Yazı Detayı
20 Haziran 2019 - Perşembe 19:50 Bu yazı 1761 kez okundu
 
AKDENİZ’İ KIRMIZIYA BOYAYACAKLAR
Recep ALKAN
 
 

Ve Akdeniz boydan boya kıpkırmızı olacak.

Akdeniz’in açık mavi sularına rengini veren gökyüzünde fırtınalar durulduğunda, gökyüzünün çelik renginin ortasında, tam dikeyde hilali görecek Sirius yıldızı. Birlikte kan kırmızı Akdeniz’in ortasına düştüklerinde, Suriye bombardımanından sağ olarak çıkan Ümran çocuğun yüzündeki korku ve dehşet gülümsemeye dönüşecek.

Ve Aslan siyah sancağı ile Süveyş’te toplanınca; Filistinli, Libyalı, Suriyeli Çocuklarla, Tahrir Meydanında şehit edilen 17 yaşındaki Esma kızın kanı Akdeniz’e yerden kalkacak.  

Akdeniz’i kan kokusu almış köpekbalıkları sürüsü bastı. Her yer kan kokusundan çılgına dönmüş köpekbalığı kaynıyor.

Bir yandan bir korku fırtınası; Aylan bebekleri, dibi I. Ve II. Dünya savaşının kemikleri ile dolu Akdeniz’in sularına sürüyor. Küçücük eller Türkiye sahillerinde kumlara tutunarak yumruk olmuş sıkılı kaldı.

Bazı şanslı çaresizler Akdeniz’in sularından Türk kurtarma botlarıyla toplanıyor.

Bu köpekbalığı sürüsü daha önce de istila etmişti Akdeniz’in açık mavi sularını. I. Ve II. Dünya savaşında.

Ama bu köpekbalığı sürüsü tanıdık, tıpkı I.ve II. Dünya savaşında olduğu gibi yine aynı sürü. ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, İspanya, Portekiz, Yunanistan, İsrail’den müteşekkil bu sürü yine kan kokusu aldı.

Şöyle biraz tarih karıştıran herkes bilir ki; Dünya’nın neresinde kıyım var, talan var, soy kırım var, katliam var, yağma var ise altından ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, İspanya, Portekiz, Yunanistan, İsrail çıkar.

Başka bir millet yoktur ki; hırsız, ahlaksız, para için insanları paletlerle ezsin, Akdeniz’e hurda gemilerle ölümün pençelerine Aylan bebekler taşınmasına sebep olsun.

Ve bunlar hem birbirleriyle aynı zihniyete çalışır, hem de birbirlerine karşı da elleri tetiktedirler.

ABD; bu vahşi milletin süzmelerinin bir araya toplanmış özel bir şeytani ırkıdır. Her kes farkındadır ki; İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, İspanya, Portekiz, Yunanistan ve İsrail, ABD doların Dünya rezerv para ilan ederek (1945) ABD imparatorluğunu birlikte inşaa etmişlerdir. İlk başta; (1945) ABD doları Dünya rezerv parası olarak tescillendiğinde, Dolar Altına endeksli olarak basılırdı.

1960-1969 Dünya petrol krizinden sonra ABD doları altına endeksli olmaktan çıkarılıp, Doların değerini sadece kağıt, mürekkep ve matbaa masrafına mal etmeye başladılar.

Sadece ABD başkanının imzasıyla kağıt maliyetine basılan dolarlarla, öteki milletlerden satın alınan mal ve hizmetlerle ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, İspanya, Portekiz, Yunanistan, İsrail teknolojide de dünyayı esir almayı başardılar.

Ne zaman ki; kendi aralarında, öteki ülkelere ait öz kaynakları paylaşamıyorlar, işte o zaman kan kokusu almış köpekbalıkları hep Dünya savaşı çıkarmıştırlar. ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, İspanya, Portekiz, Yunanistan, İsrail için öteki ülkelerin halkları “ötekilerdir” ve asla kendileri gibi, egemen, bağımsız ve kendi kaderini belirleme hakları yoktur.

Türkiye de ötekidir. 1918 yılından 1924 yılana kadar süren işgal sürecinde, her istediklerini aldılar. Her istedikleri kağıdı imzalattılar, öyle tek kurşun atmadan işleri bitince gittiler.

1924 yılından bu yana her ne kadar stratejik ortak ve müttefikimiz Türkiye deseler de, hiçbir zaman, Türkiye olarak onlarla aynı egemenlik, bağımsızlık ve kendi kaderini belirleme hakkına sahip bir Ülke olarak masada olamadık. 

Asla, ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, İspanya, Portekiz, Yunanistan, İsrail ile aynı egemenlik, bağımsızlık ve kendi kaderini belirleme hakkı olmamıştır ve kullanamamıştır.

Buna rağmen Ülkede bir seçmenin yüzde 48’lik millet ittifakı var ki; ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, İspanya, Portekiz, Yunanistan, İsrail barbarlarını, çağdaş, medeni, ilerici demokrat ve laik diye pazarlayarak, sırtlarını dayayıp, Akdeniz çanağındaki İslami bağımsızlık mücadelesine karşı savaşıyorlar.

Bu kan kokusu almış köpekbalığı sürüsü ile iş tutup Türkiye’deki bağımsızlıkçı iktidarı devirmeye çalışıyorlar. Tıpkı 1909 yılında olduğu gibi.

Hasan El-Benna ve İhvan-ı Müslimin (Müslüman Kardeşler) 1928’de İsmailiye’de bir gençlik kulübü olarak kuruldu. 1929 yılında yasal hale geldi. İslami ve ahlaki farkındalığı ve toplumsal reform gerçekleştirmeyi hedefleyen bir oluşumdu.

Kısa zamanda bir fikri dönüşüm geçirerek İslami değerlere duyarlılığı ve o değerlerden beslenen özgürlükçü ve bağımsızlıkçı düşünceyi kamçıladı. Hareket alttan alta siyasal bir arka plana kavuşurken, örgüt giderek ete kemiğe bürünüyor, toplumda karşılık bulan bir yapıya kavuştu.

Müslüman Mısır halkının içten içe İslami değerler konusundaki yakınmalarına tercüman olarak, bunların bir talep yumağına dönüşerek herkesi etkilemesi örgütün Mısır’ın genelinde tanınmasını sağladı.

İhvan-ı Müslimin Örgütünün siyasi tavrının ortaya çıkışında,1936 yılında imzalanan İngiliz-Mısır karşılıklı savunma ve ittifak anlaşmasına karşı ülkede yükselen direnişin etkisi olmuştur. Filistinli Arap’ların 1936-1937 yıllarında İngiliz manda yönetimine ve Siyonist genişleme karşı başlattıkları silahlı direnişi hareketinin Hasan El-Benna önderliğindeki Müslüman Kardeşler hareketinin Mısır dışında da tanınmasını sağladı.

Hasan El-Benna açığa çıkmayan bir suikastla, 12.02.1949 yılında şehit olana kadar İhva-ı Müslimin örgütünün başındaydı ve hareket 1936 yılından itibaren Mısır milliyetçisi ve İngiliz sömürgeciliğine karşı bağımsızlık savaşı kimliğine bürünmüştü. (1)

 “1517 yılında Osmanlı İmparatorluğu idaresine geçen Mısır, 1914 yılına kadar resmen İmparatorluğun parçası olarak kalmıştır. Ancak, 1798-1801 yıllarında Fransızların işgal ettiği Mısır, 1882'de de İngiltere tarafından işgal edilerek, bu ülkenin fili himayesine girmiştir. I. Dünya Savaşının başlamasıyla, fiili himaye, resmi statü kazanmıştır. 
1922 yılında iktidara gelen Kral Fuad Mısır'ın bağımsızlığını ilân etmiştir. Ancak, Mısır'daki İngiliz askerleri 1946 yılına kadar ülkeden çekilmemiş, bu tarihte ise Süveyş Kanalı bölgesini ellerinde bulundurmak koşuluyla, ülkenin diğer kesimlerini terk etmiştir. 1952 yılında General Necip ve Albay Nasır'ın liderliğindeki subaylar tarafından gerçekleştirilen darbe sonucunda Kral Faruk ülkeyi terk etmek zorunda bırakılmış ve 1953 yılında Cumhuriyet ilan edilmiştir. 1956 yılında yapılan seçimlerde Cemal Abdel Nasır Başkan olarak seçilmiştir. Başkan Nasır, ülkede sosyalist ilkelere dayalı bir ekonomik düzen kurmuş, dış politikada ise, aşamalı olarak, sosyalist blok ülkeleriyle yakın ekonomik, siyasi ve kültürel ilişkiler içine girmiş, Bağlantısızlar Hareketinin kurucuları arasında yer almıştır. 

Mısır, 1948, 1967 ve 1973’de diğer bazı Arap ülkeleriyle birlikte İsrail’e karşı savaşmıştır. “ alıntı TC. Dışişleri Bakanlığı (2)

Mısır’ın coğrafi konumu ve kadim medeniyet tarihi ile doğal kaynakları, ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, İspanya, Portekiz, Yunanistan, İsrail çakallarının iştahını kabartmış, Osmanlı hakimiyetinden sonra hep müstemleke konumunda kalmıştır.

Mısır’ı anlamadan Doğu Akdeniz’deki köpekbalığı sürüsünü ve 2013 yılında Muhammet Mursi iktidarına yapılan darbeyi çözemeyiz.

Muhammet Mursi İhvan-ı Müslimin hareketinin yetirştirdiği Bağımsız, Egemen ve Kendi kaderini belirleyen bir Mısır milliyetçisi ruhunun, ve İngiliz sömürgesine direnen bir Mısır kahramanıydı. Bu yüzden ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, İspanya, Portekiz, Yunanistan, İsrail’in desteklediği darbeci SİSİ tarafından şehit edildi.

 

1990 yıllarda moda olan bir slogan “Türkiye İran olmayacak” Türkiye Cezayir olmayacak” bu sloganı seslendirenler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıydı ses Türk vatandaşınındı ama gazı veren ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, İspanya, Portekiz, Yunanistan, İsrail’di.

Bunu nerden çıkarıyoruz. ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, İspanya, Portekiz, Yunanistan, İsrail’e karşı askeri ve stratejik angajmanlarını 2002 yılından itibaren değiştirerek, bağımsız, egemen ve kendi kaderini belirleme hakkından yola çıkarak, 1 Mart 2003 teskeresiyle bir bağımsızlıkçı adım attı.

Bu tarih itibari ile iktidarda; Akdeniz çanağı çevresinde Müslüman Devletleri sömürgeleştiren Birleşmiş Milletler ve NATO tuzağını iyi okuyan; İhvanı-ı Müslimin, Cezayir’in FIS’i, İran’ın Cumhuriyeti ile Ak Parti, Türkiye Milliyetçiliği temelinde kendi bağımsız adımlarını güçlendiriyordu.

Bu sesiz ve ürkek adımlar; Arap Baharı dip dalgasıyla Akdeniz çanağını çevrelese de; ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, İspanya, Portekiz, Yunanistan, İsrail, karşı hareketi örgütleyerek, bu baharı kanlı bahara çevirmeyi başardı.

Libya, Suriye, Yemen, Mısır, Sudan bu kanlı bahar projesi ile yok edildi.

29 Mayıs 2013 yılında Türkiye’de balattılar başaramadılar. 29 Mayıs 2013 gezi kalkışması aslında kırk yıllık ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, İspanya, Portekiz, Yunanistan, İsrail’in FETÖ projesinin ilk defa fiili olarak kendini açığa çıkışıdır. Daha Sonra 17/25 Aralık 2013 yargı darbesiyle yumuşak bir yoklama da sonuç vermeyin, 15 Temmuz 2016 işgal girişimi planı devreye alındı.

15 Temmuz 2016 yılındaki işgal girişimini mahallesini bombalayan helikoptere balkondan terlik fırlatan bayan, binanın en üst katına çıkıp, F16 bombardıman uçağına levye atam genç adam ve tankın önüne yatarak durduran yiğitlerin oyunu bozmasının sesi, içerdeki ruhunu satmışlardan geldi.  

  1. https://www.fikriyat.com/galeri/islam-dunyasi/ummeti-bir-araya-getiren-sehit-hasan-el-benna

 

  1. http://www.mfa.gov.tr/misir-siyasi-gorunumu.tr.mfa
 
Etiketler: AKDENİZ’İ, KIRMIZIYA, BOYAYACAKLAR,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
09 Temmuz 2019
1604 Okunma.
04 Temmuz 2019
SOSYAL MEDYA VE EDEP
1438 Okunma.
01 Temmuz 2019
CHP’NİN PRANGASI VE İSTANBUL SINAVI
1251 Okunma.
27 Haziran 2019
HANGİ AK PARTİ
793 Okunma.
24 Haziran 2019
VE İSTANBUL SEÇİMİNİ YAPTI
1813 Okunma.
17 Haziran 2019
SOSYAL SORUMLULUK
3402 Okunma.
13 Haziran 2019
PARALEL PARTİ YAPILANMASI
1123 Okunma.
10 Haziran 2019
SİYASİ PARTİLER ENDİŞE VERİCİ
1108 Okunma.
07 Haziran 2019
AK PARTİ GENEL MERKEZİNE
1311 Okunma.
02 Haziran 2019
GALASARAY UEFA ŞAMPİYONASINDA HAKEMLERİDE YENEREK ŞAMPİYON OLDU
554 Okunma.
30 Mayıs 2019
KONUŞUYORMUSUNUZ YOKSA GÜRÜLTÜ MÜ ÇIKARIYORSUNUZ?
882 Okunma.
27 Mayıs 2019
SAĞDUYUDAN İKTİDARA VE MUHALEFETE UYARI
910 Okunma.
23 Mayıs 2019
İTİLAF VE İTTİFAK DEVLETLERİ ÇOK PARTİLİ KOALİSYON BEKLİYOR
848 Okunma.
20 Mayıs 2019
TÜRKİYENİN ÇİVİSİ
1016 Okunma.
16 Mayıs 2019
SORU ŞU
572 Okunma.
13 Mayıs 2019
DÜNYANIN ÇİVİSİ
718 Okunma.
09 Mayıs 2019
ERGUVAN ŞEHRİ İSTANBUL’DA SEÇİM VE ORGANİZE İŞLER
667 Okunma.
06 Mayıs 2019
Venezuela ve Sudan
564 Okunma.
02 Mayıs 2019
BU BİR KOMPLO TEORİSİ DEĞİLDİR!
593 Okunma.
30 Nisan 2019
GLOBAL ANARŞİZM
486 Okunma.
25 Nisan 2019
“El öğüt verir ama ekmek vermez”
767 Okunma.
23 Nisan 2019
HEDEFTEKİ TÜRKİYE
460 Okunma.
18 Nisan 2019
Sigara İçmek Yada İçmemek
709 Okunma.
15 Nisan 2019
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-10
466 Okunma.
11 Nisan 2019
İstanbul’un Gizemli Erguvan Mevsimi
836 Okunma.
08 Nisan 2019
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-9
405 Okunma.
04 Nisan 2019
CHP’NİN YİRMİ YILI
503 Okunma.
01 Nisan 2019
CUMHURİYET HALK PARTİSİ
588 Okunma.
28 Mart 2019
“UYAN EY GÖZLERİM GAFLETTEN UYAN”
785 Okunma.
22 Mart 2019
ZONGULDAK’A BİR BABAYİĞİT LAZIM
642 Okunma.
21 Mart 2019
YENİ BİR DÜNYA KURULUR VE TÜRKİYE DE BU DÜNYADA YERİNİ BULUR
539 Okunma.
18 Mart 2019
ZONGULDAK’TA SEÇİM VAR
580 Okunma.
14 Mart 2019
DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKMÜ?
400 Okunma.
11 Mart 2019
SOSYAL DEMOKRATLIĞIN TEORİK TEMELİ
539 Okunma.
07 Mart 2019
MARJİNAL SİYASET
514 Okunma.
04 Mart 2019
MERKEZİYETÇİ HİYARARŞI KOLAYCILIĞI
549 Okunma.
28 Şubat 2019
ABD-AVRUPA ULUSLARARASI ANLAŞMALARI ASKIYA ALDI
483 Okunma.
25 Şubat 2019
YENGEÇ SENDROMU
1023 Okunma.
21 Şubat 2019
EVRENSEL TABİ HUKUK
648 Okunma.
18 Şubat 2019
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-8
498 Okunma.
14 Şubat 2019
BU ÇÖPLÜKTEN GERİ DÖNÜŞEBİLİR ATIK ÇIKMAZ
664 Okunma.
10 Şubat 2019
BELEDİYECİLİĞİN ŞİFRELERİ
697 Okunma.
07 Şubat 2019
SÜRÜ PSİKOLOJİSİ
657 Okunma.
04 Şubat 2019
İNSANIN YAPISI VE İBADET-2
693 Okunma.
31 Ocak 2019
METAMORFOZ
756 Okunma.
24 Ocak 2019
İNSANIN YAPISI VE İBADET-1
772 Okunma.
21 Ocak 2019
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-7
540 Okunma.
17 Ocak 2019
MANEVİ DENGESİ BOZUK PARTİLİ PROFİLİ
663 Okunma.
13 Ocak 2019
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-6 Dr. Hikmet Kıvılcımlı özel
673 Okunma.
10 Ocak 2019
Anadolu ve Kafkaslarda sosyalizm-5
640 Okunma.
07 Ocak 2019
HALK DALKAVUK’LUĞU
717 Okunma.
03 Ocak 2019
AHLAK VE DİN
677 Okunma.
27 Aralık 2018
Anadolu ve Kafkaslarda sosyalizm 4
747 Okunma.
23 Aralık 2018
ABD'nın Kısa Kanlı Soykırım Tarihi...
809 Okunma.
20 Aralık 2018
DOLAR SİLAHI
557 Okunma.
13 Aralık 2018
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-3
767 Okunma.
10 Aralık 2018
“YANDAŞ”
693 Okunma.
06 Aralık 2018
AK PARTİ DR. ÖMER SELİM ALAN DEDİ
909 Okunma.
29 Kasım 2018
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-2
687 Okunma.
22 Kasım 2018
Zonguldak ve Türkiye Taşkömürü Kurumu
986 Okunma.
19 Kasım 2018
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-1
726 Okunma.
15 Kasım 2018
KUVVETLER AYRILIĞI VE ADİL DEVLET
674 Okunma.
08 Kasım 2018
Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Kırmızıçizgileri
891 Okunma.
05 Kasım 2018
Sultan Galiyev ve Mustafa Suphi neden öldürüldü?
752 Okunma.
01 Kasım 2018
CUMHURİYET VE MİLLİ KURUMLAR
746 Okunma.
25 Ekim 2018
MİLLİ MEVZULAR VE POLİTİKA
876 Okunma.
18 Ekim 2018
TEK DİŞİ KALMIŞ CANAVAR
1026 Okunma.
14 Ekim 2018
TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN İDDİASI
745 Okunma.
11 Ekim 2018
GEÇMİŞ GERİDE DERS ÖNÜMÜZDE
961 Okunma.
04 Ekim 2018
ŞERAFETTİN NAS’IN BİTMEYEN MÜCADELESİ
858 Okunma.
01 Ekim 2018
FİNANSMAN MALİYETİ VE FİYAT ARTIŞI, İÇ PİYASALAR;
881 Okunma.
27 Eylül 2018
BM’NİN 73.GENEL KURULU VE ABD’NİN ÇÖKÜŞÜ
763 Okunma.
20 Eylül 2018
DEMİRPARK AVM (67BURDA) VE 3. HAVA ALANI
866 Okunma.
13 Eylül 2018
İNSAN OLMA SANATI VE DEVLET İŞLERİ
704 Okunma.
06 Eylül 2018
Modern yaşamın sebep sonuç çıkmazı
825 Okunma.
03 Eylül 2018
DARBELER VE EKONOMİK KRİZLER
703 Okunma.
30 Ağustos 2018
TRUMAN DOKTİRİNİ, MARŞHALL YARDIMI VE BAĞIMSIZLIK
844 Okunma.
16 Ağustos 2018
14 AĞUSTOS 2018 AK PARTİ’NİN 17. YAŞ GÜNÜ
1066 Okunma.
08 Ağustos 2018
AMERİKA BİRLEŞİK ŞİRKETLER DEVLETİ
1322 Okunma.
03 Ağustos 2018
BARDAĞI TAŞIRAN BRICS ZİRVESİ
735 Okunma.
26 Temmuz 2018
ENDİŞELENİN STRATEJİK ORTAKLAR
775 Okunma.
19 Temmuz 2018
SİYASET VE ALGI YÖNETİMİ
962 Okunma.
12 Temmuz 2018
TÜRK SOLU SORUNSALI
1015 Okunma.
05 Temmuz 2018
DÜNYANIN SON 200 YILI VE TÜRKİYE CUMHURİYETİ
1214 Okunma.
28 Haziran 2018
SEÇİM ATMOSFERİ
1245 Okunma.
21 Haziran 2018
DERİN OLAN KUYU DEĞİL, KISA OLAN İPTİR
1269 Okunma.
07 Haziran 2018
PARAN KADAR KONUŞ
1150 Okunma.
31 Mayıs 2018
Cumhur ittifakı ve Millet İttifakı
1073 Okunma.
25 Mayıs 2018
Sultan Galiyev ve Turan
929 Okunma.
24 Mayıs 2018
Sultan Galiyev ve Turan
754 Okunma.
10 Mayıs 2018
24 HAZİRAN 2018 SEÇİMLERİNDEN SONRA
1709 Okunma.
03 Mayıs 2018
Dünya sahnesinde Türkiye
904 Okunma.
26 Nisan 2018
Bağımsız ve Milli Egemenliğine sahip olmak üzerine
1274 Okunma.
19 Nisan 2018
Gündem seçim
2190 Okunma.
12 Nisan 2018
Beslenme ve Alışkanlıkları;
2565 Okunma.
05 Nisan 2018
Bir Ülke tasavvur ediniz ki;
2129 Okunma.
29 Mart 2018
Üçüncü Yol-üçüncü göz
1805 Okunma.
22 Mart 2018
Georges Politzer’den Sonra;
1805 Okunma.
15 Mart 2018
MESELE PETROL ENERJİ KORİDORU DEĞİL
1278 Okunma.
08 Mart 2018
GELENEKSEL DÜĞÜNLER VE EKMEĞİN TADI
1257 Okunma.
01 Mart 2018
İSTİLA – KATLİAM – YAĞMA GÖRÜN
2047 Okunma.
22 Şubat 2018
YANLIŞ BİLDİKLERİMİZ VE TERÖR
1706 Okunma.
15 Şubat 2018
Bütün Yollar Ortadoğu’ya çıkıyor
1994 Okunma.
08 Şubat 2018
Köprü meselesi ve kozlu kavşağı
1828 Okunma.
01 Şubat 2018
Birleşmiş Milletler ve Zonguldak
1381 Okunma.
25 Ocak 2018
Başarılı olmak yerine, başarılıyı dibe çekmek
1336 Okunma.
18 Ocak 2018
Yağmalanmış Ülkeler
2044 Okunma.
11 Ocak 2018
Hasta Partiler, Hastalıklı Partililer
1133 Okunma.
05 Ocak 2018
Hafıza Kaybı
1509 Okunma.
28 Aralık 2017
Üçüncü Dünya Halkları
1329 Okunma.
24 Aralık 2017
İnsan Ne Kurttur, Nede Kuzu
1076 Okunma.
14 Aralık 2017
İNSAN İÇİN DEVLET
1339 Okunma.
07 Aralık 2017
DEVLET VE İNSAN
1104 Okunma.
30 Kasım 2017
İŞLETME VE MALİYET
1300 Okunma.
23 Kasım 2017
İŞ KUR, KOSGEB, BAKKA
1414 Okunma.
16 Kasım 2017
AMERİKAN RÜYASININ KABUSLARI
1357 Okunma.
09 Kasım 2017
NE OLACAK BU TTK
1319 Okunma.
02 Kasım 2017
GÜNÜN KONUSU TTK
1620 Okunma.
26 Ekim 2017
TTK’YI KURTARMA PLANI
1726 Okunma.
19 Ekim 2017
DEVLET VE DEMOKRASİ
1549 Okunma.
12 Ekim 2017
DALDAN DALA
1783 Okunma.
06 Ekim 2017
KIŞLIKLAR HAZIRLAYIN
1255 Okunma.
28 Eylül 2017
ELEŞTİRİLMEK
1519 Okunma.
22 Eylül 2017
PARTİLER VE TEŞKİLATLARI
1939 Okunma.
15 Eylül 2017
SİYASETİN FİNANSMANI
2025 Okunma.
08 Eylül 2017
Bu yazıyı 2013 Mayıs’ta yazmıştım!..
1313 Okunma.
25 Ağustos 2017
DEMOKRATİK KİTLE ÖRGÜTLERİ VE ÇÜRÜME
1588 Okunma.
18 Ağustos 2017
HİZMETKAR VE MİLLİ (YERLİ) OLMAK
1349 Okunma.
10 Ağustos 2017
Benim seçilmediğim yer batsın!
1820 Okunma.
02 Ağustos 2017
SOSYAL MEDYANIN YAN ETKİLERİ
1415 Okunma.
25 Temmuz 2017
GENEL KURUL GELENEĞİ
1544 Okunma.
18 Temmuz 2017
DEMOKRASİNİN FİDANLIĞI DERNEKLER
1455 Okunma.
10 Temmuz 2017
EMEKLİ MAAŞLARI
1768 Okunma.
Haber Yazılımı