0
Yazı Detayı
10 Ocak 2019 - Perşembe 18:03 Bu yazı 805 kez okundu
 
BU ŞEHİRDE VALİ OLMAK!...
Mustafa ALTINTAŞ
 
 

Ekonomide, siyasette, sporda, sanatta, kent vizyonu gelişiminde bir arpa boyu yol alamayan genetiği bozuk bir şehir Zonguldak. 

Cumhuriyet devri ile ülkenin cazibe merkezi kent göç alırken, göç veren sorunlu bir şehir oldu! Aslında toprak verimli, madende veriyor, mahsulde. Toprak ne kadar zengin olursa olsun, sorun kafalar da!

 Siyasetçisinden, sivil toplum örgütlerine, yerel yönetimlerden, bürokratına kadar, en önemlisi de bu şehirde yaşayan her kesimden toplum katmanları şehrin geri kalınmışlığında, illegal bir oluşum, kaçak kömürcülüğün virüs gibi yayılmasında payı da vebali de büyüktür!

 Ülkede ki seçim sistemi gereği vatandaşların bölge siyasetçilerinden birçok konuda beklentileri vardır. İş isteyenden tutun, karakola düşen, mahkemelik olan, çalıştığı kurumda daha rahat bir işe geçmek, bir üst makama sıçramak, atama ve tayin gibi siyasetçiden beklentiler maalesef az gelişmiş ülkelerin gerçeğidir. 

Kişisel menfaatler dışında şehrin gelişmesi, istihdam alanlarının yaratılması gibi projeleri olanların, bu projeleri hayata geçirebilmek için siyasetçiler aracılığı ile kamu yöneticilerinin ve hükümetin desteğine alan duyarlı girişimcilerin olduğu şehirler hiç şüphesiz gelişmişlikten de nasibini almıştır.

Uzağa gitmeğe gerek yok, Zonguldak’tan ayrılan, Bartın ve Karabük gelişmişlikten nasiplenen, istihdam alanları yaratılan şehirler olmuştur. Ha keza Bolu’dan ayrılarak il olan Düzce kocaman bir sanayi kenti olmuş, irili ufaklı sanayi kuruluşlarıyla gelişmiş bölgeler arasında yerini almıştır. Bir zamanlar 60 bin çalışanı ile ülkenin sanayi kenti, Zonguldak’ın hali ise içler açıcı!

Bazı kentler bölge siyasetçilerin girişim ve çabasıyla ihya olurken, Zonguldak’ta hukuki dayanağı olmayan kaçak kömürcülük gibi illegal bir oluşumun istihdam alanı gibi lanse edilmesidir geri kalmışlığının nedeni! Ne zaman kaçakla mücadelede iyi sonuçlar alınmaya başlansa, destek değil köstek anlayışları devreye girerek,denetleyici ve uygulayıcılara, telkin ve tavassutlar başlar!

Bu şehirde kamu görevi yapmak, Vali olmak siyasete rağmen oldukça zor bir zanaat!

Vali siyasi iradenin, hükümetin o şehirde ki temsilcisi, üst düzey kamu görevlisidir. Öngörülü, vatandaş ile barışık, ufku geniş siyasi erkle güçlü bağları olan, ülke şartlarına göre istihdam alanlarının yaratılmasına öncülük edebilecek bölge siyasetçileriyle şehre hizmet için çalışmak her Vali’nin arzu ve hayalidir.

Aksine bir takım hukuksuzluğun sürdürülmesi yönünde telkin ve tavassutlar kamu görevi yapanların çalışma şevkini de kırar. Yakın tarihte Zonguldak’ta Vali Tevfik Başakar’dan sonra görev yapan mülki amiri Vali’ler kaçak ocak gerçeği ile yüzleşmiş, meydana gelen ölümlü ve yaralanmalı maden kazalarının akabinde mücadele kararlılığı gündeme gelmiş, siyasiler eliyle akamete uğratıldığı esefle görülmüştür!

 İllegal bir oluşumun istihdam alanı gibi lanse edilip, kayırılıp kollanması bu şehrin kaçak kömürcülük gibi hukuki dayanağı olmayan bir oluşumla ülke ve dünya gündeminde anılır olması yakışıksız bir görüntüdür! Maalesef böyle bir illete, böyle bir hukuksuzluğa durduk yere yakalanmadı bu şehir! 

Bunda bölge siyasetçisi, kamu görevlisi, yerel yöneticiler, sivil toplum örgütlerine kadar her kesimin vebali ve günahı büyüktür! Daha düne kadar devlet eliyle işletilen elektrik şirketlerinin bölgedeki tüm kaçak ocaklara yasal elektrik nasıl bağladığını anımsayalım! 

O zamanlar sadece Kilimli bölgesinde faaliyet gösteren 500 civarında kaçak ocağa yasal elektrik verilerek sayaç bağlanmıştı! Bir düşünün, iskânı olmayan konutlara verilmeyen elektrik’in kaçak ocaklara verilmesi gibi bir vahameti! 

Elektrik şirketleri zamanla özelleşti, ancak kaçak ocaklara bağlanan sayaçlar geçmişte verilen bir hak olarak olarak kaldı!Karaelmas kentinde son yıllarda, acı ve gözyaşı hiç eksik olmadı! Maden iş kolunda, 77 yılda ölümlü ve yaralanmalı iş kazası bilançosu ürkütücü boyutlaraulaştı! 

Legal maden Ocaklarında,4 binin üzerinde madenci iş kazalarında yaşamını yitirdi, 400 bin üzerinde yaralanan, sakat kalan oldu. Sadece 18 yılda, kaçak ve illegal ocaklarda yaşamını yitirenler,200 civarında, yaralanan ve sakat kalanlar ise binlerce olduğu acı bir gerçek! 

Devletin denetim eksikliğini fırsat bilip, palazlanıp, günümüze kadar süre gelen, kaçak kömürcülükte, tam bir insanlık dramı yaşanıyor!.

FİDAN GİBİ GENÇLER İHMAL VE DENETİMSİZLİĞİN KURBANI OLDU!.. 

Kaçak ocak gerçeği devlet ayıbı insani bir dramdır! Kimi ekmek parası, kimi daha çok para kazanma hırsıyla bulaştığı kaçak kömürcülük yılların kangren olmuş kanayan yarasıdır!

İllegal ocaklarda yaşamını yitiren gariban madencilerin öldükten sonra kaçak ocak sahibi olması, suçtan kurtulma yolunu seçen vicdansız, işletme sahiplerinin kurnazlığı, gelenek haline gelen, kaçak ocak kanunudur! 

Köstebek yuvasını andıran çukurlar da, geleceğin umudu, fidan gibi gençler, yaşamlarını yitirdi! Üstelik kaçak ocak kanunu gereği yaşamını yitiren madencilere ocak sahibidir gibi mesnetsiz bir iftira atılması, eldeki mevcut delil durumuna göre yargı kararıyla suçlu bulunması neticesi, verilen cezaların, eş ve çocuklarına rücu etmesi ayrı bir hukuki sorun! 

Uyuşturucu kullanırken ölen vatandaş da, kaçak kömürcüde bu devletin bireyidir, önemli olan gerekli önlemler alınarak suça meydan verilmemesidir. Aksine, içmeseydi, yapmasaydı,kaçak ocak açmasaydı, devlet anlayışıyla bağdaşmaz! Zonguldak’ta kamu otoritesinin yıllardan beri denetim altında tutamadığı kaçak kömürcülük gibi bir illetin, zillet haline dönüşmesi, insani bir ayıptır!

 VİCDANİ RAHATSIZLIK!..

Kaçak ocaklarda iş kazasında yaşamını yitiren madenciler geride binlerce, sosyal güvenceden yoksun eş ve yetim çocuk bıraktı. Oysa devlet kaçak kömürcülük gibi yasa dışı gelişmeleri denetim altında tutabilse, gerekli önlemleri alabilseydi böylesine insani dramlar ortaya çıkmazdı. 

Geleceğine güvenle bakamayan, devletin fakirlik maaşıyla hayatlarını idame ettirmek zorunda kalanlar, eğitim ve öğrenimini güçlükle sürdürerek, yaşama tutunma mücadelesine mahkûm olmak, sosyal devlet ruhuna da uygun değil! Devletin kamu otoritelerini oluşturan kurumların zafiyeti sonucu ortaya çıkan sosyal bir yara mutlaka sonlandırılmalıdır! 

Sosyal devlet sosyal kültürel ve ekonomik anlamda vatandaşlarının insanca yaşayabilmesi için gerekli sosyal adaleti ve sosyal düzeni sağlamak için sosyal hayata müdahaleyi gerekli gören devlet biçimi olup gelişmiş Avrupa ülkeleri gibi, Türkiye sosyal bir hukuk devletidir. 

Anayasamızda yer almasına rağmen, tam manasıyla hayata geçirilmemiş olan Sosyal devlet anlayışı, Sosyal devlet olmak devletin vatandaşlarına karşı bir ikramı değil, onun varlığının gereği ve vazifesidir. İşsize işsizlik parası, sakatına maaş bağlamak, devletin ona ikramı değildir. Aksine devletin vazifesidirDevlet işsize iş bulmak zorundadır, kaçak ocak gibi çağdışı illegal ocaklarda ölmesi değil, hayata tutunması sağlanacak önlemler alınabilmelidir! 

Vatandaşına iş bulmak zorunda olan sosyal devlet, hayatın idamesi için  iş bularak vatandaşlarını yaşatmak durumundadır. Eğer birey iş bulamıyor ise bunun sorumluluğu devlete ait olup, bundan kaynaklı tüm eksikliklerin telafi edilmesi sosyal devlet olmanın gereğidir. 

ÜÇ KİŞİDEN BİRİ SABIKALI!

Son 35 yılda kaçak kömür vakalarının artması neticesinde, şehirde sabıkalı sayısı arttı!

Bir şekilde kaçak ocak açmak, kaçak kömür nakli gibi olaylara karışanlar yargı önünde aldıkları ceza ‘’hırsızlık’’ olarak sicillerine işlendi. Özellikle çocuk yaşta kaçak kömürcülüğe bulaşıp sabıka alanların, yasal zeminlerde iş bulma olanağı kalmadı. Çaresizlik, bir iş umudu, evini geçindirme düşüncesiyle kaçak kömürcülüğe bulaşanlar da, devletin bir ferdi olup, ömür boyu sicilindeki hırsızlık damgasıyla dolaşması, yaşamını idame ettirme noktasında önemli bir sorun!

Devlet yapısına yönelik bir suç işlemeyen, sadece geçimini sağlamak için hırsızlık damgasını yiyenler sicillerini temizleyecek bir düzenleme baba devletin görevi olmalıdır!

Neredeyse yarım asırdır yasalara rağmen illegal bir oluşumdan kurtulamayan şehir, üzerindeki hukuksuzluğu atamamış, silkelenip kendine gelememiştir! Kaçak kömürcülük istihdam alanıdır saplantılarına takılıp kalınmasıdır bu şehrin üzerinde kara bulutların dolaşması, hukuksuzluğun her geçen gün katmerleşerek artmış olması!...

O nedenle vicdanlı ve sağ duyulu olalım ki, böylesine hukuksuzluk üzerine kurulmuş,neredeyse kangren olmaya yüz tutmuş sosyal bir yara ortadan kaldırılarak,yetişen gençler yeni bir hayata merhaba diyebilsin! Zonguldak’ta göreve başlayan her vali kaçak kömürcülük gibi bir sorunu şehrin gündeminden çıkarmaya çalışsa da, kaçaktan beslenen bir takım menfaat çevreleri ile siyasilerin oy devşirme düşüncesi mücadelenin akamete uğratılmasına neden olmuştur. Lütfen elinizi vicdanınıza koyun, bu şehrin ve insanların geleceğini flu’laştırmayın ki, temiz bir toplum, güzel bir geleceğin önü açılabilsin!...

 
Etiketler: BU, , ŞEHİRDE, VALİ, OLMAK!...,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
04 Temmuz 2019
DEFOLU SİYASET!..
1436 Okunma.
27 Haziran 2019
UYARI DEĞİL,YASALARI UYGULAYIN!..
265 Okunma.
20 Haziran 2019
VALİ NE YAPSIN!..
1347 Okunma.
13 Haziran 2019
KENTTE ASAYİŞ VE HUKUK!
668 Okunma.
30 Mayıs 2019
ŞEHRİN VALİ’Sİ!...
910 Okunma.
23 Mayıs 2019
KAÇAK OCAK MI,KAÇAK MEZAR MI?..
351 Okunma.
16 Mayıs 2019
İFTAR ŞOV!..
1794 Okunma.
12 Mayıs 2019
İCRAAT DEĞİL,OYALAMA TAKTİKLERİ!..
378 Okunma.
02 Mayıs 2019
BU ŞEHİRDE NELER OLUYOR?
555 Okunma.
28 Nisan 2019
HANTAL DEVLET,HANTAL BÜROKRASİ!..
364 Okunma.
18 Nisan 2019
PARADOKS!...
491 Okunma.
11 Nisan 2019
İFLAS!...
573 Okunma.
04 Nisan 2019
SEÇİM BİTTİ ENKAZI KALDI!...
465 Okunma.
28 Mart 2019
KAÇAĞIN FATURASI DEVLETE!...
500 Okunma.
26 Mart 2019
KAÇAK OCAK TRAJEDİSİ!..
463 Okunma.
14 Mart 2019
MADENCİDEN SONRA, ÇOCUK'LAR!..
462 Okunma.
07 Mart 2019
SEÇİM ENTRİKA’LARI!..
521 Okunma.
28 Şubat 2019
ZONGULDAK’IN ASAYİŞ SORUNU!..
412 Okunma.
26 Şubat 2019
MUHTAR!..
476 Okunma.
21 Şubat 2019
ZONGULDAK VE ÜLKE SİYASETİ!..
721 Okunma.
14 Şubat 2019
DEPREM DEĞİL,ZİHNİYET ÖLDÜRDÜ!..
675 Okunma.
07 Şubat 2019
SORUNLU ŞEHİR ZONGULDAK!..
807 Okunma.
31 Ocak 2019
SİYASİ ÖNGÖRÜSÜZLÜK!...
730 Okunma.
24 Ocak 2019
SİYASİ GARABET!...
798 Okunma.
20 Ocak 2019
HUKUKSUZLUĞA SİYASİ KILIF!..
622 Okunma.
03 Ocak 2019
KAMU GÖREVLİSİ!...
809 Okunma.
27 Aralık 2018
ZOR YILLAR VE SİYASET!...
688 Okunma.
20 Aralık 2018
SEÇİM SINAVI!..
628 Okunma.
13 Aralık 2018
BELEDİYECİLİK!...
784 Okunma.
06 Aralık 2018
KAVRAM KARMAŞASI!...
745 Okunma.
29 Kasım 2018
İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN!..
764 Okunma.
22 Kasım 2018
DEVLETİ ACZE DÜŞÜRMEYİN!..
967 Okunma.
15 Kasım 2018
KAÇAĞA TESLİM OLMAK!...
933 Okunma.
08 Kasım 2018
KAÇAKTA KURUMLAR ARASI MUTABAKATSIZLIK!....
925 Okunma.
01 Kasım 2018
BU ŞEHİR İFLAH OLMAZ!..
714 Okunma.
25 Ekim 2018
DEVLETİN KARA DELİĞİ!..
890 Okunma.
18 Ekim 2018
SORUN YASALARDA DEĞİL,UYGULAYICILARDA!..
863 Okunma.
11 Ekim 2018
HUKUK ÜLKE VE TOPLUMLARIN GÜVENCESİDİR!...
824 Okunma.
04 Ekim 2018
HASTALIKLI ŞEHRİN,HASTALIKLI KİŞİLİKLERİ!..
725 Okunma.
27 Eylül 2018
DEVLET,MİLLET SEVDALILARI MI!...
966 Okunma.
20 Eylül 2018
MÜSTAHAKTIR BİZE!...
745 Okunma.
13 Eylül 2018
‘’YASALAR KAĞIT ÜZERİNDE KALMAMALI!..’’
594 Okunma.
06 Eylül 2018
SIRA DIŞI İŞLER!...
686 Okunma.
30 Ağustos 2018
DÜRÜST OLUN,DÜRÜST!..
674 Okunma.
16 Ağustos 2018
DEVALÜASYON!..
855 Okunma.
09 Ağustos 2018
UMUTSUZ VAKA!...
1182 Okunma.
03 Ağustos 2018
FİLLER TEPİŞİR,KARINCALAR EZİLİR!..
762 Okunma.
26 Temmuz 2018
SİYASİ OYUNLAR,CHP VE İYİ PARTİ!..
780 Okunma.
19 Temmuz 2018
DEVLET KAÇAK KÖMÜRCÜLÜKLE YÜZLEŞMELİDİR!...
863 Okunma.
12 Temmuz 2018
KENTTE İNSANLIK DRAMI!!!..
1000 Okunma.
05 Temmuz 2018
400 VEKİL HESABI TUTMADI!...
1111 Okunma.
28 Haziran 2018
OYUN İÇİNDE,OYUN!..
1224 Okunma.
21 Haziran 2018
KARAR MİLLETİN…
912 Okunma.
07 Haziran 2018
“BU SİSTEM DEĞİŞMELİDİR!...’’
921 Okunma.
31 Mayıs 2018
ÇELİŞKİLER ŞEHRİ ZONGULDAK!..
1009 Okunma.
25 Mayıs 2018
OMURGASIZ SİYASET!!!
986 Okunma.
17 Mayıs 2018
ADALETSİZ DÜNYA DÜZENİ!!!
1242 Okunma.
10 Mayıs 2018
“AHLAKSIZ SİYASET!...”
898 Okunma.
03 Mayıs 2018
TÜNELDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ !!!
966 Okunma.
26 Nisan 2018
KOKUŞMUŞLUK!!!
1067 Okunma.
19 Nisan 2018
İLKELLİK VE  CEHALETTE  RÖNESANSS!!!
2120 Okunma.
12 Nisan 2018
VALİ!..
2827 Okunma.
05 Nisan 2018
21.YÜZYILDA ZONGULDAK!!!
2159 Okunma.
29 Mart 2018
SARI ÖKÜZDE GİTTİ, KAFALAR DEĞİŞMEDİ!
1857 Okunma.
22 Mart 2018
SEÇMEN SİZİ NEDEN TERCİH ETSİN?...
1591 Okunma.
15 Mart 2018
SORUNLU NÜFUS KAYDINDAN, SAĞLIKLI SOY AĞACI ÇIKMAZ(!)
2037 Okunma.
08 Mart 2018
KENTTE İNSANLIK AYIBI!
1131 Okunma.
01 Mart 2018
ZONGULDAK VE ASAYİŞ!
1846 Okunma.
22 Şubat 2018
ŞİRAZESİ KAYMIŞ ANLAYIŞLAR!
1541 Okunma.
15 Şubat 2018
DEVLET HER ZAMAN 18 YAŞINDADIR…
2060 Okunma.
08 Şubat 2018
HUKUK AYIBI VE ZONGULDAK(!)
1540 Okunma.
01 Şubat 2018
VİCDANLA CÜZDAN ARASI ANLAYIŞLAR!
1512 Okunma.
25 Ocak 2018
GÖZLER VALİ ÇINAR’DA!
1415 Okunma.
18 Ocak 2018
KAÇAK KÖMÜR ŞEHRİN KİMYASINI BOZDU
2412 Okunma.
11 Ocak 2018
SİYASETİN ADALETİ DE YOK,PARTİSİ DE!!!
1198 Okunma.
05 Ocak 2018
FİLYOS PROJESİ KURTULUŞ,TERMİK SANTRALLER ÖLÜMDÜR!!!
1387 Okunma.
28 Aralık 2017
İNSANLIĞINI KAYBEDENİN ADAMLIĞI DA OLMAZ!!!
1195 Okunma.
22 Aralık 2017
KAÇAK KÖMÜRCÜLÜK ŞEHRİN KİMYASINI BOZDU!!!
1075 Okunma.
14 Aralık 2017
SGK’NIN KARA DELİĞİ ZONGULDAK!!!
1248 Okunma.
07 Aralık 2017
VALİ ÇINAR NEŞTERİ VURDU!
1036 Okunma.
30 Kasım 2017
SAĞLIKSIZ BEYİNLERLE SAĞLIKLI GELİŞME OLMAZ!!!
1257 Okunma.
23 Kasım 2017
MÜTEVAZİ OLUN BEYLER!!!
1206 Okunma.
16 Kasım 2017
SENDİKAMI YALAN SÖYLÜYOR? TTK’MI YANLIŞ YAPIYOR!
1225 Okunma.
09 Kasım 2017
BU ŞEHRİ SENDİKA İLE SİYASİLER BİTİRDİ!!!
1225 Okunma.
02 Kasım 2017
KAMUDA ETİK! İNSANDA AHLAK!
1201 Okunma.
26 Ekim 2017
SİYASETTE DEFOLU, BÜROKRASİ DE(!)
1572 Okunma.
19 Ekim 2017
ŞEHİRDE TERÖR VAR!..
1302 Okunma.
12 Ekim 2017
SİYASET BİTMİŞTİR(!)
1494 Okunma.
06 Ekim 2017
KOLTUĞA OTURMAYLA KÖT DEĞİŞMEZ (!)
1423 Okunma.
28 Eylül 2017
SGK DOLANDIRANLARLA GÖREVİ SAVSAKLAYANLAR EŞ DEĞERDEDİR(!)
1633 Okunma.
22 Eylül 2017
BU KENTİN İÇİNE TOPYEKÜN ETTİLER!..
1701 Okunma.
15 Eylül 2017
İMAR KİRLİLİĞİNDE AYIPLI ŞEHİR ZONGULDAK!..
1725 Okunma.
08 Eylül 2017
KENT KONSEYİ NE İŞE YARAR?...
1643 Okunma.
25 Ağustos 2017
GÖNÜL OYUNLARI
1596 Okunma.
18 Ağustos 2017
KİRLETİLMEYEN NESİ KALDI ZONGULDAK’IN!..
1441 Okunma.
10 Ağustos 2017
KİŞİLİKSİZ KİŞİLİKLER!...
1593 Okunma.
Haber Yazılımı