Yazı Detayı
01 Kasım 2018 - Perşembe 17:57 Bu yazı 715 kez okundu
 
CUMHURİYET VE MİLLİ KURUMLAR
Recep ALKAN
 
 

 

         Cumhuriyet diyoruz, demokrasi diyoruz ya ve hatta, Türkiye Cumhuriyeti; laik, sosyal bir hukuk devletidir diyoruz da, bunların günlük hayata yansıması ne olmalı nasıl olmalı düşünmediğimiz için, dediklerimizin altı boş kalıyordu 2010 yılından önce.

          Devletin içinde kılcal damarlarına kadar, devletin disiplini dışında yerli ve yabancı anjiyolar mevcuttu. Devlet içinde tam bir başıbozukluk egemendi. Kurumlar arasında milli bir ittifak ve milli bir iç bağlılık yoktu.

          TSK demokrasiye balans işiyle uğraşmaktan milli güvenliğe zaman bulamıyordu. Yargı esaret altındaydı. Bağımsız ve kendi iç düzeni bakımından hiçbir etki veya tesirden korunmuş olmalıyken, en yetkili kurumu olan Hakimler ve Savcılar üst kurulu sadece beş kişiden mütevellit belli amaçlar gözetilerek belirlenmiş kişilerdir. Yargıyı; toplumun içinde gayri kanunu oluşmuş güç merkezlerinin kontrolüne gümüş tepside sunan 5 kişilik bir HSYK vardı.

         2010 yılından sonra; yüksek yargı organlarını illegal güç odaklarının etkisinden kurtarmak amacıyla yüksek mahkemeler üye ve bölümler acısından artırılarak dış tesirlere karşı güçlendirildi.

          7 üyeli anayasa mahkemesi, 5 üyeli HSYK şer güç odaklarına karşı savunmasızdılar.

          2000 yılında; ABD’ye resmi ziyarete giden Merhum Başbakan Bülent Ecevit rahatsızlığı nedeniyle ve mütevazi kişiliği gereği bir vücut diliyle biraz ezik görüntü vermişti. Sanki Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanı değil de başka bir ülkenin başbakanıymış, gibi CHP’lisinden DSP’lisine kısacası sağcısı solcusu dalga geçtiler.

           Çünkü; millet olarak, sağcısı, solcusu, aydını, akademisyeni ne varsa, kimse seçim sonucunda Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı makamına gelen kişiye kendisi oy vermediyse, bizim Başbakanımız diyemeyecek kadar anti demokrat zihinsel bozukluktan muzdarip bir toplumuz.

           O tarihte ABD başkanının benim Başbakanım ayakta iken kendisi koltuğun kol yaslama yerine oturarak gösterdiği terbiyesizliği yadırgamayıp, o günkü 70 milyonu temsilen orada bulunan Merhum Ecevit’i alaya alan başka bir millet bulamazsınız.

            Demokrasi, özgürlük, cumhuriyet, laiklik, hukuk, anayasal düzen, ve herkes kanun önünde eşittir deriz, ama suç işleyip hakim karşısına çıkınca, Türk Milleti adına karar verecek olan hakime büyük yerlerden baskı yaptırarak işini yapmasını önleyerek adliyenin arka kapısından çıkmanın yollarını ararız. Hata savcının emriyle sizi karakola davet eden polise “sen benim kim olduğu biliyor musun?” demeyi de unutmayız. Savcı Türk Milleti adına sizin ifadenizi alırken, hem sizin hakkınızı hem de kamu hakkını yani adaleti sağlama amacıyla çaba gösterir. Adaletin yerini bulması için Türk Milleti adına davalının da davacının da haklarını gözetmek üzere, olayın kanun önünde delillere dayalı olarak mahkemenin adil karar vermesini ve böylece adaletin tahakkukunu sağlamak için ter döker.

             Hem milleti ikna edip seçimde oy ister seçilmek için her boyaya gireriz, ama seçilemeyince o vatandaşın seçip görevlendirdiği kişinin bir dahaki seçime kadar bu kurumun yetkilerini taşımasına aslı razı gelemeyiz.  

             Milletin sandıkta seçtiği kişi yada siyasi parti mensupları seçimi kazanmışlar ve yasalara uygun olarak iktidar yetkisine memur kılınmıştır. O noktadan itibarendir ki; o partinin genel başkanı milletin onurunu ve haysiyetin temsil etmektedir.

             Devletin; kendi iç düzeni ve hiyerarşisi olan kurumları siyasi iktidara karşı sorumlu olmakla beraber ve emrinde olmakla beraber, iş işleyiş bakımından kendi iç hizmet ve görev mevzuatı ile hukuki düzeneğe sahiptir. Bu cümleyi tamlayacak olan Anayasal içtihatlar açısından hiçbir amirin Devletin Milli güvenliğini ve ali menfaatlerine uygun bulmadığınız emirlere uymama hakkı her zaman mahfuzdur saklıdır.

             Devleti bütünleyen kuvvetler olarak; yasama, yürütme, yargı kuvvetleri özellikle ve bilhassa kuvvetler ayrığı prensiyle bir birlerine karşı iç işleyiş ve yetki açısından bağımsız, sorumluluk açısından siyasi iktidarın uhdesindedir. Bu kuvvetlerin ve özellikle dördüncü kuvvet olarak yazılı ve görsel basının kendi görevlerini en uygun bir şekilde yürütebilmelerini teminen, gerekli çalışma ortamı şartları açısından siyasi iktidar sorumlu ve yetkilidir.

             Kuvvetler ayrılı prensibine dahil kurumlardan başka, devletin ana omurgasını oluşturan kurumlarımız vardır ki, bu kurumlar kendi iç işleyişleri ve çalışma usul ve esasları bakımından çok özel yapılara sahiptirler.

             En başta MGK (Milli Güvenlik Kurulu) adıyla kendini tanımlayan bir yüksek istişare kurulu olarak içinde görevli katılımcılar bakımından yürütmenin milli güvenlik mevzularında yapacağı icraatların teknik, stratejik, diplomatik ve askeri ihtisas gerektiren konularda planlama makamıdır.

             İç işleyişi açısından; tamamen gizli çalışmakla beraber, TSK, MİT, ismin başında Milli yazan bakanlar, Jandarma Emniyet genel müdürlüğü ve ilgili ihtisas kurumları bu kurulda yer alır.

               MGK’lu görev ve yetkileri ve çalışma prensipleri bakımından Devletin birinci derecede güvenlik altında bulundurduğu bürokratlar ve müştemilat içinde, kamuoyuna açık olmayan özel kanunlarla yetkilendirilmiş yüksek ihtisas sahibi bürokratlar olarak, sorumlulukları bakımından siyasi iktidarın sorumluluğundadırlar. Görevde ihmal veya görevi kötüye kullanma gibi memnu hakları mevzusunda yargı denetimine tabidirler.

 

KUVVETLER AYRILIĞI

       “Kuvvetler ayrılığı; devletin üç ana fonksiyonunu (yasama, yürütme ve yargı) yerine getiren organların, tek bir kişinin elinde toplanmasını engellemek üzere düşünülmüş bir sistemdir. Çünkü bu üç yetkiyi de elinde bulunduran bir iktidar, mutlak bir iktidar olacaktır. Tarihsel sürecin de bize gösterdiği,  insan hakları mücadelelerinin mutlak iktidarın sınırlandırılmasına karşı verildiğidir. Nitekim iktidarın keyfi davranma potansiyeli, artık evrensel bir söylem haline gelmiş olan bir gerçektir. İşte bu nedenle; iktidarın yıkıcı olma tehlikesi içeren bu gücünün üç ana kola bölünerek,  tehlike oranının en aza indirilmesi hedeflenmiştir. Gönenç de; siyasi iktidarı azgın akan, yıkıcı bir ırmağa benzeterek, bu ırmağın kollara ayrılması onun yıkıcı etkisini nasıl azaltıyorsa, siyasi iktidarın da devlet organları arasında paylaşılması halinde mutlak karakterinin o derecede zayıflayacağını belirtmektedir.” *(1)  Dr. Deniz ACARAY

 

          Böyle uzun bir girizgahtan sonra; şu beş tepedeki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve 3. Hava limanı yani İstanbul Hava Alanı ile 3. köprü ve Osmangazi köprüsü vs Türkiye Cumhuriyeti Devletinin stratejik alt yapı yatırımlarının planlanıp yapımı ve bitirilerek hizmete sunulması sürecinde siyasi iktidarın gayret ve becerisini küçümsemek gözden düşürmek niyetiyle iktidarın şahsi malı gibi göstererek eleştirme cehaletine değinmek istedim.

        Katar Devleti Türkiye Cumhuriyetinin kendisine gösterdiği yakınlığa ve desteğe olan teşekkürün nişanesi olarak hediye ettiği uçağı bile Devlet Başkanının şahsına verilmiş gibi algı sergileyen çevrelerin ne kadar Devlet manevi şahsiyeti hükmü şahsiyeti bilgisizliği içinde olduklarına olan gülümsememi arz etmek istedim.

        Millet meclisinde türlü entrikalar ve muhtelif güç odaklarının telkinleriyle seçilen, dokunulamaz ve sorumsuz hatta vatana ihanetten başka bir suçtan yargılanamayan, millete hesap verme gibi bir derdi olmayan cumhur başkanı yürütmenin prangası olmaktan başka bir işe yaramıyordu.

         Halk tarafından seçilerek, her türlü yargı denetimine ve hakim karşısına her an çıkarılabilen Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçildikten sonra, devletin amme hizmetleri konusundan daha hızlı refleks verdiğini yaşayarak görüyoruz.

         Hem halka hesap verme ve hem de görevi başındayken bile hakim karşısına çıkarılabilir olması kamu vicdanı açısından son derece rahatlatıcı ve güven vericidir.

         Ve görüyoruz ki; Türk milletinin insan kaynağı açısından yetenek ve becerileri, hatta kalkınma bağlamından ki enerjisinin dinamizm kazandığını aktive olduğunu görüyoruz.

          Önümüzdeki beş yıllık dönem içinde bu durumun ekonomik sonuçlarını bariz bir şekilde hissedeceğiz.

*(1)  Dr. Deniz ACARAY http://ankaenstitusu.com/kuvvetler-ayriligi-ilkesi/

 

 
Etiketler: CUMHURİYET, VE, MİLLİ, KURUMLAR,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
09 Temmuz 2019
1510 Okunma.
04 Temmuz 2019
SOSYAL MEDYA VE EDEP
1397 Okunma.
01 Temmuz 2019
CHP’NİN PRANGASI VE İSTANBUL SINAVI
1198 Okunma.
27 Haziran 2019
HANGİ AK PARTİ
752 Okunma.
24 Haziran 2019
VE İSTANBUL SEÇİMİNİ YAPTI
1786 Okunma.
20 Haziran 2019
AKDENİZ’İ KIRMIZIYA BOYAYACAKLAR
1712 Okunma.
17 Haziran 2019
SOSYAL SORUMLULUK
3376 Okunma.
13 Haziran 2019
PARALEL PARTİ YAPILANMASI
1097 Okunma.
10 Haziran 2019
SİYASİ PARTİLER ENDİŞE VERİCİ
1080 Okunma.
07 Haziran 2019
AK PARTİ GENEL MERKEZİNE
1286 Okunma.
02 Haziran 2019
GALASARAY UEFA ŞAMPİYONASINDA HAKEMLERİDE YENEREK ŞAMPİYON OLDU
527 Okunma.
30 Mayıs 2019
KONUŞUYORMUSUNUZ YOKSA GÜRÜLTÜ MÜ ÇIKARIYORSUNUZ?
834 Okunma.
27 Mayıs 2019
SAĞDUYUDAN İKTİDARA VE MUHALEFETE UYARI
874 Okunma.
23 Mayıs 2019
İTİLAF VE İTTİFAK DEVLETLERİ ÇOK PARTİLİ KOALİSYON BEKLİYOR
800 Okunma.
20 Mayıs 2019
TÜRKİYENİN ÇİVİSİ
964 Okunma.
16 Mayıs 2019
SORU ŞU
519 Okunma.
13 Mayıs 2019
DÜNYANIN ÇİVİSİ
671 Okunma.
09 Mayıs 2019
ERGUVAN ŞEHRİ İSTANBUL’DA SEÇİM VE ORGANİZE İŞLER
641 Okunma.
06 Mayıs 2019
Venezuela ve Sudan
534 Okunma.
02 Mayıs 2019
BU BİR KOMPLO TEORİSİ DEĞİLDİR!
564 Okunma.
30 Nisan 2019
GLOBAL ANARŞİZM
468 Okunma.
25 Nisan 2019
“El öğüt verir ama ekmek vermez”
720 Okunma.
23 Nisan 2019
HEDEFTEKİ TÜRKİYE
439 Okunma.
18 Nisan 2019
Sigara İçmek Yada İçmemek
663 Okunma.
15 Nisan 2019
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-10
445 Okunma.
11 Nisan 2019
İstanbul’un Gizemli Erguvan Mevsimi
809 Okunma.
08 Nisan 2019
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-9
386 Okunma.
04 Nisan 2019
CHP’NİN YİRMİ YILI
478 Okunma.
01 Nisan 2019
CUMHURİYET HALK PARTİSİ
568 Okunma.
28 Mart 2019
“UYAN EY GÖZLERİM GAFLETTEN UYAN”
739 Okunma.
22 Mart 2019
ZONGULDAK’A BİR BABAYİĞİT LAZIM
621 Okunma.
21 Mart 2019
YENİ BİR DÜNYA KURULUR VE TÜRKİYE DE BU DÜNYADA YERİNİ BULUR
515 Okunma.
18 Mart 2019
ZONGULDAK’TA SEÇİM VAR
538 Okunma.
14 Mart 2019
DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKMÜ?
382 Okunma.
11 Mart 2019
SOSYAL DEMOKRATLIĞIN TEORİK TEMELİ
518 Okunma.
07 Mart 2019
MARJİNAL SİYASET
492 Okunma.
04 Mart 2019
MERKEZİYETÇİ HİYARARŞI KOLAYCILIĞI
522 Okunma.
28 Şubat 2019
ABD-AVRUPA ULUSLARARASI ANLAŞMALARI ASKIYA ALDI
460 Okunma.
25 Şubat 2019
YENGEÇ SENDROMU
985 Okunma.
21 Şubat 2019
EVRENSEL TABİ HUKUK
628 Okunma.
18 Şubat 2019
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-8
476 Okunma.
14 Şubat 2019
BU ÇÖPLÜKTEN GERİ DÖNÜŞEBİLİR ATIK ÇIKMAZ
645 Okunma.
10 Şubat 2019
BELEDİYECİLİĞİN ŞİFRELERİ
672 Okunma.
07 Şubat 2019
SÜRÜ PSİKOLOJİSİ
637 Okunma.
04 Şubat 2019
İNSANIN YAPISI VE İBADET-2
658 Okunma.
31 Ocak 2019
METAMORFOZ
731 Okunma.
24 Ocak 2019
İNSANIN YAPISI VE İBADET-1
752 Okunma.
21 Ocak 2019
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-7
516 Okunma.
17 Ocak 2019
MANEVİ DENGESİ BOZUK PARTİLİ PROFİLİ
645 Okunma.
13 Ocak 2019
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-6 Dr. Hikmet Kıvılcımlı özel
637 Okunma.
10 Ocak 2019
Anadolu ve Kafkaslarda sosyalizm-5
623 Okunma.
07 Ocak 2019
HALK DALKAVUK’LUĞU
680 Okunma.
03 Ocak 2019
AHLAK VE DİN
645 Okunma.
27 Aralık 2018
Anadolu ve Kafkaslarda sosyalizm 4
718 Okunma.
23 Aralık 2018
ABD'nın Kısa Kanlı Soykırım Tarihi...
763 Okunma.
20 Aralık 2018
DOLAR SİLAHI
538 Okunma.
13 Aralık 2018
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-3
744 Okunma.
10 Aralık 2018
“YANDAŞ”
668 Okunma.
06 Aralık 2018
AK PARTİ DR. ÖMER SELİM ALAN DEDİ
865 Okunma.
29 Kasım 2018
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-2
660 Okunma.
22 Kasım 2018
Zonguldak ve Türkiye Taşkömürü Kurumu
960 Okunma.
19 Kasım 2018
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-1
697 Okunma.
15 Kasım 2018
KUVVETLER AYRILIĞI VE ADİL DEVLET
651 Okunma.
08 Kasım 2018
Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Kırmızıçizgileri
863 Okunma.
05 Kasım 2018
Sultan Galiyev ve Mustafa Suphi neden öldürüldü?
723 Okunma.
25 Ekim 2018
MİLLİ MEVZULAR VE POLİTİKA
853 Okunma.
18 Ekim 2018
TEK DİŞİ KALMIŞ CANAVAR
994 Okunma.
14 Ekim 2018
TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN İDDİASI
719 Okunma.
11 Ekim 2018
GEÇMİŞ GERİDE DERS ÖNÜMÜZDE
922 Okunma.
04 Ekim 2018
ŞERAFETTİN NAS’IN BİTMEYEN MÜCADELESİ
830 Okunma.
01 Ekim 2018
FİNANSMAN MALİYETİ VE FİYAT ARTIŞI, İÇ PİYASALAR;
862 Okunma.
27 Eylül 2018
BM’NİN 73.GENEL KURULU VE ABD’NİN ÇÖKÜŞÜ
743 Okunma.
20 Eylül 2018
DEMİRPARK AVM (67BURDA) VE 3. HAVA ALANI
848 Okunma.
13 Eylül 2018
İNSAN OLMA SANATI VE DEVLET İŞLERİ
679 Okunma.
06 Eylül 2018
Modern yaşamın sebep sonuç çıkmazı
803 Okunma.
03 Eylül 2018
DARBELER VE EKONOMİK KRİZLER
665 Okunma.
30 Ağustos 2018
TRUMAN DOKTİRİNİ, MARŞHALL YARDIMI VE BAĞIMSIZLIK
805 Okunma.
16 Ağustos 2018
14 AĞUSTOS 2018 AK PARTİ’NİN 17. YAŞ GÜNÜ
1033 Okunma.
08 Ağustos 2018
AMERİKA BİRLEŞİK ŞİRKETLER DEVLETİ
1285 Okunma.
03 Ağustos 2018
BARDAĞI TAŞIRAN BRICS ZİRVESİ
714 Okunma.
26 Temmuz 2018
ENDİŞELENİN STRATEJİK ORTAKLAR
747 Okunma.
19 Temmuz 2018
SİYASET VE ALGI YÖNETİMİ
922 Okunma.
12 Temmuz 2018
TÜRK SOLU SORUNSALI
992 Okunma.
05 Temmuz 2018
DÜNYANIN SON 200 YILI VE TÜRKİYE CUMHURİYETİ
1194 Okunma.
28 Haziran 2018
SEÇİM ATMOSFERİ
1224 Okunma.
21 Haziran 2018
DERİN OLAN KUYU DEĞİL, KISA OLAN İPTİR
1245 Okunma.
07 Haziran 2018
PARAN KADAR KONUŞ
1130 Okunma.
31 Mayıs 2018
Cumhur ittifakı ve Millet İttifakı
1047 Okunma.
25 Mayıs 2018
Sultan Galiyev ve Turan
909 Okunma.
24 Mayıs 2018
Sultan Galiyev ve Turan
737 Okunma.
10 Mayıs 2018
24 HAZİRAN 2018 SEÇİMLERİNDEN SONRA
1689 Okunma.
03 Mayıs 2018
Dünya sahnesinde Türkiye
882 Okunma.
26 Nisan 2018
Bağımsız ve Milli Egemenliğine sahip olmak üzerine
1249 Okunma.
19 Nisan 2018
Gündem seçim
2160 Okunma.
12 Nisan 2018
Beslenme ve Alışkanlıkları;
2540 Okunma.
05 Nisan 2018
Bir Ülke tasavvur ediniz ki;
2102 Okunma.
29 Mart 2018
Üçüncü Yol-üçüncü göz
1769 Okunma.
22 Mart 2018
Georges Politzer’den Sonra;
1777 Okunma.
15 Mart 2018
MESELE PETROL ENERJİ KORİDORU DEĞİL
1258 Okunma.
08 Mart 2018
GELENEKSEL DÜĞÜNLER VE EKMEĞİN TADI
1231 Okunma.
01 Mart 2018
İSTİLA – KATLİAM – YAĞMA GÖRÜN
1995 Okunma.
22 Şubat 2018
YANLIŞ BİLDİKLERİMİZ VE TERÖR
1684 Okunma.
15 Şubat 2018
Bütün Yollar Ortadoğu’ya çıkıyor
1972 Okunma.
08 Şubat 2018
Köprü meselesi ve kozlu kavşağı
1772 Okunma.
01 Şubat 2018
Birleşmiş Milletler ve Zonguldak
1354 Okunma.
25 Ocak 2018
Başarılı olmak yerine, başarılıyı dibe çekmek
1314 Okunma.
18 Ocak 2018
Yağmalanmış Ülkeler
1989 Okunma.
11 Ocak 2018
Hasta Partiler, Hastalıklı Partililer
1109 Okunma.
05 Ocak 2018
Hafıza Kaybı
1483 Okunma.
28 Aralık 2017
Üçüncü Dünya Halkları
1303 Okunma.
24 Aralık 2017
İnsan Ne Kurttur, Nede Kuzu
1050 Okunma.
14 Aralık 2017
İNSAN İÇİN DEVLET
1310 Okunma.
07 Aralık 2017
DEVLET VE İNSAN
1078 Okunma.
30 Kasım 2017
İŞLETME VE MALİYET
1278 Okunma.
23 Kasım 2017
İŞ KUR, KOSGEB, BAKKA
1377 Okunma.
16 Kasım 2017
AMERİKAN RÜYASININ KABUSLARI
1335 Okunma.
09 Kasım 2017
NE OLACAK BU TTK
1297 Okunma.
02 Kasım 2017
GÜNÜN KONUSU TTK
1579 Okunma.
26 Ekim 2017
TTK’YI KURTARMA PLANI
1691 Okunma.
19 Ekim 2017
DEVLET VE DEMOKRASİ
1527 Okunma.
12 Ekim 2017
DALDAN DALA
1739 Okunma.
06 Ekim 2017
KIŞLIKLAR HAZIRLAYIN
1234 Okunma.
28 Eylül 2017
ELEŞTİRİLMEK
1479 Okunma.
22 Eylül 2017
PARTİLER VE TEŞKİLATLARI
1903 Okunma.
15 Eylül 2017
SİYASETİN FİNANSMANI
1983 Okunma.
08 Eylül 2017
Bu yazıyı 2013 Mayıs’ta yazmıştım!..
1291 Okunma.
25 Ağustos 2017
DEMOKRATİK KİTLE ÖRGÜTLERİ VE ÇÜRÜME
1558 Okunma.
18 Ağustos 2017
HİZMETKAR VE MİLLİ (YERLİ) OLMAK
1327 Okunma.
10 Ağustos 2017
Benim seçilmediğim yer batsın!
1778 Okunma.
02 Ağustos 2017
SOSYAL MEDYANIN YAN ETKİLERİ
1391 Okunma.
25 Temmuz 2017
GENEL KURUL GELENEĞİ
1498 Okunma.
18 Temmuz 2017
DEMOKRASİNİN FİDANLIĞI DERNEKLER
1431 Okunma.
10 Temmuz 2017
EMEKLİ MAAŞLARI
1743 Okunma.
Haber Yazılımı