google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Yazı Detayı
23 Temmuz 2019 - Salı 13:38 Bu yazı 5039 kez okundu
 
AYDINLIK ,YOK SAYILANI GELİŞTİRMEKTİR!
Pelin AKBULUT
inaniskemalsönmez
 
 

Her yıl yüzlerce insan kitap okunmuyor diye bas bas bağırıyor. Neymiş efendim kitap okuma oranı düşük, insanlar kültürlerini geliştirmiyor, genel  kültür yerlerde laflarını sıkça duyuyoruz.

Peki buna sebep ne hiç düşündük mü?  hayır ya da dile getiremiyoruz çünkü insanoğlunun her zaman yaptığı gibi anlamadan yargılamak en büyük hobimiz.

Aslında her şey çok basit maddi eksiklik. Büyükler temel ihtiyaçları karşılama gereksiniminden, öğrenciler okula gidecek parayı anca denk getirirken kitap parasını kim düşünebilir soralım birbirimize..

Her şeyden önce dünya yaşamında ki genel temelde zorunlu ihtiyaçlar var. Onları halledebildikten sonra insanlar kültürlenip ,gelişebilirler hatta düşünebilirler.

Evet toplumda ki ilkellik o toplumun kitap okuma oranıyla paralel gider ama yargılayanlar hiç temeline inmezler yaşananların , çünkü sorun odaklıdırlar.

Aydın insanlar ülkelerinde ki insanların ayıplarını aradıkları sürece o ülkeden gelişim bekleyemezler.

Çünkü aydın insan bilgeliğini paylaşırsa ancak o topluma yardım edebilir ve işte ancak ozaman o toplumu eleştirip yargılayabilir.

Ellerinde ki imkanları yine bu ülkedeki cahil ilan edilen halka borçlu olduğunu bilmelidir önce..

Onların çabalarıyla oralarda olduklarını ve kendilerini kurtarırken ufakta olsa o halkın katkısı olduğunu unutmamalıdır.

Aydınlık ancak toplumunda ki hatta belki de uzanabilirse ki bence uzanmalı dünyada ki insanlara fayda sağlayabildikçe, el uzatabildikçe bilgeliği başarabilir.

Oysa yapılan tek şey bilmişlik. Sanat ,kültür, eğlence o topluma o kadar ince işlenmeli ki çocuklar yetişirken yeni nesile eleştirdiğimiz her şeyi aşılayabilelim.

Bu insanlar neden kitap okumuyor sorusunu değil neden okuyamıyorlar biz aydınlar olarak neyi eksik yaptık diyebilmeliler. İşte ancak o zaman  çözüm amaçlı çalışmış oluruz.

Sorguyu, yergiyi ,eleştiriyi herkes yapar ama önce o toplumu gözlemlemeli ihtiyaçları doğrultusunda araştırmalı daha sonra çözüm üretilmeli ki toplumu sorgulayıp eleştirebilelim.

Küçük bir çocuğa kitap okumuyorsun ya da bir dedeye neden okumadın ? neden geliştirmedin ? değil neden yapamadın? sorusu baz alınmalı.

Yani kendimizi geliştirmemiz yaşadığımız topluma ya da dünyaya katkı sağlamadıkça sorunlara yararlı olmadıkça yerimizde tepinmekten ve eleştirilerimizle sorun yaratmaktan başka bir şeye yaramaz.

Evet kitap okumalı ama araştırmalı da aynı zamanda..

Temel sorun haline getirmeye uğraşılmalı ki işte o zaman eleştiri ve sorularımızı sorabilelim. Bir programda izlemiştim param olmadığı için yılda yüz elli kitap okuyorum demişti bir tıp öğrencisi işte sorun tamda bu bir tıp öğrencisi param olmadığı için yetersiz kitap okuduğunu düşünüyorsa o ülkenin aydın geçinenleri ve her türlü imkana sahip olupta , olmayanları eleştirenler toplumdaki ayıpların ve eksikleri sadece küçük bir azınlığı kapsadığını düşünmemelidirler. Küçük azınlık kaçmaya çalıştıkları toplumdur. Onları yansıtan, okudukları kitapları etkisiz bırakan koskoca dünya ve toplum gerçekleri..

 
Etiketler: AYDINLIK, ,YOK, SAYILANI, GELİŞTİRMEKTİR!,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı