ÖZLEM YILMAZ BİR POTADA ERİMEK LAZIM google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Yazı Detayı
12 Eylül 2020 - Cumartesi 17:09 Bu yazı 307 kez okundu
 
BİR POTADA ERİMEK LAZIM
ÖZLEM YILMAZ
inanisgazetesi@gmail.com
 
 
Zonguldak’ta uzun yıllardan bu yana sahipsizliğin önü alınamazken tam hizmetlerin gelmeye başladığı zaman da bu sefer de kişisel husumetler yüzünden gündemimize alamıyoruz. Kent genelinde Sahil Projesi, Dere ıslahı gibi büyük projeler sürdürülürkenken Zonguldak’ta dere içinde kefaller ne yapacak gibi bir muhalefet görmüş olduk.
 
Zonguldak’ta bir bakımda iktidar değişikliği yaşanırken eski iktidarın ise yapıcılıktan uzak muhalefetine de tanık oluyoruz. Yapıcı muhalefete lafımız yok. Mesela bir iş yapılırken ‘şu ayrıntıya dikkat’ ‘şöyle yapsak daha iyi olmaz mı?’ noktasında bir muhalefet görürsek kentimizin kazanacağı aşikar.
 
Fakat ‘:alıştırmamak’ üzerine bir düşünce yapısı ile hareket edilirse bu asıl problem olan konu olacaktır. Kentimiz geleceği açısından en azından belli bir süre ortak potada erimek iktidarın ve güçlü muhalefetin yararlarından faydalanmak gerekmektedir. Aslında Zonguldak olarak Siyaset ve düşünce dünyası açısından bu bilgi ve birikime çokça sahibimiz. Kültürel zenginliklerimizi kullanarak ortak akılda buluşmak bana sorarsanız çok önemli. Bu zenginliklerimizi değerlendirmeliyiz.
* * * * *
ZORLU ŞEHİR ZONGULDAK
Zonguldak coğrafi şartlarının getirdiği dezavantaları aslında sıkça yaşıyor. Mesela kent olarak nereye büyümemiz gerektiğini hala düşünüyoruz. Ankara tarafına mı? İstanbul tarafına mı? Büyükşehir olursak neler olacak? Belediye başkanlığı nereye gidecek tarzı konuşmalar gerçekleşiyor. Diğer taraftan kent içinde bir boğulmuşluk var.
 
Zonguldak’ta araç sayısı almış başını gidiyor. Bu da büyük bir otopark sorununu beraberinde getiriyor. Herkes şahit olmuştur. Mesela ana arterlerde bile yol kenarına çekilen araçlar büyük sorun teşkil ediyor. Yine coğrafi zorlukların getirdiği kent meydanı eksikliği var. Gerçi o Lavuar alanı ile çözülecek dediler ama onun da ihalesi hala yapılamadı. Velhasıl dostlar Zonguldak her yönüyle zorlu bir şehir. Umarım önü açılır.
 
Etiketler: BİR, POTADA, ERİMEK, LAZIM,
Yorumlar
Haber Yazılımı