Şennur GÜNEŞ BİLİNÇLİ OLALIM YETER Kİ!
Yazı Detayı
25 Mart 2020 - Çarşamba 00:05 Bu yazı 1099 kez okundu
 
BİLİNÇLİ OLALIM YETER Kİ!
Şennur GÜNEŞ
inanisgazetesi@gmail.com
 
 

Merhaba sevgili dostlar!
Umarım hepiniz iyisinizdir ve evinizdesinizdir. Bizlerin sağlığı için çalışmak zorunda olan, her gün kendi hayatlarını tehlikeye atarak, hatta gecesini gündüzüne katarak çalışan tüm emekçi arkadaşlarımıza tüm içtenliğimle teşekkür ediyorum. Onların böyle bir lüksü yokken, lütfen bizler eve kapandığımız için sıkılmaktan şikâyet etmeyelim. Aksine ben biraz bu durumun iyi sonuçlarından bahsetmek istiyorum sizlere. 
Çin ve İtalya’da karantinadan sonra hava kirliliğinin azaldığı ve hatta Venedik’te kanalların temizlenmesi dolayısıyla balık, kuğu ve yunusların geri döndüğü haberlerini duymuştuk. Aynı şekilde Türkiye’de de hava kirliliğinin azalmakta olduğunu söylüyor uzmanlar. Bunun dışında sosyal medyadan takip ettiğim kadarıyla pek çok kişi bu karantina günlerini kendini keşfetmeye adamış görünüyor. Daha önce hiç denemediği tarifleri deneyenler, eğitsel veya yaratıcı videolar çekenler, yetenekli olduğunu düşündüğü alanda çalışmalarını arttıranlar, spora başlayanlar, yoga yapanlar… Tüm bunlar moralimizi düzeltmeye de yardımcı oluyor pek tabii, biliyorsunuz ki moral bağışıklık sistemimizde kilit noktadır. 
Bana gelecek olursak, ben de yazdığım yazıların dışında, yarım bıraktığım bütün kitaplarımı da sırasıyla okumaya başladım. Bu arada kitaplarımı karıştırırken bir zamanlar ilgi ve merakla okuduğum Nostradamus’un kehanetleri üzerine derlenmiş kitap dikkatimi çekti ve birden şimdiki dünya durumumuzu anlatan, dünyayı sarsacak olan salgın hastalıklarla ilgili kehanetini hatırlamış oldum elbette… Yoksa orta çağdan, binlerce yüzyıl ötesinden ünlü astrolog ve kâhin Nostradamus’un bahsettiği o günleri mi yaşıyoruz?  Bilemiyorum ama Nostradamus ikinci Henry’ye yazdığı bir mektubunda 20. yüzyılları da kapsayan kehanetlerinden bahsetmiştir. Ben dünyayı etkileyen bu salgın virüsün yarattığı ve bizim şimdiki durumumuzu anlatan bir cümleyi buraya aktarmak istiyorum. “Bu arada öyle yaygın bir hastalık gelecek ki, dünyanın üçte ikisi yakalanıp çürüyecek.”
 Dörtlüklerinden birinde de şöyle demiş bu yüzyıllar için; “İki kentin kapısında ve içinde, hiç görülmedik iki salgın olacak, açlık da hastalığın içinde, bir tek demir hariç, sonunda ölümsüz Tanrı’ya imdat diye haykıracaklar.”
Yok yok! Sizi korkutmak için yazmadım ben öyle, içime kurt düştü de acaba mı? diye kendi kendimeydi bu evhamım. Kehanet deyince aklıma bir fıkra geldi yine anlatmadan duramayacağım…
Kızılderililer sonbaharda yeni seçilen genç büyücüye gidip sorarlar; “Söyle bakalım, bu kış nasıl geçecek?” Modern dünyanın adetleriyle yetişmiş genç büyücü eskilerin sırlarını bilmediği için kışın nasıl geçeceği konusunda hiçbir fikre sahip değildir. Ne olur ne olmaz diye işi sağlama almak ister: “Bu kış sert geçecek.” der. Sonra kendisi de merak edip meteorolojiyi arar. “Bu kış nasıl geçecek?” Meteorolog, “Sert geçecek gibi görünüyor” der. Bu söz üzerine genç büyücü kabileye haber gönderir. “Kış sert geçebilir.” 
Genç büyücü bir süre sonra meraklanıp meteorolojiyi yine arar:
“Bir gelişme var mı, durum nedir?” Yetkili cevap verir: “Anlaşılan bu kış daha öncekilere benzemeyecek, çok sert geçecek.” Genç büyücü kabileyi toplar ve: “Daha çok odun toplayın, kış çok sert geliyor.” diye uyarır. Kabile ormana yayılır, harıl harıl odun toplamaya başlar.
 Bir süre sonra büyücü meteorolojiyi arar, “Bir değişiklik var mı?” Yetkili: “Ben böylesini görmedim. Feci bir kış geliyor!” der. Genç büyücü “Hayret!” der, “Nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz?” Meteorolog, biraz da endişeyle “Civardaki Kızılderililer,” der, “Harıl harıl odun topluyorlar, bugüne kadar hiç bu kadar fazla ve telaşla toplamamışlardı.”
Biz de yüzümüzü gülümseten bu fıkradaki gibi işleri arapsaçına çevirmeden, “O şunu dedi, bu bunu dedi.” diyerek telaşa ve paniğe kapılmadan yapmamız gerekenleri yapalım. Aşırıya kaçmadan sağlığımız için ne gibi tedbirler almamız gerekiyorsa alalım, bilinçli bireyler olarak kurallara uyalım arkadaşlar… Hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyor, sağlıklı, huzurlu ve mutlu yarınlar diliyorum. Sevgiyle, esenlikle kalın…

 

 
Etiketler: BİLİNÇLİ, OLALIM, YETER, Kİ!,
Yorumlar
Haber Yazılımı