Şennur GÜNEŞ BİRİCİK ANNELERİMİZ
Yazı Detayı
15 Mayıs 2020 - Cuma 00:01 Bu yazı 1413 kez okundu
 
BİRİCİK ANNELERİMİZ
Şennur GÜNEŞ
inanisgazetesi@gmail.com
 
 

Merhabalar sevgili dostlar, nasılsınız görüşmeyeli? Herkesin sağlığı sıhhati yerinde mi? Canı gönülden hepinizin sağlık ve afiyette olmanızı diliyorum.
Her zamanki gibi evdeyim ve mutfak penceremden seyrediyorum dışarıyı ama karşı dağlar görünmüyor ne yazık ki. Mayıs ayının özelliğinden midir nedir sis yine gelmiş bürümüş manzaramı. Aşağı mahallemde ise hayat capcanlı çocuklar uzaktan uzağa birbirlerine sesleniyor, bir yandan da anneler birbirleriyle laflaşıyorlar. Onları izlerken yaşam sevinçlerine, hayatı her şekilde kabullenişlerine hayran kalıyorum. Özellikle de geçtiğimiz günlerde haftalarını kutladığımız o biricik annelere… Karşılıklı uzaktan uzağa komşuluk gereklerini yerine getirirlerken birbirlerinden haber almayı da ihmal etmiyorlar ve şartlar ne olursa olsun hem kendilerine hem ailelerine hem de etraflarına varlıklarıyla canlılık katarak bir ses, bir nefes oluyorlar ki ben onlara hayran olmaya devam ediyorum.
Orhan Veli’nin ‘Çok Şükür’ şiirinde dediği gibi; ‘Bir insan daha var, çok şükür evde; Ayak sesi var, Çok şükür, çok şükür’ diyerek ben de içimden, “Çok şükür aldığımız her nefese, yaşadığımız her ana, paylaştığımız hayata çok şükür” diyorum ve günün fıkrasıyla son veriyorum bugünlük cümlelerime:
Sabah anne, oğlunun odasına girdi ve onu uyandırdı: "Haydi oğlum, uyan artık... Okula geç kalacaksın!" Oğlu, yarı açık gözlerle annesine baktı ve uykulu bir sesle: 
"Fakat anne, bugün okula gitmek istemiyorum" dedi. 
Anne, oğlunun isteğine karşı çıktı: "Okula neden gitmek istemiyormuşsun bakayım? İki ciddi neden söyle bana..." dedi. 
Oğlu bir yandan esnerken, bir yandan da annesine cevap verdi:"Okuldaki tüm öğretmenler benden nefret ediyorlar, bir... Tüm öğrenciler de nefret ediyorlar, iki... Bu iki ciddi nedenim yeter mi, anne?" 
Annesi oğlunun nedenlerini geçerli bulmadı:"Bunlar okula gitmemen için neden olamaz. Şimdi hemen kalk ve çabuk hazırlan..." dedi. Bu kez oğlu iki ciddi neden göstermesini istedi annesinden: 
"Sen de bana, okula kesinlikle gitmemi gerektirecek iki ciddi neden gösterebilir misin, anne?" dedi. 
Sabrı tükenme noktasına gelen anne, oğlunun üstündeki yorganı hızla çekti ve oğlunun istediği iki ciddi nedeni ondan sonra açıkladı:
"Birinci ciddi neden, elli iki yaşında koskoca adamsın..." dedi ve şöyle devam etti:
"İkinci ciddi neden ise, sen okulun müdürüsün."
Yaşımız ne olursa olsun annelerin gözlerinde hala bir çocuğuz ve biz de kaç yaşında olursak olalım hala ana kucağında şımartılmayı bekleyen birer çocuğuz aslında. 
Evlatlarını toprağa vermiş yürekleri hala evlatları için sızlayan, hakkın rahmetine kavuşarak mekanları cennet olan ve yanımızda hala varlığından huzur duyduğumuzbütün sevgili annelerimizin geçmiş Anneler Günü kutlu olsun!Sevgiyle kalın, sağlıkla kalın, evde kalın dileklerimle hoşça kalın diyorum ama evlerinde yalnız kalan, sesinizi olsun duymaya hasret, aramanızı dört gözle bekleyen eli öpülesi annelerinizi arayıp hal ve hatırlarını sormayı ihmal etmeyin e mi sevgili dostlar?

 
Etiketler: BİRİCİK, , ANNELERİMİZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı