google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
14 Ocak 2020 - Salı 18:39 Bu haber 2274 kez okundu
 
ZONGULDAKLI HAKKINI ARIYOR: 3 BİN 567 ŞİKAYET!
Son bir yıl içinde Zonguldak’ta Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı'na 3 bin 567 şikayet yapıldı.
GÜNDEM Haberi
ZONGULDAKLI HAKKINI ARIYOR: 3 BİN 567 ŞİKAYET!

Piyasa denetimlerinin eksikliğinden kaynaklanan ‘Tüketiciyi kandırma’ ve ‘Ayıplı mal satma’ olaylarında artış görülüyor.

Ayıplı mal: Tüketiciye teslim anında, satılan malın firmanın örnek gösterdiği ürüne uygun olmaması ya da sahip olması gereken özelliklerinin eksik olması durumunda; ambalajında, etiketinde, tanıtımında, internet portalında ya da reklamlarında satıcı tarafından belirtilen özelliklerden bir veya birden fazlasını taşımayan; maddi, hukuki ya da ekonomik eksiklikler içeren mallardır.

Tüketici, satın aldığı herhangi bir mal ya da hizmet kusurlu ya da ayıplı çıktığında, mağduriyetini gidermek için eğer ilgili firmayla çözüm bulamıyorsa, Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurabilir.

Dolayısıyla, şikayetlerin yoğunlaştığı yer olan Tüketici Hakları Hakem Heyeti, elindeki dosyalara bakamıyor ve gelecek yıla sarkıtmak zorunda kalıyor.

Tüketici Hakları Hakem Heyeti, tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara çözüm bulmak amacıyla kurulmuştur.

Zonguldak’ta da  tüketici şikayetleri neticesi en yoğun çalışan birimlerden biri vilayet nezdinde çalışan Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığıdır.

Gözlemciler, ilçelerdeki hakem heyetlerinin kapanması sonrası yoğunluğun vilayet hakem heyetine yüklendiğini ileri sürüyor.

Müracaat yoğunluğunun diğer sebebi olarak, Tüketici Hakları Derneğinin iyi çalışması yanında; Zonguldak insanının hak arama konusunda  başarılı olması gösteriliyor.

Zonguldak İl Ticaret Müdürü İsmail Maden,  tüketici şikâyetlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Maden, Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığına 01 Ocak 2019 – 31 Aralık 2019 tarihleri içerisinde 3 bin 567 tüketici şikayet kabulünün yapıldığını açıkladı.

2018 yılından devreden bin 288 adet şikâyetle beraber 2019 yılı içerisinde 31 Aralık 2019 tarihine kadar 3 bin 667 adet şikayet karara bağlanmış, 2 bin 37 lehte,  bin 547 aleyhte karar verilmiş. 

İl Müdürü İsmail Maden’in açıklamasına göre, 2018 yılında olduğu gibi, müracaat yoğunluğu neticesi 2019 itibarıyla da, bin 188 adet dosyanın işlemleri 2020 yılına devretmiştir.

Tüketicilerimizin en yoğun şikâyetleri ayakkabıdan olmuştur. 2019 yılında toplam 549 adet ayakkabı, 478 adet cep telefonu şikâyeti alınmıştır. 

Önceki yıllarda en çok başvuru yapılan kredi dosya masrafı şikâyeti, sektörde yapılan düzenlemeler sayesinde 299 adet ile 3’üncü sıraya gerilemiştir.

İl Müdürü İsmail Maden, Tüketici Hakem Heyetine 2020 yılında başvuru üst limitinin 10 bin 390 TL olarak belirlenmiştir. Bu miktar üzerindekiler, doğrudan mahkeme yoluyla haklarını arayacaklar.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ZONGULDAKLI, HAKKINI, ARIYOR:, 3, BİN, 567, ŞİKAYET!,
Yorumlar
Haber Yazılımı