdemir, dün de Muslu, Çatalağzı ziyaretlerinde bulundu. Bu hafta merkezde çeşitli kurum ve kurulmuşları ziyaret edecek olan Akdemir, önümüzdeki hafta veda ziyaretlerini tamamlayacak.


İSMAİL EŞREF KARANTİNA DA

Zonguldak Belediye Başkanlığı için DSP’den adı geçen Zonguldak eski Belediye Başkanlarından İsmail Eşref, mahallelerde yaptırdığı anket çalışmasını sürdürürken, CHP’li kurmayların başlattığı baskı operasyonları da sürüyor.

CHP kurmayları, İsmail Eşref’in cep telefonunu yayıp, baskı yapmalarını sağladı.

Bilindiği gibi, DSP’nin ülke genelinde ‘Atılım yılı’ ilan ettiği 2019 için, tüm illerde seçime yoğunlaşmıştı… Zonguldak’ta da, İsmail Eşref’in adaylığında oluşturulacak listeye Eski vekillerden Harun Akın, Mevcut Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, CHP Belediye Başkan aday adaylarından Ali Uzun’un destek vereceği kulislere girmişti.

İsmail Eşref’in anket çalışmalarını yarın itibarıyla bitirip, kamuoyuna açıklama yapması bekleniyor.


ERKMEN’LE İDDİAYA GİRDİK

 

CHP ile İttifak çalışmalarının sonuna gelen İYİ parti, Zonguldak Merkez ve Ereğli Belediyesi dışında çalışmalarını tamamladı.

Dün akşam itibarıyla merkez ve Ereğli için CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz başkanlığındaki ekiple görüşen İYİ Parti kurmayları, bu gün gelişmeleri kamuoyuna aktaracak.

Bu arada ‘Kulis’ başlığı ile İYİ Parti İl Başkanı Sayın Yavuz Erkmen ile dün yaptığımız bir sözleşmeyi de aktarmış olalım.

Sayın Erkmen’in ‘Kozlu’da kazanacağız’ iddiasına ‘Biraz zor’ deyince, yönelttiği ‘İYİ Parti Kozluda kaybederse sana yemek ısmarlayacağım. Kazanırsa sen ısmarlayacak mısın?’ sorusuna, ‘Tamam’ dedim. Kozlu, denk güçlerin mücadelesi şeklinde geçecek. Meclis listeleri açıklandıktan sonra, partiler arası ‘Taban kayması’ yaşanacak en önemli yerlerden biri.


AZADE SANATSEVERLER İLE BULUŞACAK


Zonguldak Sanat Tiyatrosu tarafından AZADE ‘Çocuk Gelinlerin Dramı’ oyunu sahnelecek. Atatürk Kültür Merkezinde 20 Şubat Çarşamba günü Saat: 19.30’da izleyiciyle buluşacak.

Oyunu Yöneten Erhal Koltuk, Öykü; Haluk Zeki, Oyunlaştıran; Cenk Behram Su, Müzik; Mercan Dede.


 


 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ZONGULDAK’TA, İŞSİZ-EMEKLİ, VE, ÇALIŞAN, SAYISI,
Yorumlar
Haber Yazılımı