Haber Detayı
13 Aralık 2017 - Çarşamba 11:47 Bu haber 1341 kez okundu
 
Zonguldaklı Küçükkaya’ ya bir ödül daha
Zonguldaklı Küçükkaya’ ya bir ödül daha
- Haberi
Zonguldaklı Küçükkaya’ ya bir ödül daha

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) kurucu başkanı adına düzenlenen Sedat Simavi Ödülleri sahiplerini buldu. Cumhuriyet Gazetesi’nden Zonguldaklı Aykut Küçükkaya gazetecilik ödülünü alarak başarılarına bir yenisini daha ekledi. Davet üzerine törene katılan TGC Zonguldak Temsilcisi Atilla Öksüz ile Basketbol Federasyonu ve Milli Takımlar Fotoğraf Editörü Zonguldaklı Ahmet Tokyay da Küçükkaya’yı tebrik edenler arasındaydı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) 2017 Sedat Simavi Ödülleri’ne değer görülen sanatçı, gazeteci, edebiyat, spor ve bilim insanları 11 Aralık Pazartesi günü düzenlenen törenle ödüllerini aldı. Törenin sponsorluğunu ise Limak Holding ve Türkerler İnşaat A.Ş. üstlendi. Sunuculuğunu Gökmen Karadağ’ın yaptığı tören Atatürk, silah ve çalışma arkadaşlarıyla, haber peşinde koşarken ölen ve öldürülen gazeteciler anısına yapılan saygı duruşuyla başladı.

OLCAYTO: “KALEMİNİZİ KIRIN AMA SATMAYIN”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkan Turgay Olcayto’nun Sedat Simavi Ödülleri Töreni açılış konuşmasında kurucu başkan Sedat Simavi’ nin Cemiyete bıraktığı sorumluluğa dikkat çekerek şunları söyledi:

“Sedat Simavi Türk basını için çok önemli bir figür. Sanat diyorsanız Sedat Simavi bir karikatürist. Dönemini çok iyi anlatan karikatürleri var. Dergiler çıkarmış. Kurtuluş Savaşı’yla ilgili çalışmaları var. Sarayla bitip tükenmeyen kavgaları var. Bıraktığı bir de miras var. Gazeteci zor durumda kalabilir. Ama Sedat Simavi ‘Kalemini gerekirse kır ama satma’ demiştir. Bugünkü gazeteciliğe bakınca doğrusu Sedat Simavi’yi bir kez daha minnetle anıyoruz. Çok önceden bugünkü gazeteciliğin geldiği durumu görmüştür Sedat Simavi. Bugün arkadaşlarını ihbar eden, küçük ya da büyük çıkarlar için arkadaşlarını harcayan, cezaevindeki arkadaşlarına ‘oh çeken’ bir grup insan var. Bunlar kendilerine gazeteci diyorlar."

"CEZAEVLERİNDE 140 GAZETECİ VAR"

Cezaevinde 140 gazeteci olduğunu belirten Olcayto, "Bu arkadaşlarımızı cemiyet olarak ziyaret etmeye çalışıyoruz. Ahmet Şık’ı da, Ali Bulaç’ı da ziyaret ettik. Özgür Gündem’den İnan Kızılkaya’yı da ziyaret ettik. Cezaevindeki meslektaşlarımız ziyaretlerimiz sırasında birbirlerine selam gönderiyorlar" dedi.

“CEZAEVLERİNDEKİ DAYANIŞMAYI DIŞARIDA DA GÖSTERELİM”

Gazetecilerin cezaevindeki dayanışmalarının çok yüksek olduğunu vurgulayan Olcayto, "Biz o dayanışmayı dışarıda gösterelim istiyoruz ama bunu sağlayamıyoruz. Gazetecilikte nefret dili haberciliğinden vazgeçelim. Türkiye basın özgürlüğünden, halkın haber alma ve doğruyu öğrenme hakkından yoksun bırakılmamalı, bu utançtan kurtulunmalı. Gergin bir topluluk olduk. Medyanın da bu gerginliğe olumsuz katkısı var. Siyasetçilerin dili de nefret dili. Bu kavga içinde toplumun sağlıklı hareket edebilmesi mümkün değil. Umarım bunları kısa zamanda atlatırız. Umudumuzu yitirmiyoruz, mücadeleyi de bırakmıyoruz. Sedat Simavi bize ‘Dik durun’ demişti biz de dik durmaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

"GAZETECİLER, YAZILARINDAN DOLAYI CEZAEVLERİNDE ÇÜRÜTÜLMESİN"

Düşünceyi ifade özgürlüğü, temel hak ve özgürlükleri, basın özgürlüğü, hukukun üstünlüğünü farklılıklara saygıyı hiçe sayan toplumlarda çağdaş bir demokrasinin yeşeremeyeceğini hatırlatan TGC Başkanı Turgay Olcayto, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kısaca diyoruz ki düşünceyi ifade özgürlüğü önündeki engeller kalkmalıdır. Gazeteciler, yazarlar düşüncelerinden, yazılarından ötürü cezaevlerinde çürütülmesinler. Hapishanelerinde en çok gazeteci bulunan ülke ayıbı ortadan kalksın. Gazeteciliğin, yazarlığın, sanatın 21. Yüzyılda suç olmadığı artık bilinsin. Ummak istiyoruz ki gelecek yıla üzerimizdeki bütün sıkıntıları, korkuları yenmiş, barış içinde kardeşçe yaşayan bir toplum olarak gireriz.”

14 KİŞİ DOKUZ DALDA ÖDÜL ALDI

11 Aralık 1953’de yaşamını yitiren TGC kurucu Başkanı Sedat Simavi adına 41 yıldan bu yana ödüller; gazetecilik, radyo, televizyon, karikatür, edebiyat, sosyal bilimler, fen bilimleri, sağlık bilimleri ve spor alanlarında veriliyor. 3 binden fazla kuruluş ve yayınevine adayları soruldu. 320 kişi ve eser aday oldu. Sonuçta dokuz dalda 14 kişi ödül aldı.

GAZETECİLİK ÖDÜLÜ CUMHURİYET’TEN AYKUT KÜÇÜKKAYA’NIN OLDU

Aykut Küçükkaya, Cumhuriyet Gazetesi’nde 29 Haziran – 14 Ağustos 2017 tarihleri arasında yayınlanan 'İSPARK’ta Fiş Vurgunu' başlıklı seri haberleri nedeniyle ödül aldı. Ödülü TGC Başkanı Turgay Olcayto verdi.

TELEVİZYON HABER ÖDÜLÜ FOX TV’NİN

Fox TV'de 25 Ağustos 2017 tarihinde yayınlanan 'Cumhurbaşkanı'na Şarjörsüz Güvenlik Önlemi' adlı haberleri nedeniyle kameraman Mustafa Soybaş ve muhabir Gülşah İnce Birsen ödül aldı. Ödülü TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş ve Yönetim Kurulu Üyesi Göksel Göksu birlikte verdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Zonguldaklı, Küçükkaya’, ya, bir, ödül, daha,
Yorumlar
Haber Yazılımı