Yazı Detayı
02 Nisan 2019 - Salı 17:32 Bu yazı 834 kez okundu
 
Bana bir şaka yap, ciddi olsun!
Naif KARABATAK
naifkarabatak@gmail.com
 
 

Nefes nefese kalan çocuk bir yandan koşuyor, bir yandan da, “Hasan amca yetiş!” diye bağırıyordu. Küçük İbrahim’in bağırtısı üzerine kahvenin önüne çıkan köylüler, çocuğu bu kadar koşturan ve bu kadar heyecanlandıranın ne olduğunu merak etmişlerdi. Asıl merakları da “yetiş” diye bağırırken, ulaştıracağı haberdeydi. Hasan amca neye yetişecekti, nereye yetişecekti, duyacağı haber acı bir haber miydi, bir müjde miydi?

Köyün tek kahvesinde kimi çay içiyor, kimi oyun oynuyor, kimi de sohbetin en koyu yerinde anlatılanları can kulağıyla dinliyordu. Köyün sakin havası, İbrahim’in bağırtısıyla dağılmıştı. Hasan amca, İbrahim’in getirdiği haberin ne olduğunu duymak isteyip istemediğinden emin değildi. Çocuk kahveye yaklaştıkça Hasan amcanın tansiyonu da tavan yapmaya başlamıştı. Bütün köylü kahvenin önünde bir İbrahim’in yaklaşmasını bekliyor bir de Hasan amcanın tepkisini…

Köyün imamı Hasan amcaya biraz daha yaklaştı, muhtar ve öğretmen de hemen yanında bitiverdi. Üçü de Hasan amcanın duyacağı acı haber üzerine onu teselli etmeye hazır ve nazırdı. İbrahim’in sesinin ilk duyulduğu andan bu yana bir dakika olmamıştı ama sanki aylar geçmiş, yıllar bir birini kovalamış gibi hereksin yüreği atmayı bile unutmuştu. Kalp atışı da acı habere kendisini hazırlıyor olmalıydı. Nefesler tutulmuş, İbrahim’in tam önlerine geldiği şu an vereceği haberdeydi. Çocuğun durumunun durum olmadığını gören öğretmen, öğrencisinin yardımına koştu, çaycı Cemal’den bir bardak su istedi. İbrahim’i tutup çektiği sandalyeye oturtturdu, suyu içirdi, soluklanmasını bekledi ama kalabalığın, hele de Hasan amcanın bekleyecek hali kalmamış, dizlerinin bağı çözülmüş, kalbine bir acı saplanmıştı. Ne olacaksa olsundu, ne duyacaksa duysundu…

***

İbrahim’in ulaştırdığı haberden sonra köyde huzur kalmamıştı. Hasan amca haberi ilk duyduğu an kalp krizi geçirmiş, onu hastaneye yetiştirmeye çalışan araç kaza yapmış, köyün imamı, muhtar ve öğretmen kazada hayatını kaybetmişti. Hasan amcanın yaşlı hanımının da bu habere kalbi dayanamamıştı.

***

İbrahim amca çocuklara dönerek, “İşte böyle çocuklar, o gündür bu gündür Taşkesen köyümüzde 1 Nisan şakası yapmak yasak.” dedi.

Çocuklar Nisan bir şakasıyla ilgili komik bir hikâye dinlemeye hazırlanmışlar ama İbrahim amca onlara sonu hazin biten bir öykü anlatmıştı. Bu hikâyeyi ilk kez duyuyorlardı. Köyde Nisan bir şakasının yasaklanmasını duymuşlardı ama ilk kez İbrahim amcadan bunun sebebini detaylı dinlemişlerdi hem de olayın kahramanı küçük İbrahim’in ağzından...

Bütün çocuklar dağılmaya hazırlanıyordu ki, Emre’nin sesi duyuldu;

-Peki İbrahim amca senin ulaştırdığın o haber neydi, yani bu hikayede şaka nerede?

-Bu hikâyede şaka yok. Oldukça ciddi ve hepinizin ders alması gereken bir hikâye olduğunu düşünüyorum. Ulaştırdığım haber, tamamen yalandı. Köyün muziplerinden olan Kadir amca elime üç beş şeker tutuşturdu, Hasan amcaya çok acil bir haber ulaştırmamı söyledi. Ben de çocuğum, haberi de bilmiyorum, haberin sonucunda neler olacağını da, nasıl bir tepki göreceğimi, nasıl bir tepki alacağımı da bilmiyorum.

Bu defa minik Ahmet’in sesi geldi;

-Ama İbrahim amca halen haberi söylemedin…

-Ne önemi var ki çocuklar, Hasan amcanın tarlasının yandığını söyledim. Hasan amcayı öldüren bu haber değildi, tarlada, tapanda, toprakta gözü yoktu Hasan amcanın. Onu yıkan tarlada 40 yıllık hayat arkadaşının da olmasıydı.

Tam bir eşek şakasıymış” diye bir ses geldi arkada bulunan çocuklardan birisi. “Aynen öyle” dedi İbrahim amca, “hem de ne eşek şakası. Bakın çocuklar Kadir amca, bu haber üzerine tarlaya doğru koşan Hasan amca ve onun arkasındakilere bakıp kıs kıs gülecekti. Bu gülme beş dakika sürecekti belki, belki de on dakika ama o süreçte Hasan amca ve yanındakilerin yaşadıkları ya da yaşayamadıklarının ne olduğu hiç önemsenmiyordu. Bir kahkaha için 4 kişi ölmüş, ne önemi var mı diyeceğiz?

İbrahim amcanın torunu Kerem öne atıldı; “Ama dedeciğim okulda yapılan şakalar böyle değil ki, kalem alıyoruz ‘Nisan bir’ diyerek el koyuyoruz ya da ‘aklımda’ diyor, yani çok masum şaka bunlar.”

-Sevgili torunum peki o kalemi hak edecek ne yapıyorsun, o senin hakkın mı, yoksa gasp etmenin cilalanmış hali mi, deyince torunun başı öne eğildi.

Devam etti İbrahim amca, “İnsanları aldatan olmayın, aldanan da olmayın ama illa birisi olacaksanız, ben derim ki asla aldatan tarafta olmayın. O yanda hiç durmayın, sizi o cephede gören olmasın. Hele hele bunu birkaç saniyelik kahkaha için yapanlardan hiç olmayın.

Çocuklardan birisi 1 Nisan şakasının tarihini sordu İbrahim amcaya, İbrahim amca da çocukların anlayacağı dilde cevap verdi;

-Her ülkenin bir kahramana ihtiyacı, o ülkenin ekmeğe, suya, sabuna, ete, süte ihtiyacından daha çok olduğuna eminim. Öyle ki, içlerinden bir kahraman çıkmazsa bile çıkartırlar. Aslında kahramanlar, toplumları motive eden birer semboldür. Dünyada Süpermen diye bir şey yoktur ama insanların süper güçlerle donatılmış gibi allar, pullar, hatta bazen kendi elleriyle yaptıkları puta bile taparlar.

Çocuklardan birisi atıldı, “İbrahim amca, 1 Nisan’ın tarihini söyleyecektin, şaşırdın kahramanlıkları anlatıyorsun.” Bütün çocuklar hep birlikte güldüler. Muhtemeldir ki İbrahim amcanın artık bunadığını düşünüyorlardı. “Şaşırmadım çocuklar” diye devam etti İbrahim camca, “Şaşırmadım, lafı 1 Nisana getireceğim de siz sabırsız çıktınız” Bu defa gülen İbrahim amcaydı, çocuklar da onun güldüğünü görünce güldüler. Devam etti İbrahim amca,

“Değer yargısını kaybeden, vefayı unutan toplumların ‘vefalı görünme’ adına belli günleri olur, haftaları olur. Bir de buna kapitalist sistemin ‘harcama teşvik’ini ekleyince ‘önemli’ sayılan günlerden geçilmez. 1 Nisan belki böyle değil, harcamayı çok teşvik etmez ama ‘aldatmayı’ normalleştirir. Bu açıdan Nisan 1 şakası, kanmayı ve kandırılmayı ‘normal’ gören yapısı nedeniyle eleştiri konusudur. Eleştirilen şakalaşma değil, ‘aldatmayı normalleştirme’dir çocuklar.”

İbrahim amca devam etti, “Her ülke kendi kahramanını ortaya çıkarırken yazılan destan gibi, bu tür günlerin, haftaların da çıkışını özetleyen hikâyeler yazılır, yazdırılır ve bazen de tamamen rivayetlere dayandırılarak uydurulur. Nisan 1 şakası için uydurulan çokça hikâye var. Bunlardan hiçbirisi de ‘mantıklı bir kurguya’ dayalı değil. Olsa da bir şey çıkmaz. Sonuçta insanların özünde muziplik vardır, hayat çok ciddiye alınmaz ama bir başına da bırakılmaz. Espri, bu açıdan zor yaşam koşullarında sığınacak bir limandır ama bu, bir başkasını aldatma ve hele hele bir başkasının gözyaşına rağmen olmamalıdır. Hayatınız boyunca yüzünüz hep gülsün ama sizin yüzünüz gülsün diye de kimseyi ağlatmayın, olur mu çocuklar” deyince çocuklar hep birden “Olur İbrahim amca” diyerek o haftanın köy odası sohbeti de nihayete erdi.

Çocukların Nisan bir şakası yapma hevesleri kursaklarında kalmıştı, yapacak bir şey de yoktu. Hazin öyküden sonra komiklik yapmaya zaten kimse yanaşmazdı.

Çocuklar çıkarken, İbrahim amca “Haftaya köy odası sohbetleri paralı oluyor, herkes gelirken 5 lira getirecek” deyince çocuklar şaşırdı. Bu şaşkınlıkları tam bir hafta sürdü. Bir hafta boyunca sohbetin neden paralı olduğuyla ilgili kendi aralarında konuşup duran çocuklar, bunun sebebini öğrenememişti.

Bir hafta sonraki köy odası sohbetlerinde tam bir ziyafet vardı. Yemekler, çiğköfteler, tatlılar ve çocuklara oyuncaklar. Bu defaki sohbette sadece İbrahim amca yoktu, köyün diğer büyükleri de, yani çocukların babaları da vardı. Çocuklar bir birini itekleyerek sofrada kendilerine yer buldular. İbrahim amca “Yiyin çocuklar yiyin, kendi malınız gibi yiyin” deyince çocuklar bu ikramın kaynağını da öğrenip, hep birlikte güldüler. Yerken bir yandan da babalarına bakıp, “5 lirayı sizden aldık, siz de kendi malınız gibi yiyin” demeyi çok istediler ama diyemediler…

 
Etiketler: Bana, bir, şaka, yap,, ciddi, olsun!,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
05 Aralık 2019
MÜMTAZ BEYLE MECBURİ YOLCULUK-4
1128 Okunma.
04 Aralık 2019
MÜMTAZ BEYLE MECBURİ YOLCULUK-3
1060 Okunma.
03 Aralık 2019
MÜMTAZ BEYLE MECBURİ YOLCULUK-2
1030 Okunma.
02 Aralık 2019
MÜMTAZ BEYLE MECBURİ YOLCULUK-1
1121 Okunma.
01 Aralık 2019
HANGİ KUTUPTA YAŞIYORSUNUZ?
1189 Okunma.
25 Kasım 2019
BÖYLE BİR YALAN AZ BULUNUR
2095 Okunma.
21 Kasım 2019
ANADOLU'NUN BAĞRINDAN KOPUP GELEN...
1380 Okunma.
14 Kasım 2019
Tecrübe Konuşuyor!
1170 Okunma.
07 Kasım 2019
Bir çöp konteynerinden yayılan sevgi
1201 Okunma.
05 Kasım 2019
Gelelim ıspanağın faydalarına
1233 Okunma.
24 Ekim 2019
Robinson Crusoe olamamak
968 Okunma.
03 Ekim 2019
Onlar hep yanlış yapar, biz doğru
1410 Okunma.
30 Eylül 2019
Dişimdeki sancı, düşümdeki yabancı
1283 Okunma.
23 Eylül 2019
Bir tıklanma uğruna ya Rab…
1482 Okunma.
20 Eylül 2019
Sizin yapmadığınızı onlar yapıyor, kızmayın!
1376 Okunma.
19 Eylül 2019
Bütün Üzüntüm Brad Pitt İçin
1336 Okunma.
17 Eylül 2019
İki kızgın ihtiyar
1785 Okunma.
28 Ağustos 2019
Ahmet Beyin Şaşkın Bakkalı
1785 Okunma.
26 Ağustos 2019
Şiddetli bir toplum
1390 Okunma.
19 Ağustos 2019
Biz kurum olarak kuş pohunu çok önemsiyoruz!
2278 Okunma.
05 Ağustos 2019
Bir gösteriş olarak kurban
1358 Okunma.
31 Temmuz 2019
En iyi sığınmacı, ölü sığınmacıdır!
2123 Okunma.
29 Temmuz 2019
Küllerinden doğan şehir; Gölcük
1978 Okunma.
23 Temmuz 2019
KENDİ ELİMİZLE YEŞERTTİĞİMİZ DİKENLER
2100 Okunma.
18 Temmuz 2019
Bir faceApp olduk
2646 Okunma.
16 Temmuz 2019
Bir hafta sonu kaçamağı; Esenköy
1963 Okunma.
15 Temmuz 2019
Ya olsaydı?
1939 Okunma.
10 Temmuz 2019
Bugün ne giyinsem?
1397 Okunma.
05 Temmuz 2019
Yazmak bir hastalık mı?
1458 Okunma.
03 Temmuz 2019
Gözün aydın abi!
1474 Okunma.
02 Temmuz 2019
Siyasetten çiçek böceğe
1377 Okunma.
01 Temmuz 2019
Kimine at, kimine meydan…
1492 Okunma.
28 Haziran 2019
Yenilgideki erdemler-3 ve son
1471 Okunma.
26 Haziran 2019
Yenilgideki erdemler-2
1403 Okunma.
25 Haziran 2019
Yenilgideki erdemler-1
1457 Okunma.
21 Haziran 2019
Siyaset yapmak, siyaset yaptırmak
1523 Okunma.
19 Haziran 2019
Müşterisine itibar kazandıran mekânlar
1469 Okunma.
18 Haziran 2019
Tartış(ama)ma kültürü
1243 Okunma.
17 Haziran 2019
Dikkat, takip ediliyoruz
1433 Okunma.
14 Haziran 2019
Aradığımız gerçekten de tarafsızlık mı?
422 Okunma.
12 Haziran 2019
Seç(eme)me ve Seçil(eme)me Hakkı
479 Okunma.
11 Haziran 2019
Siz önce tuvaleti beleş edin! -2
459 Okunma.
10 Haziran 2019
Siz önce tuvaleti beleş edin! -1
2323 Okunma.
25 Nisan 2019
Bizimkisi şiddetsiz geçimsizlik
786 Okunma.
13 Mart 2019
Kim neyi duymak isterse…
803 Okunma.
15 Şubat 2019
Sevgiliye hediye almanın ince taktiği
1215 Okunma.
29 Ocak 2019
Haydi çocuklar Sokağa!
1377 Okunma.
16 Ocak 2019
Bozacı ve nohutçu
1136 Okunma.
08 Ocak 2019
Trene binmek, vapurdan inmek!
982 Okunma.
02 Ocak 2019
Yanımdan geçip giden kimdi?
816 Okunma.
25 Aralık 2018
İstanbul’un camileri ve vaazları
876 Okunma.
04 Aralık 2018
Mutfakta garip şeyler oluyor
1315 Okunma.
20 Kasım 2018
Tehlikeli adam
1498 Okunma.
09 Kasım 2018
Bir zıpzıp; Necdet Kökeş
1217 Okunma.
30 Ekim 2018
Bir deliyle söyleşi
1200 Okunma.
26 Ekim 2018
Bir 12 Eylül Kazası
858 Okunma.
24 Temmuz 2018
Sana patronun kim olduğunu göstereceğim!
3091 Okunma.
11 Temmuz 2018
Yeni Kabine ve Hulusi Akar
1241 Okunma.
04 Temmuz 2018
İdam isteyenlere üç güzel film
1396 Okunma.
03 Temmuz 2018
Poşetleyin bu muzır dünyayı
1146 Okunma.
28 Haziran 2018
Saza gelmeyin, gaza gelin!
931 Okunma.
25 Haziran 2018
Seçim sonucunu takip ederken…
1086 Okunma.
22 Haziran 2018
Seçime bir kala...
929 Okunma.
19 Haziran 2018
Cumhurbaşkanı adayları…
1054 Okunma.
18 Haziran 2018
Hangi insan?
818 Okunma.
29 Mayıs 2018
Gizemli kız ağlıyordu!
1335 Okunma.
02 Mayıs 2018
Osman amcanın eşeği ve ilham!
1729 Okunma.
24 Nisan 2018
Bir Güneş Motel Olayı Öykünmesi
1404 Okunma.
04 Nisan 2018
Hayata ‘bu pencereden’ bakın
5342 Okunma.
16 Mart 2018
Çiftliğinde boğ beni!
2556 Okunma.
07 Mart 2018
İK açısından kadın ayrımcılığı
1338 Okunma.
06 Mart 2018
Sonunda korku kanseri oldum!
1163 Okunma.
23 Şubat 2018
Bir şehri niye severiz?
2347 Okunma.
20 Şubat 2018
Bir zamanlar utanıyorduk…
1244 Okunma.
14 Şubat 2018
Donacak halim kalmadı
2288 Okunma.
30 Ocak 2018
Gittikçe babama benziyorum
1887 Okunma.
16 Ocak 2018
Herkes doktor olursa…
2376 Okunma.
10 Ocak 2018
Yani delirmiş diyorsun!
1447 Okunma.
25 Aralık 2017
Vapura binip deniz görmemek
1408 Okunma.
23 Ağustos 2017
Amatör ruh ve profesyonellik
3348 Okunma.
15 Ağustos 2017
Ne kadar vatandaşsın, parasız kalınca anlarsın
1588 Okunma.
07 Ağustos 2017
Hayatımı geri istiyorum
1466 Okunma.
11 Temmuz 2017
Kurtuluşa eren cemaatler
2261 Okunma.
09 Temmuz 2017
Sakarya’da iki aşağılık mahlûk
1404 Okunma.
03 Temmuz 2017
Kavramlar sakız olup çiğnenirken…
1504 Okunma.
02 Temmuz 2017
Sanki biz çok adalet istiyoruz!
1342 Okunma.
23 Haziran 2017
O partinin adalet anlayışı
1673 Okunma.
21 Haziran 2017
Öğretmenlere fiyat biçme dönemi bitti mi?
1448 Okunma.
19 Haziran 2017
Hamza’nın kıskandıran dokunulmazlığı
1354 Okunma.
18 Haziran 2017
Bilinçaltında siyaset aramak
1362 Okunma.
14 Haziran 2017
Orucu emreden ben değilim!
1419 Okunma.
13 Haziran 2017
Medyanın olaya bakış şekli
1336 Okunma.
08 Haziran 2017
Tren ne zaman kalkıyor?
1466 Okunma.
06 Haziran 2017
Biz orucu iyi tutuyoruz…
1339 Okunma.
06 Haziran 2017
Elimde büyümüştü kerata!
1221 Okunma.
31 Mayıs 2017
Bir diktatörü tanıma dersleri
1501 Okunma.
25 Mayıs 2017
Bir kabine girdim ki…
1435 Okunma.
23 Mayıs 2017
Vazgeçemediklerimizin kölesiyiz
1229 Okunma.
21 Mayıs 2017
Aynı dili konuşmak, konuşmak değil
1334 Okunma.
18 Mayıs 2017
Ezikliğe gönüllü olmak
1408 Okunma.
10 Ağustos 2016
Bir cemaat nasıl olmalı?
4895 Okunma.
09 Ağustos 2016
Özür seanslarına buyurun… (2)
1749 Okunma.
08 Ağustos 2016
Özür seanslarına buyurun… (1)
1745 Okunma.
05 Ağustos 2016
Hak yiyenler ve göz yumanlar…
2130 Okunma.
04 Ağustos 2016
Biz bu oyunları yiyecek miyiz?
1741 Okunma.
02 Ağustos 2016
Darbenin itirafı
1771 Okunma.
01 Ağustos 2016
OHALde, bu halde, her halde
1876 Okunma.
28 Temmuz 2016
Darbeyi rüyamda gördüm
2062 Okunma.
27 Temmuz 2016
İnkâr edecekseniz neden yaptınız?
1689 Okunma.
27 Temmuz 2016
Her şeyi paralele bağlamak…
1644 Okunma.
26 Temmuz 2016
Neden Darbe Yaparlar?
1957 Okunma.
25 Temmuz 2016
Darbecilere idam gelmeli mi?
1569 Okunma.
22 Temmuz 2016
Ha OHAL’de ha bu halde ama özgürce
1769 Okunma.
21 Temmuz 2016
Her şey o büyük gün için
1926 Okunma.
20 Temmuz 2016
Köydeki bütün itler öldürülecek
1949 Okunma.
18 Temmuz 2016
Darbe neden başarısız oldu?
2766 Okunma.
18 Temmuz 2016
Darbe öyle değil, böyle vurulur
1781 Okunma.
15 Temmuz 2016
Yanlış taşa basmak yasak!
2353 Okunma.
14 Temmuz 2016
Ülkeler ve sınırlar
1828 Okunma.
13 Temmuz 2016
Ben gazeteci değilim...
1560 Okunma.
12 Temmuz 2016
Herkes uyurken uyanmalı!
1721 Okunma.
11 Temmuz 2016
Ülkemizde kaç fikir var?
1743 Okunma.
30 Haziran 2016
Devenin zoruna giden konu!
2932 Okunma.
30 Haziran 2016
Terör ve yüzsüzler…
1755 Okunma.
29 Haziran 2016
Cam içinde kandil ve onun yakıcı ustası…
1885 Okunma.
27 Haziran 2016
İsrail’le normalleş(eme)me
1664 Okunma.
27 Haziran 2016
Herkesin her şeyi bildiği bir zamanda…
1793 Okunma.
24 Haziran 2016
Hayata ‘O’nun gözüyle bakmak
1730 Okunma.
23 Haziran 2016
Bu biz olamayız
1743 Okunma.
22 Haziran 2016
İnadına yatırıma yeni adres
1746 Okunma.
20 Haziran 2016
Ahlaka ahlaki bakış
1841 Okunma.
19 Haziran 2016
Bizi boşayın hâkim bey
1865 Okunma.
18 Haziran 2016
Ama o fakir
1654 Okunma.
17 Haziran 2016
Yan çiziyoruz, biz bunu hep yapıyoruz
1661 Okunma.
16 Haziran 2016
Yalan söylemek orucu bozar mı?
2031 Okunma.
15 Haziran 2016
O geliyor o!
1715 Okunma.
13 Haziran 2016
Siz iyisi mi hıyar ekin!
1715 Okunma.
10 Haziran 2016
Yeter, yoksulların halini anladık!
1880 Okunma.
09 Haziran 2016
Oruç tutmak yasaklanmalı mı?
1760 Okunma.
08 Haziran 2016
Aslında ben iyi adamım
1680 Okunma.
07 Haziran 2016
Çocuk ve ramazan...
1534 Okunma.
06 Haziran 2016
Soykırımda kelimelerin dili
1794 Okunma.
02 Haziran 2016
Yazı yazmanın mevsimi
1896 Okunma.
02 Haziran 2016
Fikrinden emin olmayan yazarlar
1648 Okunma.
01 Haziran 2016
Siz susun be azizim, susun!
1880 Okunma.
31 Mayıs 2016
Biz yiyici grubundanız!
1762 Okunma.
26 Mayıs 2016
Bu yazı olmamış!
2018 Okunma.
25 Mayıs 2016
Gündemin nerede, canın orada
1710 Okunma.
24 Mayıs 2016
Bir sevdadır bakanlık
1856 Okunma.
22 Mayıs 2016
İnsanlara dokunmadan dokunun
2240 Okunma.
19 Mayıs 2016
Yıldırımların Bin Ali’si
1909 Okunma.
19 Mayıs 2016
Bakılacak falın mı var?
1756 Okunma.
18 Mayıs 2016
AK Partinin Adayını Açıklıyorum
1890 Okunma.
17 Mayıs 2016
Dedikodu Üzerine Çeşitlemeler
1900 Okunma.
16 Mayıs 2016
Yargı neden hep tartışılır?
1766 Okunma.
11 Mayıs 2016
Başkanlık bizi parça pincik eder!
1922 Okunma.
11 Mayıs 2016
Seni belgeyle döverim!
1820 Okunma.
09 Mayıs 2016
Fikrini yalanla savunmak…
1775 Okunma.
05 Mayıs 2016
Köşe yazarlığı ve pratisyen hekimlik
1804 Okunma.
28 Nisan 2016
Laiklik adam olmaksa ben adam değilim!
2101 Okunma.
27 Nisan 2016
Laikliği bilmiyorsanız savunmayın
1675 Okunma.
26 Nisan 2016
İnandığınızı söyleyin, anlatayım...
1420 Okunma.
25 Nisan 2016
İtinayla ezber bozulur
1894 Okunma.
23 Nisan 2016
Bir sahil kasabası hayali
1684 Okunma.
20 Nisan 2016
Erdoğan hastalığına tutulanlar
1741 Okunma.
19 Nisan 2016
Savunduğunuz fikri öğrenin!
1678 Okunma.
18 Nisan 2016
Dokunulmazlık ve erkeksen çık dışarı
1761 Okunma.
15 Nisan 2016
Dürüstlüğü kaybediyoruz…
1764 Okunma.
14 Nisan 2016
Hikâyeyi okuyan yok,özetini çıkaran çok!
1737 Okunma.
13 Nisan 2016
Alışkanlıklardan kurtulmak
1692 Okunma.
12 Nisan 2016
Hangi ülkenin askeri daha güçlü?
1724 Okunma.
11 Nisan 2016
Yasalar ve dönemler
1577 Okunma.
09 Nisan 2016
Vatandaşlıktan çıkar(ama)ma
1767 Okunma.
07 Nisan 2016
Kılıçdaroğlu’na siyaset dersi
1873 Okunma.
06 Nisan 2016
Sarhoş masasına konu olan siyasetçiler
1888 Okunma.
05 Nisan 2016
Geçmişe bir baharlık bakış
1852 Okunma.
04 Nisan 2016
Gazeteci ne zaman ağlar?
1816 Okunma.
01 Nisan 2016
Meydan boş, darbe yapalım
2054 Okunma.
30 Mart 2016
Toplum baskı altında!
1758 Okunma.
29 Mart 2016
Bu ağza, bu sevgi çok fazla
1763 Okunma.
28 Mart 2016
Irkçılığın iki esas nedeni
1962 Okunma.
25 Mart 2016
Fitne ne zaman anlaşılır?
1864 Okunma.
24 Mart 2016
Aranan kan bulunamadı
2359 Okunma.
23 Mart 2016
Bir nasihat edelim, musibet tazeyken
1765 Okunma.
22 Mart 2016
Bomba mı önemli, bombacı mı?
1668 Okunma.
21 Mart 2016
Patlamadan hemen öncesi
1716 Okunma.
18 Mart 2016
Kendinizi tanımak ister misiniz?
1877 Okunma.
17 Mart 2016
Terörün esas amacını unutmamak
1699 Okunma.
16 Mart 2016
Bulursanız vicdanınızı, elinizi koyun!
1787 Okunma.
15 Mart 2016
İçimizdeki beyinsizler
2042 Okunma.
13 Mart 2016
Yatak odası dinlemek…
1871 Okunma.
11 Mart 2016
Darbelerde gazeteci rolü
1997 Okunma.
10 Mart 2016
Dikkat Resmileşti!
1888 Okunma.
09 Mart 2016
Operasyon tamam, izahı eksik
1766 Okunma.
08 Mart 2016
Neyi savunduğunu bilmemek
1732 Okunma.
07 Mart 2016
Neyi savunduğunu bilmemek
1781 Okunma.
05 Mart 2016
Onlarda hain varsa bizde de var!
1654 Okunma.
01 Mart 2016
AYM kararlarından fal tuttum!
1949 Okunma.
29 Şubat 2016
Korku, saplantı olursa…
1892 Okunma.
26 Şubat 2016
Yazarların durduğu yer
1753 Okunma.
25 Şubat 2016
Siyaset, uşaklık için yapılmaz
2009 Okunma.
24 Şubat 2016
Yandaşlığın sınırını zorlayanlar
1886 Okunma.
23 Şubat 2016
Gerçek gündem ve sanalı
1878 Okunma.
22 Şubat 2016
Mutluluğunuz ırkınız olmasın
2154 Okunma.
19 Şubat 2016
Bozuk olan bomba mı, süt mü?
1779 Okunma.
18 Şubat 2016
Mevzubahis olan, teferruat mı oldu?
1899 Okunma.
17 Şubat 2016
Siyasetin ahlakı, Baykal’ın duruşu
1837 Okunma.
16 Şubat 2016
Savaş ve boşanma
2058 Okunma.
15 Şubat 2016
Kaçınılmaz olan savaş mı?
1943 Okunma.
12 Şubat 2016
İçinizdeki İrlandalılar ve Çorumlular…
1862 Okunma.
10 Şubat 2016
Mutluluk Bakanlığı
1934 Okunma.
09 Şubat 2016
Hadi gelin depresyona girelim
1831 Okunma.
08 Şubat 2016
Güzel yarınlara giden yol
1927 Okunma.
05 Şubat 2016
CHP’nin Kutsal Değeri ve Çivisi
1995 Okunma.
04 Şubat 2016
Dizilerde insanlık dersi
1882 Okunma.
03 Şubat 2016
Vefasızlık ve nankörlük
2271 Okunma.
02 Şubat 2016
Türkiye ve iç savaş
1905 Okunma.
01 Şubat 2016
Duruş yoksa eğiliş vardır!
1910 Okunma.
29 Ocak 2016
Yalanlar ve gerçekler…
1864 Okunma.
27 Ocak 2016
Muhalif, ufuk açınca anlamlıdır
1890 Okunma.
26 Ocak 2016
Başkanlık sistemi ve kuru inat
1897 Okunma.
25 Ocak 2016
Aşağılanmaktan zevk almak…
1813 Okunma.
22 Ocak 2016
Başkası olmak, başkalaştırır
2001 Okunma.
21 Ocak 2016
Kötüler, her zaman bir birini kollar
1935 Okunma.
20 Ocak 2016
Alışkanlıklar yaşam tarzı olmamalı
2130 Okunma.
19 Ocak 2016
Sorgulamıyorsanız, suçlusunuz
1811 Okunma.
18 Ocak 2016
CHP’de ne değişti?
1979 Okunma.
14 Ocak 2016
Kaybedilen merhamet bulunur mu?
1982 Okunma.
13 Ocak 2016
Biz bu imzaları tanıyoruz
2074 Okunma.
12 Ocak 2016
Suriyeli olmak ister misiniz?
1785 Okunma.
11 Ocak 2016
Beyazı lekelemenin ne anlamı var?
1787 Okunma.
09 Ocak 2016
Bazı liderler, komedi filminde güzel
2009 Okunma.
08 Ocak 2016
Ceplerime doldurduğum adresler
1929 Okunma.
07 Ocak 2016
Laiklik, Müslümanlara mı layık!
1963 Okunma.
06 Ocak 2016
Din sizin mi, Allah’ın mı?
2039 Okunma.
Haber Yazılımı