Haber Detayı
15 Mayıs 2019 - Çarşamba 16:32 Bu haber 3424 kez okundu
 
ZONGULDAK’TA ‘PARASIZ’ YAPILACAK İŞLER
GÜNDEM Haberi
ZONGULDAK’TA ‘PARASIZ’ YAPILACAK İŞLER

ZONGULDAK’TA ‘PARASIZ’ YAPILACAK İŞLER

Yerel seçimler sonrası, seçilen belediye başkanları, oturdukları koltuklara sanki ‘Uzaydan’ düşmüş gibi ‘Bu mali yapı ile hizmet yapılmaz’ demeye başladı. Aday olurken, meclis listeleri ve çılgın projeler hazırlanırken, ‘Mali yapı’ lafı edilmedi. Seçmenin oyunu almak için, ‘Yemin billah edenler’ sanki bunlar değilmiş gibi.

Borçsuz belediye yok. Hatta, bazı belediyeler, ‘Hor’ kullanılmış alınan kredilerle kesintiler had safhaya çıkartılıp, öz gelirlerle zevahir kurtarılamayıp, kurum ‘Batakta’ bırakılmış.

Ancak, bu ‘Bahane’ geçersiz… Toplum katmanlarından oy isterken, ‘Bu belediye batakta, bir dönem benden iş- aş- hizmet beklemeyin’ dedin mi?

Şimdi, laf ‘Asfalt dökme’, ‘Belediye sinemasını açma, Lavuar Alanı, Miting Meydanı, Dere ıslahı’ dediğin zaman, “Bu mali yapı ile zor. İşçi maaşlarını şimdilik zor ödüyoruz’’ demenin manası yok.

Bu günkü konumuz, yüksek meblağlı yatırımlar ve hizmetler değil.

PAZAR YERİNDE SÜRTÜNME

Mesela, Soğuksu Pazaryerinde, düzen yok. Tezgâhlar arasına konan ‘Paralı sepetler’ ile vatandaşın yolu daraltılıyor. Tezgâhlar arasından, ‘Sürtünmeden geçiş’ yapılamıyor. Yani, Belediye’nin tezgâhların olacağı yerler için çizdiği çizgilere uyulmuyor. Kadın-erkek birlikte alış-veriş yapılan bir pazaryerinde, böyle birbirine sürtünüp dolaşmak, hiç şık değil. Bu işi çözmek için, ‘Para-pul’ gerekmiyor. Tabii ki, Pazarcılar Derneği’ne rağmen, orada görev yapacak ‘Zabıta’ gerekli.

65 YAŞ VE ÜCRETSİZ ULAŞIM

İkincisi… 65 yaş ve üstü vatandaşların şehir içi toplu taşıma hizmetinden ücretsiz yararlanma işi.

Dün Soğuksu pazaryerinde turluyorum. Kapuz TOKİ’de ikamet eden üç tane emekli komşu ile karşılaştım. Başkan Selim Alan, seçim öncesi ‘Oy devşirmek’ için gitmiş TOKİ sakinlerine. Yaşlılar, ‘Yasal olmasına rağmen toplu taşıma araçlarından ücretsiz seyahat yapamadıklarını seferlerin doğru dürüst yapılmadığını’ iletmişler. Alan, ‘Size söz veriyorum, Allah nasip eder koltuğa oturursam, ilk işim bu olacak’ demiş.

Allah nasip etti’ Ancak, 65 Yaş ve üstü yaşlılar ücretsiz seyahat yapamıyor. Yaşlılardan bir şekilde paso parası yenileme parası adı altında para alınıyor.

Bırakın Büyükşehirleri, Kozlu Belediyesi bile halletmiş bu konuyu.

Diğer taraftan Kamu Denetçiler Kurumu(KDK), sadece nüfus cüzdanı ile toplu taşıma hizmetlerinden faydalanma uygulamasına geçilmesi belediyelere ‘Tavsiye’ etmiş.

Diğer taraftan,4736 sayılı "Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun"da yapılan değişiklikle 65 yaşın üstündeki vatandaşlara şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanma hakkı getirildiği biliniyor.

Bu arada, devletin 07.04.2015 tarihinde çıkardığı kanunla halk otobüslerine ücretsiz taşıdığı yolcu başına ücret ödemeye karar verdiği de biliniyor… 

Yapılacak iş var, yapılmayacak iş var. Beceremeyeceğin için yapılmayacak iş var; para olmadığı için yapmayacağın iş var.

Mesela, Gazipaşa kaldırımlarındaki ‘Babaların kaldırılması’ için verilen sözün tutulması zor. Makine getireceksin, işçi getireceksin, başına adam koyacaksın. Vesselam, Zor iş(!). ‘Her mahalleye bir semt konağı’ sözünü tutmak… Zor iş… 20 milyon lira su alacağını toplayamadığı için, ‘Su faturalarında indirim’ sözünü tutmak zor iş. ‘Muhtaç ve ihtiyaç sahibi ailelere sıcak yemek yardımı yapacağız’ sözünü tutmak ‘Zor iş’

Dedim ya, zor iş var, kolay iş var.

’65 Yaş üstüne ücretsiz ulaşım’ sözünü tutmak, ‘kaldırımlardan babaları sökmekten’ çok daha kolay bence…

Yani, bütün kabahati ‘Mali Yapı’da bulmamak gerekir.

İktidar-muktedir’ meselesi…


19 MAYIS, ‘LAYLAYLOM’ BAYRAMI DEĞİL

Atatürk’ü anma, Gençlik ve Spor Bayramı.

Geçmişte, birkaç jimnastik hareketiyle geçiştirilen bir bayram olarak görülüp, gerekli ilgi ve ihtişamın gösterilmediğine şahit olduk.

Ancak, Milli Mücadelenin 100. Yılı münasebetiyle, devlet erkânının da bu yıl ki kutlamalar ehemmiyet verdiğini görüyorum. 12 sayfalık bir kutlama bülteni hazırlanmış. İnşallah hava güzel olur ve katılım yoğun olur. Bilinçlenme  yoğun olmayınca, diğer sebepler daha baskın çıkıyor bu tür etkinliklerin hayata geçirilmesinde…

Basit değil… 19 Mayıs 1919,Türk Milleti’nin, kendi özgür iradesi ile istikbal ve istiklaline sahip çıkacağını tüm dünyaya duyurduğu, ilan ettiği gündür.

19 Mayıs 1919, esaretten çıkış için gönül ve güç birliği yaptığımız gündür

‘O günler’, iyi irdelenmeli. 19 Mayıs, ‘Bayram’ adı altında ‘laylaylom’ edası ile geçiştirilecek bir gün olmadığı özümsenmelidir.

Aslında, ‘Vatan’, ‘Devlet’, ‘Millet’, ‘Din’, ‘Milli Bayram’ ve ‘Atatürk’ gibi; bu milletin ortak paydası olan değerler, iyi anlatılmalı ve anlaşılmalı. Maalesef , ‘Yozlaşma’ nedeniyle; bu kelimelerin ‘Sündürülmesi’ nedeniyle, içleri boşaltılmış, tarifleri üzerinde tahrifatlara neden olacak tartışmalar yaratılmıştır.

Yaratılan olumsuzluklar, kelimelerin içini boşaltmakla kalmamış, toplum katmanları arasında çözülmelere neden olmuştur.

Dış düşmanlar, ekonomik sıkıntılar, siyasi gerginlik vs… İçinde bulunduğumuz şartlar, ‘Bir vesile’ ‘birlik’ ruhunu pekiştirmeyi gerektirir.

İşte, bir milletin özü ve Geleceğin teminatı olan gençlere  armağan edilen 19 Mayıs; devletin geleceği açısından daha büyük önem arz ediyor.

Dolayısıyla, 19 Mayıs  ve ‘Bandırma Vapuru’ sıradan bir ‘Gelişme’ kaydı değil, bin yıllık devlet geleneğinin omuzlarımıza yüklediği bir sorumluluktur.

Bu konuya devam edeceğiz.


CHP DANIŞMA KURULU

NEDEN TOPLANMAZ?..

Cumhuriyet Halk Parti’si Kilimli ve Zonguldak’ı göstere göstere kaybetti.

Kilimli de ‘İttifak’ organizesinde ‘Boşluk’ nedeniyle, Zonguldak’ta ise ‘Dağınıklık’ nedeniyle gitti seçim.

Lafa geldi mi; kurmay-kurnaz ve Çelebi’den geçilmeyen CHP, seçim sürecinde ‘Parti içi demokrasi’ adı altında, ‘Parti içi disiplin’ ipini kaçırınca, ‘Tavla oyunu’ sonucu gibi ‘Mars’ oldular.

Sonrasında, işin kolay tarafı uygulamaya kondu. Eski vekiller ‘Barış’ adına ateşledi ‘Çubukları’ ve tütün dumanları sardı binayı. ‘İş işten geçti’ ya, ne taban kaldı nede tavan!

Gelecek kongreler’ öne çıktı birden. 2020’nin matematiği içinde kendini görmek isteyenler, rakip gördüklerine ve seçim muarızlarına kulp takmaya başladı. Yerel seçimlerden sonra, CHP’lilerin Zonguldak maden havzasında cilalayıp parlattığı ve yandaşlarına layık görüp yapıştırdığı kelime ‘Hain’.

Partisini satan/partisine çalışmayan manasında kullanılsa da, lügat anlamı çok ‘Vahim’ olan ‘Hain’ suçlamasına ‘Muhatap’ olanlarda bir ‘Lütuf’ gibi kabul edip, seslerini yükseltmediler bile.

Görünen o ki, önümüzdeki kongreler ve seçimlerde de, bu ‘Hain’ kelimesi üzerine kurulacak politika. Kim bilir, belki de ‘Hain’ kelimesi birilerinin omuzlarında ‘Yük’, birilerinin omuzlarında ‘Sükse’ olarak ‘Gelecek kongrelere’ veya gelecek ‘Sosyal demokrat nesillere’ taşınacak!

Hainler’ yarışacaklar listelerde. ‘Hainler’ belirleyecekler ‘Siyasi argümanları’, Zonguldak ile ilgili beklenti ve projeleri.

Aslında, ‘Yerel seçim bitsin’ ya da ‘İstanbul belli olsun’ diye beklemenin manası yok. B işe ‘Neşter’ vurulmalı zaman geçmeden. Yara ‘Kangren’ olmadan.

Mesela, il yönetimi, tüzükte de bulunan ‘Danışma Kurulu’ toplantısı isteyebilir. Davet edersin, kurmayını, kurnazını, öteye beriye ‘Hain’ damgasını beleşten yapıştıranları, konuşursun. ‘Arkadan’ değil, ‘Yüzüne’ konuşmayı öğretirsin… ‘Dedikodu’yu kadınların elinden alıp, kendini ‘Parti üstü’ gören tiplere, siyasi arenada meydana gelen ‘Tipsizliği’ anlatırsın.

Eski- yeni vekillerin gölgesinde politika yapanlara inat, partinin selameti için ter dökecekleri anlatırsın. Taktik hatası yada ‘Rica – Minnet’ Ak Parti’ye verilen belediyelerin günahının ‘Hain üretenler’ olduğunu…

Velhasıl-ı kelam, bu ‘Danışma Kurulu’ toplanmalı.

Varsayalım ki il-ilçe yöneticileri bu işi beceremedi? Bu işi de, ‘Seçim süreci’ içinde, saha da birbirlerine ‘Hain’ diyenlerden ‘Birileri’ topladı!

Daha iyi’ olmaz. ‘İyi’ olmaz. ‘Hiç’ iyi olmaz.


BU KAYALAR GERÇEKTEN TESÇİLLİ Mİ?

Bir yıl içinde belki de üç defa yazdık bu görüntülü  haberi. BEÜ Tıp Fakültesi altında Ilıksu’ya iniş virajında yola dökülmüş kayalar…

Yolun bir şeridini tıkayan bu kayalar iki yıl önce dökülmüş yukarıdan.

Görüntü rezaleti ötesinde, bir trafik rezaleti yaşanıyor bu bölgede.

Biz ‘Bu kayalar tescillendi mi?’ diye sorduk yetkililere?

Elbette bürokrasi, her zamanki kurnazlığını sahneledi yine. Yani ‘Sağıra yattı’ duymazdan geldi.

Birkaç gün önce, CHP Zonguldak Milletvekili gidip, resim çektirmiş bu kayalarla.

Ben Sayın Deniz Yavuzyılmaz’ın, ‘CHP Zonguldak’ta, Kilimli’de seçimi neden kaybetti? Sorusu üzerinde yoğunlaşıp, ‘Hain’ damgası vurulanları irdeleyeceğini zannederdim… ‘Bence mahsuru yok’ edası hissettim, Ilıksu Bayırındaki kayalara gidince…

İşin CHP tarafı beni fazla ilgilendirmiyor. Ilıksu’da ki yolun bir şeridini tıkayan ve görüntü ve trafik açısından ‘Rezalet’ olan bu sorunun çözülmesi gerekir.

İnşallah, CHP Milletvekili’nin döküntü kayalarla çektirdiği resim işe yarar ve Karayolları veya bir başka yetkili kayaları kaldırır ortadan. Hasta şifa bulsun da, kimden bulursa bulsun.

AK Partili vekillere de ‘Kapak’ olur.

Kayalar bu sefer de kaldırılmazsa, gerçekten ‘Tescillendiğine’ inanmaya başlayacağım.
 

BALIK İSTİFİ YOLCULUK ve TRAFİK


Olayın Ramazan  ayı ile ilgisi yok.

Hani derler ya, örf ve adet; alışkanlıkların huy edinilmesidir.

Zonguldak’ta da şikayet ettiğimiz konulardan biri, ‘Ahi’ ruhunun vefat edip, ‘Asi’ ruhunun canlanmasıdır.

Seyyar rezaletleri, kaldırımı dükkanın uzantısı görme alışkanlığı, yaya yoluna eşya yığma, caddelerin bedava otopark yapılması hep ‘Adetten’ oldu çıktı. Neden, yetkili ve ilgililer(Seçilmiş ve atanmışlar) bu olaylara maalesef ‘şeşi beş’ bakıyor.

Son günlerin aktüel konusu ise minibüslerin ‘Rezalet’ derecesinde fazla yolcu alması…

Çarşı göbeğinde minibüs duraklarının görüntü rezaletini bir kenara koyun.

Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, ‘Allah-billah aşkına’, ‘Kimin tesiri’ ile bu balık istifi yolcu taşıyan minibüslere ‘Müdahale’ edilemez?

19 Mahalle de 23 noktada ‘iftar çadırı’ kur, ‘Karavana nöbeti’ tut, insanları ‘Köle’ gibi taşıt.

Hayırlı iftarlar…

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ZONGULDAK’TA, ‘PARASIZ’, YAPILACAK, İŞLER,
Yorumlar
Haber Yazılımı