Yazı Detayı
11 Ağustos 2017 - Cuma 18:05 Bu yazı 310 kez okundu
 
AKLIMDA DELİ SORULAR….
Arife GÜLERYÜZ
inanisgazetesi@gmail.com
 
 

 

Zonguldak kamuoyunun bildiği üzere Eren Enerji yaklaşık 11 yıl önce Zonguldak’ın gündemine girdi. Termik santrallerin inşaatına başlanması ve 2010 yılında üretime geçmesi ile birlikte, bölgede ve ilimizde etkin olan çevrelerle ve kişilerle iyi ilişkiler kurmaya başladılar. Çatalağzı’na ilk geldikleri dönemlerde, burayı Paris yapacağız diyen Eren Enerji yetkilileri, aslında bölge halkının ve çevrenin geleceğini tehlikeye attılar. Nasıl mı? Elbette havaya, suya ve toprağa saldıkları katı, sıvı ve gaz kimyasal atıklarıyla. Bu kimyasal kirletme faaliyetlerine halen devam ediyorlar. 

Bütün bunları halkın gözünden saklamak ve sütre gerisinde kalmak için, bölgede kendilerine yanaşan işbirlikçilerden yararlandılar. Şimdi bu işbirlikçilerle olan iyi ilişkilerini, çalışanlara içerde uyguladıkları baskıyı gizlemek ve örgütlenmelerini engellemek için kullanıyorlar.

Diyeceksiniz ki kim bu işbirlikçiler? Aslında her kimlikte karşınıza çıkıyorlar. Kimi zaman bir bürokrat, bazen seçilmiş belediye başkanı, kah yerel bir siyasetçi olarak. Kim olduklarını anlamak için, Eren Enerji’yi savunan kişilere, çevrelere dikkat etmeniz yeterlidir. Neden mi böyle yapıyor, hav sesi çıkarıyorlar? Arkasını araştırmak lazım. 

Ben bir şey bilmiyorum! Sadece aklımda deli sorular var! Acaba diyorum, sebep Eren Enerji’nin yeşil Dolarları olmasın?!

**

Hürriyet yazarının ilginç tespiti

Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök, ABD’de Beyaz Saray’da yaşanan başkanlık entrikalarını anlatan House of Cards adlı yabancı diziyi seyrederken, enteresan bazı tespitlerde bulunuyor. Başkanlığı ele geçirmek ve koltuğunda kalabilmek için, insan öldürmek dahil her şeyi yapan dizideki başkan karakteri Frank’ın, zaman zaman seyirciye anlattığı ve kendi koyduğu kanunları not alarak, okuyucusuyla paylaşmış. Bende okudum ve bazılarını size aktarmak istedim.

Mesela başkan karakteri; önemli olan rakibinden tek oy fazla almaktır diyor. Ölene kadar her gün kazanmalısın, halk ben ne söylersem ona inanır ifadelerini kullanıyor. Yenildiğini kabul etmek her zaman zordur, bunu halkın önünde yapmak ise cehennem azabıdır diyor. En önemli sözlerinden biri; bana mutlak sadakat göstermeyeni düşman addederim. Başka: Ne dediğim, ne yaptığım önemli değil. Yeter ki bir şeyler yapayım,  hepiniz peşime takılırsınız.

Yorum yapmadan Ertuğrul Özkök’ün bazı notlarını paylaştım. Kendinize sorun bakalım, bunları okuyunca aklınıza kim geliyor. Duyamadım!

 
Etiketler: AKLIMDA, DELİ, SORULAR….,
Haber Yazılımı